Styk otca s maloletým

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trenčín

Otázka: Styk otca s maloletým

Dobrý deň, môj otec má súdne určené stretávanie každý párny víkend od piatku 15.30 do nedele 18.00, s výnimkou osobitného styku, ktorý sa týka sviatkov a prázdnin. Cez letné prázdniny ho mám od 1.7. do 15.7. a od 19.8. do 31.8. Chcela by som sa spýtať, čo v prípade, ak 1.7. pripadá na sobotu v párnom týždni, keď má dieťa normálne byť s otcom od piatku. Má ho otec prevziať v piatok, alebo až v sobotu 1.7.? Takisto ma zaujíma, či má otec nárok aj na párne víkendy v čase, keď by som mala byť s dieťaťom ja počas prázdnin, teda v tom medziobdobí. Ďakujem.

Odpoveď: Styk otca s maloletým

Dobrý deň,

ak je výroková časť rozhodnutia, ktorým bol stanovený styk otca s dieťaťom presne taká ako uvádzate (obzvlášť ak je v rozhodnutí presne uvedené, že počas letných prázdnin je otec oprávnený stýkať sa s dieťaťom od 1.7. do 15.7. a od 19.8. do 31.8), je jej výklad nasledovný:

- až do 01.07. (začiatku letných prázdnin) platí regulérna úprava riadneho styku - teda ak je 30.06. v piatok práneho týždňa, je otec oprávnený mať styk s dieťaťom už od piatku 30.06. 15:30, následne 01.07. sa začne uplatňovať úprava styku stanovená v čase letných prázdnin, takžde otec je oprávnený stýkať sa s dieťaťom až do 15.07.

- ak je vo výrokovej časti rozhodnutia uvedené, že otec je počas letných prázdnin stýkať sa s dieťaťom v tam uvedených časoch, potom platí, že vo zvyšnom čase letných prázdnin právo styku nemá (a to ani počas párnych týždňov, keďže počas letných prázdnin máte osobitne upravený styk a ustanovenia o inak regulárnom styku počas roka sa v tomto špecifickom období neuplatňujú).

Teda otec má počas letných prázdnin právo styku s dieťaťom výlučne od 01.07. do 15.07. a od 19.08. do 31.08. Počas letných prázdnin teda môže mať matka výlučný styk s dieťaťom (resp. vykonávať osobnú starostlivosť o dieťa zahrnujúcu aj styk) v čase od 16.07. do 18.08.

Do 30.06. a od 01.09. sa opätovne uplatní úprava regulérneho styku. Napr. ak by bol 01.09. sobota párneho víkendu, dieťa bude s otcom až do nedele 18:00 (keďže mimo letných prázdnin je otec oprávnený stýkať sa s maloletým dieťaťom v párnom týždni od piatku 15:30 do nedele 18:00).