POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Dedičské konanie a dedenie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitra

Otázka: Dedičské konanie a dedenie

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Som vdova. Môj manžel si ešte pred sobášom kúpil byt na hypotéku a keď sme sa stali manželmi, išla som mu ručiť na túto hypotéku. Nemám ale formálnu vlastnícku práva k bytu, pretože sa mi nepodarilo to stihnúť ošetriť pred manželovou smrťou. Manžel má ešte neplnoletú, osemročnú dcéru. Od chvíle manželovej smrti som samostatne pokračovala v pravidelných splátkach hypotéky. Na prvom predbežnom dedičskom pojednávaní notárka rozhodla, že ja a zákonná zástupkyňa manželovej maloleté dcéry budeme byť spoluvlastníčkami bytu. Problém vnímam v tom, že mám súčasne vyplatiť maloletú polovicu hodnoty bytu. Táto skutočnosť mi príde nelogická. Prečo by som sa mala ešte viac zadlžiť a vyplatiť dcéru môjho manžela, keď na byte stále leží hypotéka, ktorú je potrebné splatiť? Už rok pokračujem v platbe hypotéky, pričom som doposiaľ splatila len úroky. Maloletá zákonná zástupkyňa o byt nijaký záujem neprejavuje. Je jej známe, že na ňom je dlh. Požaduje len vyplatenie polovice hodnoty. Žiadam teda o radu, ako postupovať v mojej situácii. Vopred ďakujem za vašu odpoveď.

Odpoveď: Dedičské konanie a dedenie

Dobrý deň. Keďže v zadanej otázke nespomínate žiaden závet, zrejme ide o dedenie v zmysle zákonných dedičských skupín. V takom prípade je vo Vašej situácii rozhodujúce ustanovenie § 473 ods. 1 OZ, ktoré určuje: "V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom."

Vychádzajúc z citovaného ustanovenia vyplýva, že Vy a dcéra Vášho zosnulého manžela by ste mali dediť 50 :50. Pritom dedia sa tak aktíva, ako aj poručiteľove pasíva - dlhy. Dlhy sa však dedia len do výšky hodnoty nadobudnutého dedičského podielu.

Som preto toho názoru, že by sa za daných okolností nemalo dediť tak, že s maloletou dcérou poručiteľa zdedíte každá polovicu bytu, pričom Vy by ste ešte mali maloletú vyplácať. Nie je však vylúčené, že ide len o omyl alebo nedorozumenie na prvom sedení s notárkou. Určite si pri najbližšej príležitosti nechajte notárkou detailne vysvetliť, ako by sa podľa nej malo dediť.

Ak chce matka maloletej vyplatiť z podielu na byte až po dedení, tak na to by mala právo, ak by žiadala po dedení zrušiť a vysporiadať spoluvlastníctvo. Predmetom dedenia by mal byť aj úver, ak bol manžel dlžníkom. Ak platíte úver aj za maloletú (keďže zdedí aj úver), tak máte právo od nej požadovať náhradu vo výške v akej dedí podiel na úvere. Spoluvlastníctvo na byte a úvere môžete vysporiadať spoločne. Do úvahy by sa mali brať aj budúce úroky. Určite jej len tak nevyplacajte peniaze z bytu, ak sa nedorieši úver. Pozor na 2 ročnú premlčaciu lehotu. Ak chcete môžeme to prebrať aj telefonicky, máme aj telefonickú poradňu, je síce platená ale pomôže Vám to sa zorientovať a ušetriť tak peniaze.