Vyporiadanie podielového spoluvlastníctva - dom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitra

Otázka: Vyporiadanie podielového spoluvlastníctva - dom

Dobrý deň, neviem, či je to otázka rodinného práva, ale možno áno. Ak je to možné, prosím o bezplatnú radu. Môj manžel a ja sme v roku 1973 postavili dvojbytovku spolu s mojou sestrou a jej manželom. Rodinný dom je rozdelený zvislou čiarou na dve polovice, pričom každá z nás má vlastný vchod, kúrenie, elektrinu, spoločný máme len dvor. Dom má jedno orientačné aj súpisné číslo a na liste vlastníctva sme z jednej polovice zaznamenaní ja a môj manžel a z druhej polovice moja sestra a jej manžel. Rada by som sa informovala, ako sa toto dá vyriešiť tak, aby sme boli vlastníkmi našej časti domu v plnom rozsahu, odstránením zápisu všetkých štyroch osôb na liste vlastníctva. Ešte by som mala jednu otázku, ak dovolíte. Mám dcéru, ktorá po rozvode nemá trvalý pobyt. Ak ju chcem prihlásiť na moju adresu trvalého pobytu v uvedenom dome, musím o súhlas požiadať aj moju sestru? Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vyporiadanie podielového spoluvlastníctva - dom

Dobrý deň, vo Vašom prípade ide o podielové spoluvlastníctvo dvoch subjektov, pričom na jednej strane ste Vy s manželom a na druhej Vaša sestra s jej manželom. Z toho dôvodu musíte buď uzavrieť s druhým podielovým spoluvlastníkom mimosúdnu dohodu o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva alebo podať na súd návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva, ak by ste sa nevedeli dohodnúť. Ďalší postup je zložitejší. Stavebný úrad musí rozhodnúť o technickej vykonateľnosti reálneho delenia stavby, najčastejšie k tomu prizvú znalca, aby posúdil, či sa dá dom rozdeliť na dve samostatné časti (vo Vašom prípade by nemal byť problém). Ďalej budete potrebovať geometrické zameranie pozemku, aby pozemok bol presne rozdelený na dve polovice a listinu o určení súpisného čísla k novovzniknutej časti stavby.

Následne podáte návrh na vklad do katastra nehnuteľnosti s nasledujúcimi dokumentmi:

- rozhodnutie stavebného úradu o deliteľnosti, resp. znalecký posudok

- geometrické zameranie pozemku

- listinu o určení súpisného čísla

- dohodu o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva, pričom k vyporiadaniu musí dôjsť rozdelením veci.

Po kladnom rozhodnutí Okresného úradu, katastrálny odbor budete na LV už len dvaja, Vy a Váš manžel s presne vymedzeným pozemkom a domom.

Ak chcete dcére nahlásiť trvalý pobyt k Vám potrebujete súhlas všetkých spoluvlastníkov nehnuteľnosti. Súhlas by ste nepotrebovali len v tom prípade, keby išlo o nezaopatrené dieťa. Súhlas môžu vyjadriť i tak, že sa podpíšu na prihlasovací lístok.