Odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy auta

Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Bratislava

Otázka: Odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy auta

Dobrý deň, rád by som sa opýtal, či je možné odstúpiť od kúpno-predajnej zmluvy o ojazdenom aute, ktorú som uzavrel dňa 16. 01. 2017. V zmluve je napísané, že som sa riadne oboznámil so stavom vozidla, avšak v kolónke vady auta predávajúci nič neuviedol. Dokonca ma ubezpečoval, že o auto bola riadne starané. Dňa 20. 01. 2017 auto nenaštartovalo. Chcel som ísť vozidlo prihlásiť. Na vlastné náklady som kúpil novú autobatériu, ako mi poradili v servise. Avšak auto naštartuje až po niekoľkých pokusoch. Po pár dňoch som zistil, že z auta presakuje olej. Dnes, 27. 01. 2017, som sa konečne dostal k prihláseniu vozidla. Policajt pri kontrole povedal, že autu chýba štítok obsahujúci údaje o hmotnosti, roku výroby a podobne. Bez tohto štítka nie je možné auto prihlásiť. Chýbajúci štítok mal byť zároveň spomenutý v dokumentoch o STK kontrole a auto malo mať udelenú výnimku. STK a EK kontrolu vykonal ešte predávajúci. Predošlá majiteľka mi nezdvíha telefón a v SMS mi napísala, že auto neprihlasovala a nevie, kde je ten štítok. Rád by som sa dozvedel, ako správne postupovať ďalej, či môžem od zmluvy odstúpiť a aká je lehota na odstúpenie. Ďakujem Vám za radu.

Odpoveď: Odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy auta

Dobrý deň, v prvom rade je potrebné pozrieť Vašu zmluvu, nie každa vada vozidla je dôvodom na odstúpenie od zmluvy

Dôležité je tiež, či bola zmluva uzatvorená podľa Občianskeho alebo Obchodného zákonníka.

Pokiaľ je vozidlo neupotrebiteľné, to je dôvod na odstúpenie od zmluvy.