Dedičské právo nevlastných detí

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Žilina

Otázka: Dedičské právo nevlastných detí

Dobrý deň, mám jednu otázku: moja teta si vzala vdovca s tromi deťmi, ktoré vychovávala ako svoje. Keď už boli deti dospelé, rozviedla sa s ich otcom. Následne sa znovu vydala, tentoraz do manželstva, ktoré bolo bezdetné. Chcel by som sa informovať, či budú nevlastné deti dediť po zosnulej a či sa budú zúčastňovať dedičského konania. Vopred ďakujem za Vašu odpoveď.

Odpoveď: Dedičské právo nevlastných detí

Dobrý deň, v prípade, že Vaša teta nezriadi závet, ktorým by časť majetku odkázala týmto nevlastným deťom, po jej smrti im nevznikne právo na jej dedičstvo a ani nebudú účastníkmi dedičského konania. V zmysle príslušných zákonných ustanovení, ak poručiteľ nezanechal závet dedí sa podľa zákona. V prvej dedičskej skupine dedia manžel a potomkovia poručiteľa. Pod potomkami poručiteľa je potrebné chápať pokrvné príbuzenstvo, ale tiež potomkov osvojených. Ak má Vaša teta aspoň jedného potomka, bude sa dediť v prvej dedičskej skupine. v prípade, že by nemala žiadnych potomkov, dedí sa podľa druhej dedičskej skupiny, v ktorej dedia manžel, rodičia a osoby, ktoré s poručiteľom žili aspoň rok pred smrťou v spoločnej domácnosti, starali sa o spoločnú domácnosť alebo boli na ňu odkázané výživou. V tejto dedičskej skupine prichádza do úvahy už širší okruh dedičov, ktorý je možné určiť iba po zohľadnení reálnych okolností jej života, t.j. či s ňou niekto žil rok pred smrťou v spoločnej domácnosti (v tejto skupine prichádzajú do úvahy aj osoby, ktoré nie sú príbuznými poručiteľa).