Vyporiadanie BSM po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Vyporiadanie BSM po rozvode

Dobrý deň. Mám kamarátku, ktorá je rozvedená od augusta 2016. Súd prisúdil do jej opatery dve deti - 7-ročné a 24-ročného študenta vysokej školy. Pred rozvodom sa ústne dohodli na vysporiadaní majetku - konkrétne na vyplatení sumy za rodinný dom v hodnote 50 000 €. Ešte počas manželstva kúpili tento dom na hypotéku v sume 80 000 € a zrekonštruovali ho. Teraz má hodnotu približne 180 000 €. Manžel výrazne prispieval do rodinného rozpočtu, kým ona sa starala o domácnosť, deti a poberala opatrovateľský príspevok na oboch svojich rodičov. Opatrovanie rodičov a následná smrť otca ju psychicky zničili. Inak zo strany manžela zažívala psychické týranie, stratila schopnosť sama rozhodovať a bojovať za seba. Počas manželstva si manžel našiel milenku, s ktorou má dieťa, a v súčasnosti spolu bývajú v danom dome. Moja kamarátka býva s deťmi v 4-izbovom byte, ktorý patrí jej bratovi. S ním sa dohodla, že jej byt predá za 50 000 €, no zatiaľ ju netlačí na vyplatenie, pretože je informovaný o jej situácii. Jej exmanžel sa po rozvode s ňou dohodol, že si vezme novú hypotéku v sume 124 000 €. Od nej potreboval súhlas na zaťaženie ich spoločného domu, ktorý mu dala. Sľúbil jej, že z tejto sumy dorovná prvú hypotéku a z ostávajúcej sumy v hodnote približne 50 000 € ju vyplatí. Bohužiaľ, celú sumu minul na rekonštrukciu interiéru. Najnovšie jej sľubuje, že ju vyplatí z bytu, ktorý predáva jeho milenka. Teraz sa chce obrátiť na Bratislavskú samosprávnu metropolu, hoci ju v tom trochu tlačíme. Problémom je hlavne to, že má minimálnu mzdu a bojí sa súdnych poplatkov a aj skúseného právnika jej exmanžela. Chcela by som jej pomôcť touto cestou. Veľmi by som ocenila akúkoľvek radu. Vopred ďakujem.

Odpoveď: Vyporiadanie BSM po rozvode

Dobrý deň. V zadanej otázke uvádzate, že Vaša kamarátka je rozvedená od augusta 2016 s tým, že doposiaľ nemá s bývalým manželom vyporiadané ich zaniknuté bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (ďalej len „BSM“). Pritom pôvodne sa na určitom spôsobe vyporiadania dohodli ústne, avšak zo strany bývalého manžela nebola táto ústna dohoda dodržaná.

Relevantná právna úprava

Podľa ustanovenia § 149 Občianskeho zákonníka platí, že:

„(1) Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150.

(2) Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali.

(3) Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.

(4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.

(5) Ak sa po vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov rozhodnutím súdu alebo dohodou objaví majetok, ktorý nebol zahrnutý v rámci vyporiadania, platí preň domnienka uvedená v odseku 4.“

Podľa ustanovenia § 149a Občianskeho zákonníka platí, že:

„Pokiaľ sa dohody medzi manželmi podľa ustanovení § 143 a 149 týkajú nehnuteľností, musia mať písomnú formu a nadobúdajú účinnosť vkladom do katastra.“

Podľa ustanovenia § 150 Občianskeho zákonníka platí, že:

„Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.“

Právne posúdenie skutkového stavu

Vychádzajúc z citovaných zákonných ustanovení možno skonštatovať, že ústna dohoda Vašej kamarátky a jej bývalého manžela, týkajúca sa spôsobu vyporiadania ich zaniknutého BSM bola neplatná. V rámci dohody o vypoiadaní BSM sa totiž malo riešiť aj vlastnícke právo k domu, t.j. k nehnuteľnosti, a preto sa pre platnosť dohody vyžadovala písomná forma a následný vklad do katastra nehnuteľností, k čom však nedošlo.

