Splácanie úveru po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Splácanie úveru po rozvode

Dobrý deň, chcem sa informovať o spôsobe splácania úveru po rozvode. Riešim konkrétny problém: Moja priateľka si počas bývalého manželstva vzala s manželom úver, ktorý riadne splácala aj počas manželstva, aj teraz po rozvode. Chcem sa opýtať, je možné, aby súd rozdelil splátky medzi oboch bývalých manželov? Úver brali spoločne ako manželia, avšak úver bol písaný len na priateľku. Ako to teda funguje so splácaním úveru po rozvode? Ďakujem.

Odpoveď: Splácanie úveru po rozvode

Dobrý deň,

problém Vašej priateľky je pomerne častý. Splácanie úveru po rozvode býva často problémom, na ktorom sa nechcú bývalí manželia dohodnúť. Pokiaľ si úver bral len jeden z maželov ešte automaticky to neznamená, že úver patrí do BSM (bezpodielového spoluvlastníctva manželov). Bude potrebné preukázať, že úver si brali spoločne.

Pokiaľ by aj súd rozhodol o tom, že každý z bývalých manželov bude splácať polovicu úveru, takéto rozhodnutie súdu nie je záväzné pre banku a pokiaľ by jeden z bývalých manželov nesplácal, banka by mohla požadovať uhradiť jeho splávku druhým z bývalých manželov. Na to, aby takáto dohoda alebo rozhodnutie súdu boli pre banku záväzné, je potrebný súhlas banky.