Dobrý deň,
rozumieme vašej situácií. Podľa zákona je to tak, že dedičia dedia ako aktíva, tak aj pasíva. Pasíva však len do výšky hodnoty nadobudnutého dedičstva. Ak má zdedený dom vyššiu hodnotu ako je terajší dlh na hypotéke (čo predpokladáme, že má), potom sú dedičia povinní tento dlh splácať, nakoľko po smrti poručila nastúpili na jeho miesto. Ak by ho nesplácali, veriteľ sa môže uspokojiť aj výkonom záložného práva, nemusí ich žalovať. To znamená, že môže siahnuť na dom vašej dcéry, ak bol tento zálohom hypotéky. Je to naozaj smutné, ale banka skutočne môže pristúpiť k výkonu záložného práva, ak sa splátky úveru nebudú splácať.
A áno, vy by ste mali za vášho mal. syna, ktorý zdedil majetok po svojom otcovi, splácať časť každomesačnej splátky na hypotéku. Ak však viete, že synovia vášho zosnulého priatelia splátky hypotéky nemienia uhrádzať, ak sa vám dá, uhrádzajte ich vy aj za nich.
T.j. celú splátku hypotéky plaťte. Potom ale 2/3 z každej zaplatenej splátky si následne po jej zaplatení môžete od synov priateľa vymáhať, a to aj súdnou cestou. Na to budete mať právo, nakoľko by ste tak plnili cudzí dlh namiesto nich. Takto jedine dokážete zabezpečiť, aby banka nesiahla na dom vašej dcéry.
Máme klientov, ktorí uhrádzajú takto splátky v rozsahu 2 rokov, potom dedičov zažalujú za posledné 2 roky a to sa opakuje každé 2 roky. Tá 2 ročná lehota je dôležitá, pretože to je premlčacia lehota, v ktorej si musíte túto splátku uplatniť, ak si ju neuplatníte bude premlčaná.
Ak by ste chceli potom pomôcť s vymáhaním, pomôžeme Vám. Náhradu trov súdneho konania v celom rozsahu budú musieť nakoniec zaplatiť oni. Verím však, že to nebude musieť ísť na súd a synovia si uvedomia, že je to aj ich dlh, keďže dedili.