Vaša kamarátka má v zásade tri možnosti, a to:

1/ skúsiť sa s bývalým manželom písomne dohodnúť na vyporiadaní BSM alebo

2/ ak sa nedokážu dohodnúť, podať návrh na súd alebo

3/ počkať na uplatnenie zákonnej nevyvrátiteľnej domnienky upravenej v ustanovení § 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka.

Prvá možnosť je vždy najvýhodnejšia tak z hľadiska časového, ako aj z hľadiska finančného. V praxi sa však nie vždy dokážu bývalí manželia rozumne dohodnúť na spôsobe vyporiadania ich spoločného majetku patriaceho do zaniknutého BSM.

Pokiaľ nedôjde k dohode, je na mieste podanie návrhu na súd, pretože inak sa po troch rokoch od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov uplatní spomínaná nevyvrátiteľná domnienka, v dôsledku ktorej by spoločný dom Vašej kamarátky a jej bývalého manžela prešiel do ich podielového spoluvlastníctva, čo by situáciu prakticky neriešilo. Len namiesto vyporiadania BSM by sa museli dohadovať, prípadne súdiť ohľadom zrušenia a vyporiadania ich podielového spoluvlastníctva k domu.

Súdne konanie ohľadom vyporiadania BSM

V prípade, že sa Vaša kamarátka bude obávať súdneho konania, môže sa stať, že situácia uviazne na mŕtvom bode a z jej uhla pohľadu zostane v neistote, v ktorej žije dnes.

Vo vzťahu k obave zo súdnych poplatkov si dovoľujem poukázať na zákonnú možnosť priznania oslobodenia od platenia súdnych poplatkov.

Podľa ustanovenia § 254 Civilného sporového poriadku platí, že: „Súd na návrh prizná oslobodenie od súdneho poplatku, ak to odôvodňujú pomery strany.“

Pritom ak Vaša kamarátka zarába len minimálnu mzdu, zabezpečuje starostlivosť o maloleté dieťa, prípade sú na jej strane aj iné okolnosti, ktoré by odôvodňovali priznanie oslobodenia od súdneho poplatku, môže využiť citované zákonné ustanovenie a požiadať o oslobodenie od povinnosti platiť súdny poplatok. Len pre úplnosť si dovoľujem uviesť, že oslobodenie od súdneho poplatku sa môže priznať úplne alebo čiastočne.

Pokiaľ ide o strach z právnika, ktorého má jej bývalý manžel, ani toto nepovažujem za dôvod, ktorý by mal byť prekážkou podania žaloby o vyporiadanie BSM. Už z citovaného ustanovenia § 150 Občianskeho zákonníka vyplýva, že súd vychádza z toho, že podiely oboch manželov súd rovnaké, čo znamená, že v zásade by mal každý dostať 1/2 hodnoty spoločného majetku. Pritom odklon od zásady rovnosti (parity) podielov je skôr zriedkavý.

Samotná skutočnosť, že bývalý manžel Vašej kamarátky bol ekonomicky silnejší ešte neznamená, že by mal zo spoločného majetku dostať viac. Aj v spomínanom ustanovení § 150 Občianskeho zákonníka sa uvádza, že sa prihliada okrem iného aj na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu a tiež sa zohľadňuje zabezpečovanie starostlivosti o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti. Z Vami opísanej skutkovej situácie vyplýva, že tieto okolnosti sú skôr na strane Vašej kamarátky, a teda sú v jej prospech.

Záver

Záverom si dovoľujem uviesť, že pokiaľ sa Vaša kamarátka so svojim bývalým manželom nedohodne na vyporiadaním ich zaniknutého BSM, mala by situáciu riešiť podaním žaloby. Ak v nej prevládne strach zo súdnych poplatkov a vychýreného právnika, ktorého má jej bývalý manžel, neistotu, v ktorej v súčasnosti žije, nevyrieši.