Nájomná zmluva a vymáhanie nedoplatku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Nájomná zmluva a vymáhanie nedoplatku

Dobrý deň, náš bývalý prenajímateľ bytu nás žiada o vyplatenie nedoplatku z ročného vyúčtovania, ktoré sme si v nájomnej zmluve zaviazali uhradiť. V zmluve je tiež uvedené, že výška mesačnej zálohy na užívanie bytu bude určená na základe mesačného predpisu správcom bytového domu a bude sa odpočítavať z nášho nájomného. Táto suma však nie je uvedená v zmluve a neboli sme o jej výške informovaní. Máme pocit, že prenajímateľ platil tieto platby v rovnakej výške, akoby byt bol neobývaný, alebo ich navýšil len o minimálnu sumu. Máme podozrenie, že konal s jasným úmyslom, plne vedomým si, že nedoplatok bude vysoký a my ho budeme musieť uhradiť. Žiadny dôkaz o zvýšení alebo nezvýšení týchto platieb nám nechce poskytnúť. Podľa zmluvy sme teraz povinní nedoplatok uhradiť v priebehu niekoľkých dní. Existuje nejaká možnosť, ako sa tento problém dá vyriešiť? Je možné takúto zmluvu právne napadnúť? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nájomná zmluva a vymáhanie nedoplatku

Dobrý deň

je dôležité ako znie zmluva a či neodporuje zákonu, podľa akého zákonu bola uzavretá (napr. či sa jedná o krátkodobý nájom bytu) a na to je potrebné zmluvu preštudovať, preto pokiaľ máte možnosť, predložte ju advokátovi.

Podľa Občianskeho zákonníka základnou náležitosťou nájomnej zmluvy je okrem uvedenia výšky nájomného aj uvedenie výšky úhrad v spojených s užívaním nehnuteľností.

Ak v zmluve chýba uvedenie výšky týchto nákladov tak táto zmluva je neplatná. Preto vám ani nevznikne povinnosť platiť podľa tejto zmluvy.

Nie však vylúčené aby od vás požadoval prenajímateľ vydanie bezdôvodného obohatenia. V súdnom konaní by však musel preukázať existenciu bezdôvodného obohatenia, čo pre neho nebude vôbec jednoduché.