Vyporiadanie BSM dom s úverom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Nitra

Otázka: Vyporiadanie BSM dom s úverom

Dobrý deň, rád by som sa opýtal na nasledujúcu situáciu: Rozvádzame sa s manželkou, vlastníme spoločný dom, ktorý sme kúpili na hypotéku, a k tomu máme ešte niektoré úvery. Posledný rok a pol som všetky náklady na hypotéku, úvery, údržbu a domácnosť platil ja, keďže manželka nemala dlhodobo zamestnanie. Teraz sa zamestnala a má príjem, ktorý je veľmi dobrý. Predložila mi návrh vyrovnanie takýmto spôsobom: Chce, aby som svoju časť domu prepsal na ňu s tým, že ona bude splácať hypotéku, a požiadala, aby som sa vystahoval bez nároku na vysporiadanie. Prosím o radu, pretože takáto verzia sa mi zdá trochu neprijateľná. Ďakujem.

Odpoveď: Vyporiadanie BSM dom s úverom

Dobrý deň, ako uvádza § 150 Občianskeho zákonníka, pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Z toho vyplýva, že vy máte nárok na úhradu 1/2 všetkých nákladov (platieb), ale až po rozvode, ktoré ste platili sám (splátka úveru, náklady na dom...). Pri platení úveru počas manželstva len jedným z manželov zo svojho príjmu (ktorý patrí do BSM) sa má za to, že sa platil úver spoločne. Nárok na vrátenie 1/2 úhrad teraz nemáte, okrem prípadu, ak by ste preukázali, že ste to platili zo svojho majetku (nie spoločného).

Čo sa týka samotného vyporiadania BSM po rozvode, tak sa môžete s manželkou dohodnúť akokoľvek. Samozrejme vo Vašom prípade jej návrh je pre Vás neakceptovateľný ak by bola výška úveru nižšia ako hodnota nehnuteľnosti. Vo väčšine takýchto prípadov sa manželia dohodnú tak, že ten kto v poslednom období splácal úver si nechá nehnuteľnosť, bude jej výlučným vlastníkom a druhému manželovi buď vyplatí jeho časť alebo sa dohodnú, že neplatí vôbec nič. Závisí to od výšky hodnoty úveru a hodnoty domu.

Určite si hodnotu nehnuteľnosti a iných vecí patricich do BSM (vybavenie nehnuteľnosti), spýtajte sa v banke na hodnotu úveru a podľa toho zistíte, ci by ste mohli od nej niečo požadovať. Pozor však na to, aby sa nestalo, že zostanene dlžníkom na úvere a ona bude mať dom. To by nebolo dobre. V zmluve je potrebné ošetriť aj tento problém.