Striedavá starostlivosť o dieťa


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Mimo územia SR
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Striedavá starostlivosť o dieťa

Dobry den. Chcela by som sa opytat, ohladom mojho brata na striedavu starostlivost. Moj brat ma s priatelkou 5 rocneho syna. Doteraz je v starostlivosti matky, moj brat plati vyzivne. Kedze ma syna casto u seba, to znamena; napr. v juli bolo dieta 20 dni u otca a teraz v auguste ho zobral na dovolenku do bulharska, na ktoru matka neprispela. Vlastne ona bola a je doteraz rada ked je dieta u otca. Moj brat byva sam v novopostavenom dome takze syn ma naozaj skvele podmienky. Lenze ked jej moj brat navrhol striedavu starostlivost, okamzite bola proti. Myslite si, ze ma sancu aby dostal syna do striedavej starostlivosti? Kedze zijem v zahranici aspon touto cestou by som mu chcela pomoct. Dakujem Vam odpoved.

Odpoveď: Striedavá starostlivosť o dieťa

Dobrý deň, 

podľa § 24 ods.2 Zákona o rodine Ak sú obidvaja rodičia spôsobilí dieťa vychovávať a ak majú o osobnú starostlivosť o dieťa obidvaja rodičia záujem, tak súd môže zveriť dieťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, ak je to v záujme dieťaťa a ak budú takto lepšie zaistené potreby dieťaťa. Ak so striedavou osobnou starostlivosťou súhlasí aspoň jeden z rodičov dieťaťa, tak súd musí skúmať, či bude striedavá osobná starostlivosť v záujme dieťaťa. Samotné posúdenie a rozhodnutie o tom, či je striedavá starostlivosť v záujme dieťaťa závisí na súde. Pokiaľ má skutočne Váš brat vhodnejšie podmienky, bráva dieťa na dovolenky a podobne a matka sa nechce vzdať osobnej starostlivosti o dieťa, potom by bola striedavá starostlivosť zrejme vhodným riešením. Ak matka nej je ochotná dohodnúť sa, potom je možné obrátiť sa s návrhom na súd, na zverenie dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti.

Dovoľujem si uviesť aj názor Ústavného súdu SR, podľa ktorého nesúhlas druhého rodiča, ktorý nie je podložený žiadnym relevantným a racionálnym dôvodom, pre ktorý by nemohlo dieťa byť zverené do striedavej starostlivosti rodičov, pretože nie je v jeho záujme, nemôže byť podkladom pre zamietnutie návrhu na zverenie dieťaťa do striedavej starostlivosti rodičov. Inak povedané rodič musí svoj nesúhlas odôvodniť a preukázať, že zverenie by nebolo v záujme maloletého dieťaťa. Ak to nepreukáže, súd nezamietne návrh len preto, že rodič nesúhlasí.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Striedavá starostlivosť o dieťa (Rodinné právo)

Dobrý deň,
mňa by zaujímalo, čo treba k tomu, aby nedošlo pri rozvode k striedavej starostlivosti o dieťa. Čo musí splniť otec, aby mu umožnili striedavú starostlivosť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Striedavá starostlivosť o dieťa

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.09.2020)

Dobrý deň,

to, či sa po rozvode manželstva zverí dieťa do striedavej osobnej starostlivosti alebo nie závisí primárne od toho, či by bola takáto starostlivosť dieťaťu na prospech (tzn. či je to v najlepšom záujem dieťaťa), resp. či by takto boli týmto spôsobom lepšie zabezpečené jeho potreby.

 

Okrem toho musí mať o takúto formu starostlivosti záujem aspoň jeden z rodičov, pričom u oboch by mali byť vytvorené podmienky na riadnu východu dieťaťa. Taktiež platí, že obaja rodičia musia byť aj spôsobilí na výchovu dieťaťa.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Striedavá starostlivosť o dieťa (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať dcéra má 4 mesiace a ešte ju kojím. S priateľom sme sa rozišli a on si ju chce brávať každý víkend jeden deň buď v piatok alebo v sobotu na 2-3 hodiny bez dozoru. Keby to dal na súd myslíte, že by to bolo možné?

Odpoveď: Striedavá starostlivosť o dieťa

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 09.07.2020)

Dobrý deň,
v prvom rade si Vám dovoľujeme uviesť, že podľa ustálenej rozhodovacej praxe súdov nie je možné upraviť styk otca s dieťaťom tak, aby s ním strávil, hoci iba časť, každého víkendu. Aj druhý rodič má právo stráviť s dieťaťom víkend.

Druhá vec je vek a potreby dieťaťa. Ak dieťa kojíte a otec sa o dieťa bežne nestará, resp. ani v minulosti nestaral a nevie zabezpečiť jeho základné osobné potreby (prebaliť, uspať, nakŕmiť...) tak by súd vzhľadom na nízky vek dieťaťa nerozhodol o tom, že sa môže styk realizovať aj bez Vašej prítomnosti. Styk otca s dieťaťom nemôže vyvolať stav, že by dieťa počas styku nemalo zabezpečené riadne všetky svoje potreby.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Striedavá starostlivosť o dieťa (Rodinné právo)

Dobrý deň, prajem. Mám dieťa vo svojej starostlivosti a bývalý manžel o neho veľmi nejaví záujem skôr uprednostňuje svoju priateľku. Pracujem, syn nastupuje do školy. V práci mi vyhoveli čo sa týka pracovnej doby, aby som vedela odniesť aj vybrať malého zo školy. Rodičov nemám a vlastne nikoho, kto by mi zo synom pomohol, takže som na neho sama. Chcem sa informovať, či môžem podať žiadosť na súd o zvýšenie výživného, pretože nastupuje do školy a samozrejme, že výdavky sa zvyšujú a zároveň poveriť otca dieťaťa, aby s ním bol aspoň dva víkendy v mesiaci a polovicu času z každých prázdnin, pretože ja nemám toľko dovolenky, aby som vedela vykryť tento čas a naozaj nemám nikoho, kto by ho postrážil. Za Vašu radu Vám vopred ďakujem a prajem pekný deň.

Odpoveď: Striedavá starostlivosť o dieťa

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 17.07.2018)

Dobrý deň,

výživné sa samozrejme odvíja od odôvodnených potrieb dieťaťa a pokiaľ sa zmenili pomery, za ktorých bolo výživné určené pôvodne, možno žiadať zvýšenie výživného aj na súde. So stúpajúcim vekom priamoúmerne stúpajú aj náklady na dieťa. Preto sa môžete s otcom dohodnúť na platení vyššieho výživného a ak by odmietol, podať na súd návrh na zvýšenie. Rovnako je to aj so starostlivosťou. Môžete sa s otcom dohodnúť, že Vám v tomto smere pomôže, avšak nútiť ho k tomu nemožno. Rovnako ho nie je možné donútiť, a to ani súdnym rozhodnutím, k tomu, aby sa stretával s dieťaťom. Je to jeho právo, nie povinnosť. Ak je dieťa zverené Vám, potom akoby povinnosť starostlivosti prešla na Vás a otec by si mohol uplatniť svoje právo styku. Iné by to bolo pri striedavej starostlivosti, kde v určitých stanovených intervaloch by rodičia, ak by bolo dieťa u nich, boli povinní sa o dieťa riadne starať.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musia zhodovať a otázka musí byť vyplnená..
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Prosím vyberte svoj kraj..
Prosím vyberte kategóriu..
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..





Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku