Dedičské konanie a dedenie


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitriansky
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 12. 9. 2019

Otázka: Dedičské konanie a dedenie

Dobrý deň, veľmi prosím o radu. Som vdova manžel si ešte pred sobášom kúpil byt na hypotéku, keď sme už boli svoji, tak som mu išla ručiť na hypotéku. Nie som ale majiteľ bytu, to som nestihla sa ísť zapísať. Manžel má ešte neplnoletú 8 ročnú dcéru. Ja hypotéku od manželovej smrti platím riadne sama. Už sme mali jedno predbežné dedičské pojednávanie a p. notárka rozhodla tak, že ja s maloletou zákonnou zástupkyňou budeme spolumajiteľky bytu. Ale pritom ja mám ešte maloletú vyplatiť polovicou sumy hodnoty bytu. Týmto Vás žiadam o radu, pretože mi to príde veľmi nelogické, aby som sa mala ja ešte viac zadĺžiť a vyplatiť manželovu dcéru, keď na byte je hypotéka, ktorú treba splatiť. Tú hypotéku platím asi rok čiže sú tam len úroky splatené. Maloletej zákonná zástupkyňa nejaví o byt žiaden záujem, pretože vie, že je na ňom dlh, žiada len o polovicu bytu odo mňa. Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpoveď: Dedičské konanie a dedenie

Dobrý deň. Keďže v zadanej otázke nespomínate žiaden závet, zrejme ide o dedenie v zmysle zákonných dedičských skupín. V takom prípade je vo Vašej situácii rozhodujúce ustanovenie § 473 ods. 1 OZ, ktoré určuje: "V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom."

Vychádzajúc z citovaného ustanovenia vyplýva, že Vy a dcéra Vášho zosnulého manžela by ste mali dediť 50 :50. Pritom dedia sa tak aktíva, ako aj poručiteľove pasíva - dlhy. Dlhy sa však dedia len do výšky hodnoty nadobudnutého dedičského podielu.

Som preto toho názoru, že by sa za daných okolností nemalo dediť tak, že s maloletou dcérou poručiteľa zdedíte každá polovicu bytu, pričom Vy by ste ešte mali maloletú vyplácať. Nie je však vylúčené, že ide len o omyl alebo nedorozumenie na prvom sedení s notárkou. Určite si pri najbližšej príležitosti nechajte notárkou detailne vysvetliť, ako by sa podľa nej malo dediť.

Ak chce matka maloletej vyplatiť z podielu na byte až po dedení, tak na to by mala právo, ak by žiadala po dedení zrušiť a vysporiadať spoluvlastníctvo. Predmetom dedenia by mal byť aj úver, ak bol manžel dlžníkom. Ak platíte úver aj za maloletú (keďže zdedí aj úver), tak máte právo od nej požadovať náhradu vo výške v akej dedí podiel na úvere. Spoluvlastníctvo na byte a úvere môžete vysporiadať spoločne. Do úvahy by sa mali brať aj budúce úroky. Určite jej len tak nevyplacajte peniaze z bytu, ak sa nedorieši úver. Pozor na 2 ročnú premlčaciu lehotu. Ak chcete môžeme to prebrať aj telefonicky, máme aj telefonickú poradňu, je síce platená ale pomôže Vám to sa zorientovať a ušetriť tak peniaze. 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk