Vyplatenie spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnostiach

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Žilina

Otázka: Vyplatenie spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnostiach

Dobrý deň, rád by som sa poradil, pretože som úplne zúfalá. Pred rokom mi zomrela mamina, ktorá vlastnila polovicu nášho domu, zatiaľ čo druhú polovicu vlastnil jej otec. V dome sme bývali ja, môj brat, rodičia a starý otec, teda mamin otec. Po jej smrti sa jej polovica domu rozdelila medzi mňa, brata a otca tak, že otec dostal jednu štvrtinu a my s bratom jednu osminu. Nikto ma nepripravil ani neupozornil na dedičské konanie. Bolo mi to oznámené len pár dní pred jeho konaním, a príchod mi už len do finále, kde sa spísalo, kto čo vlastní. A to je všetko. Po maminej smrti som odišla z domu, pretože sa s otcom nedá vychádzať. Teraz bývam u priateľa, ale trvalé bydlisko stále mám tam. Chcela by som vedieť, mám pravo žiadať o vyplatenie od môjho otca? On sa totiž najprv ponúkol, a chcela by som vedieť, či sa mám prispôsobiť sume, ktorú on navrhol. Na konaní totiž jednoducho povedal sumu, ktorú hodnotí za dom a nikoho sa nepýtal. Samozrejme, tá suma bola smiešna, ale je spísaná v dokladoch, ktoré máme z konania. Moja otázka teda je, môžem žiadať viac alebo nie? Tá suma sa totiž nijako nepribližuje k sume, ktorú kedysi otec s mamou vyplatili maminmu bratovi za jeho štvrtku domu, ktorú potom prepísal na mamu. Tým pádom mama vlastnila polovicu domu, a nie štvrtinu. Táto suma bola 200 000 korún a od tej doby sa prerobil kúpeľňa, kuchyňa, schody, izby a je to obrovský 6-izbový dom s veľkým pozemkom. Môj otec však uviedol pri konaní, že hodnota domu je len 16 000 eur. Môžete mi poradiť, mám na niečo nárok alebo nie? A ešte jedna otázka, s otcom už nežijem, pracovala som pol roka v továrni a idem študovať na vysokú školu. Má voči mne ešte nejakú výživovú povinnosť? Mám len 23 rokov.

Odpoveď: Vyplatenie spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnostiach

Dobrý deň,

k Vašej otázke je v prvom rade potrebné uviesť, že podľa Vami popísaného skutkového stavu ste podielovou spoluvlastníčkou predmetných nehnuteľností s veľkosťou spoluvlastníckeho podielu 1/4.

To, že predmetné nehnuteľnosti boli predmetom dedičského konania po Vašej matke, v ktorom ste nadobudli (spolu)vlastnícke právo k daným nehnuteľnostiam nemá žiadny vplyv na to, že by ste boli akokoľvek obmedzená pri disponovaní s Vaším spoluvlastníckym podielom. Ste riadnou podielovou spoluvlastníčkou nehnuteľnosti a z tohto statusu Vám vyplývajú rôzne oprávnenia - máte právo voľne s Vaším podielom disponovať, užívať nehnuteľnosť vo veľkosti Vášho podielu a pod. Môžete teda predať svoj spoluvlastnícky podiel aj Vášmu otcovi, a to za kúpnu cenu, ktorú vy určíte a on ju bude akceptovať. To, aká hodnota nehnuteľnosti je uvedená v uznesení o dedičstve nemá žiadny vplyv na výšku kúpnej ceny, za ktorú môžete Váš spoluvlastnícky podiel previesť na otca. V dedičskom konaní sa totiž v minulosti v mnohých prípadoch uvádzala zámerne nižšia hodnota majetku dedičstva z dôvodu, že od výšky hodnoty dedičstva sa počítala odmena notára. Hodnota jednotlivých vecí patriacich do dedičstva uvedená v dedičskom konaní by bola Vo Vašom prípade rozhodujúca len vtedy, ak by sa dedičské konanie skončilo dohodou dedičov, priamo súčasťou ktorej by bolo, že za náhradu prenechávate svoj dedičský podiel inému dedičovi - Vášmu otcovi. Vo Vašom prípade ale nejde o takúto situáciu, keďže v dedičskom konaní ste riadne nadobudli svoj zákonný dedičský podiel k predmetným nehnuteľnostiam.

Na druhej strane je potrebné uviesť, že Váš otec nemá povinnosť na Váš návrh od Vás Váš spoluvlastnícky podiel kúpiť. Ak by Váš otec Váš návrh na predaj Vášho spoluvlastníckeho podielu neakceptoval a Vy by ste nechceli ďalej zotrvať v spoluvlastníckom vzťahu s ostatnými spoluvlastníkmi museli by ste podať na súd návrh na zrušenie podielového spoluvlastníctva súdom (§ 142 ods. 1 Občianskeho zákonníka).