Striedavá starostlivosť o dieťa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Zahraničie

Otázka: Striedavá starostlivosť o dieťa

Dobrý deň. Rada by som sa opýtala v súvislosti so striedavou starostlivosťou o môjho brata. Môj brat má s priateľkou 5-ročného syna. Doteraz bol syn v starostlivosti matky a môj brat platil výživné. Keďže však môj brat má syna často u seba, čo znamená napríklad, že v júli bol syn 20 dní u otca a v auguste ho vzal na dovolenku do Bulharska, na ktorej matka neprispela. Vlastne, matka bola a je doteraz rada, keď je syn u otca. Môj brat býva sám v novopostavenom dome, takže syn má skutočne výborné podmienky. Keď však môj brat navrhol striedavú starostlivosť, matka bola okamžite proti. Myslíte si, že má šancu získať striedavú starostlivosť o syna? Keďže žijem v zahraničí, chcela by som mu aspoň touto cestou pomôcť. Ďakujem Vám za odpoveď.

Odpoveď: Striedavá starostlivosť o dieťa

Dobrý deň,

podľa § 24 ods.2 Zákona o rodine Ak sú obidvaja rodičia spôsobilí dieťa vychovávať a ak majú o osobnú starostlivosť o dieťa obidvaja rodičia záujem, tak súd môže zveriť dieťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, ak je to v záujme dieťaťa a ak budú takto lepšie zaistené potreby dieťaťa. Ak so striedavou osobnou starostlivosťou súhlasí aspoň jeden z rodičov dieťaťa, tak súd musí skúmať, či bude striedavá osobná starostlivosť v záujme dieťaťa. Samotné posúdenie a rozhodnutie o tom, či je striedavá starostlivosť v záujme dieťaťa závisí na súde. Pokiaľ má skutočne Váš brat vhodnejšie podmienky, bráva dieťa na dovolenky a podobne a matka sa nechce vzdať osobnej starostlivosti o dieťa, potom by bola striedavá starostlivosť zrejme vhodným riešením. Ak matka nej je ochotná dohodnúť sa, potom je možné obrátiť sa s návrhom na súd, na zverenie dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti.

Dovoľujem si uviesť aj názor Ústavného súdu SR, podľa ktorého nesúhlas druhého rodiča, ktorý nie je podložený žiadnym relevantným a racionálnym dôvodom, pre ktorý by nemohlo dieťa byť zverené do striedavej starostlivosti rodičov, pretože nie je v jeho záujme, nemôže byť podkladom pre zamietnutie návrhu na zverenie dieťaťa do striedavej starostlivosti rodičov. Inak povedané rodič musí svoj nesúhlas odôvodniť a preukázať, že zverenie by nebolo v záujme maloletého dieťaťa. Ak to nepreukáže, súd nezamietne návrh len preto, že rodič nesúhlasí.