Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 28.10.2018)
Dobrý deň, Vami položená otázka obsahuje niekoľko právnych problémov :
1./Úver a investovanie do cudzej nehnuteľnosti :
Je potrebné rozlišovať samotnú úverovú zmluvu, ktorú ste uzatvorili s bankou zrejme obidvaja so záložným právom, a investovanie peňazí z úveru do cudzej nehnuteľnosti.
Spomínate v otázke, že úver, nevieme či v celosti alebo jeho časť, boli investované do nehnuteľnosti, ktorá nie je vo Vašom vlastníctva.
Ak sa jedná o investíciu do cudzej nehnuteľnosti, v podstate platí, že ak nemáte usporiadané právne vzťahy s vlastníkom tejto nehnuteľnosti, na strane vlastníka nehnuteľnosti sa jedná o bezdôvodné obohatenie.
Sme názoru, že najprv je potrebné vyriešiť tento vzťah Vašich investícií k nehnuteľnosti s jej vlastníkom a až následne riešiť úver.
Dôvod je ten, že právo na vydanie bezdôvodného obohatenia sa premlčuje podľa ust. § 107 Občianskeho zákonníka za dva roky odo dňa, keď sa oprávnený dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a kto sa na jeho úkor obohatil.
2./ Rozvod : V otázke uvádzate, že ste na rodičovskej dovolenke. Následne po rozvode v súlade s ust. § 72 zákona o rodine môžete voči manželovi uplatniť nárok na príspevok na výživu rozvedeného manžela /citujeme/ :
"(1) Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.
(2) Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi.
(3) Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru.
§ 73 : Právo na príspevok na výživu zanikne, ak oprávnený manžel uzavrie nové manželstvo alebo ak povinný manžel zomrie."
3./ Ak Váš manžel v súčasnosti neplatí výživné na dieťa aj teraz, v súlade s ust. zákona o rodine môžete podať návrh na súd na určenie výživného pre maloleté dieťa na čas do rozvodu.
Pokiaľ sa jedná o Vás ako manželku tu platí ust. § 71 zákona o rodine/
"(1) Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Ak jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká. Pri rozhodovaní o určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliadne na starostlivosť o domácnosť."
4./ Pokiaľ ide o vysporiadanie úver v banke po rozvode a ak nemáte iný majetok, ktorý by sa vyporiadaval spoločne s týmto úverom, súd môže rozhodnúť o tom, komu pripadne povinnosť splácať úver po rozvode aj naďalej a zároveň zaviaže protistranu na úhradu sumy na vyrovnanie podielov.
Často sa však stretávame s prípadmi, ak je predmetom vyporiadania iba úver, že súd rozhodne, že úver pripadá každému z manželov rovnakým dielom.
Je potrebné taktiež uviesť podstatnú okolnosť, a to, že nielen dohoda ale ani súdne rozhodnutie o vysporiadaní úveru, nie sú záväzné pre banku - veriteľa, ktorý s takýmto vysporiadaním nemusí súhlasiť.
Podľa ust. § 149 ods. 3 Občianskeho zákonníka platí :
"Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné."
Poznamenávame, že v rámci vyporiadania BSM súd nebude riešiť vzťahy medzi Vami ako bývalými manželmi a vlastníkom cudzej nehnuteľnosti do ktorej ste investovali peniaze z úveru. Je to vec samostatného súdneho konania, ktoré budete musieť iniciovať, pokiaľ sa s vlastníkom nehnuteľnosti nedohodnete.
Odporúčame kontaktovať advokáta za čelom vyporiadania investícií do cudzej nehnuteľnosti.
JUDr. Milan Ficek, advokát