'

Odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy auta


Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 27. 1. 2017

Otázka: Odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy auta

Dobrý deň, Chcel by som sa opýtať, či je možné odstúpiť od kúpno-predajnej zmluvy ojazdeného auta, ktorú som uzavrel dňa 16.01.2017. V zmluve je napísane, že som sa riadne oboznámil so stavom vozidla avšak v kolonke vady auta-neuviedol predavajúci nič, dokonca ma ubezpečoval, že o auto bolo riadne starané. Auto 20.01.2017 nenaštartovalo. Vtedy som chcel ísť vozidlo prihlásiť. Na vlastne náklady som kupil novú autobatériu, tak ako mi poradili v servise. Aj tak auto štartuje na viac pokusov. Po tych pár dňoch som zistil, že z auta presakuje asi olej. Ked som sa dnes 27.1.2017 konečne dostal k prihlaseniu vozidla, policajt pri jeho kontrole povedal, že autu chýba štítok obsahujúci hmotnosť, rok výroby a pod., bez štítka nie je možné auto prihlásiť. Chýbajúci štítok mal byť zároveň spomenutý v dokladoch o STK kontrole a mala byt udelená autu výnimka. STK a EK vykonal este predavajuci. Predošlá majitelka nemá čas mi zdvihnúť telefon a do sms mi napísala, že ona auto neprihlasovala a nevie kde je ten štítok. Rád by som sa dozvedel ako mám správne postupovať ďalej, či môžem od zmluvy odstúpiť a aká je lehota na odstup. Dakujem za Vašu radu.

Odpoveď: Odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy auta

Dobrý deň, v prvom rade je potrebné pozrieť Vašu zmluvu, nie každa vada vozidla je dôvodom na odstúpenie od zmluvy

Dôležité je tiež, či bola zmluva uzatvorená podľa Občianskeho alebo Obchodného zákonníka. 

Pokiaľ je vozidlo neupotrebiteľné, to je dôvod na odstúpenie od zmluvy.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy auta (Obchodné právo)

Dobrý deň, vo februári sme predali auto, dva mesiace jazdil nový majiteľ bez problémov. Teraz sa mu pokazilo a žiada o úhradu polovice. Ma na to nárok? Prípadne môže odstúpiť od zmluvy?

Odpoveď: Odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy auta

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 15.04.2019)

Dobrý deň, odstúpiť od zmluvy môže kupujúci iba zo zákonných dôvodov, pričom pri predaji motorových vozidiel sa najčastejšie jedná o odstúpenie z dôvodu, že predávajúci neupozorní kupujúceho na vadu, o ktorej vie, a ktorá sa ukáže na motorovom vozidle až neskôr. Je totiž povinnosťou predávajúceho upozorniť kupujúceho na všetky vady, o ktorých v čase predaja motorového vozidla vie. Druhým najčastejším dôvodom odstúpenia od kúpnej zmluvy z motorového vozidla je odstúpenie z dôvodu, že predávajúci ubezpečil kupujúceho, že auto má určité vlastnosti, najmä tie, ktoré si kupujúci vymienil alebo, že motorové vozidlo nemá žiadne vady a neskôr sa toto vyhlásenie ukáže ako nepravdivé. Ak vo Vašom prípade nenastala ani jedna z týchto situácií, a motorové vozidlo sa pokazilo z dôvodu, ktorý v čase predaja ešte neexistoval a je bežný najmä s ohľadom na vek a ojazdenosť vozidla, tak nemá právo odstúpiť od zmluvy a požadovať späť zaplatenú kúpnu cenu motorového vozidla.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy auta (Obchodné právo)

Dobrý deň, predal som auto a kupujúci tvrdí, že tam boli zle veci, ktoré si on už dal vyservisovat. Ma nárok na nejakú zľavu, keď si dal auto bez môjho vedomia opraviť.

Odpoveď: Odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy auta

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 27.03.2019)

Dobrý deň,

odporúčam vyžiadať od neho informáciu o aké presne "zlé veci" sa má jednať. Ako predávajúci ste totiž povinný upozorniť na vadu, o ktorej viete, pričom musíte túto vadu presne špecifikovať. Nestačí len povedať, že auto je vadné. Ak ste ho na na vady, ktoré dal odstrániť neupozornili a tieto vady existovali v čase predaja (teda nejde o vady, ktoré vznikli až používaním auta), potom má právo na zľavu z kúpnej ceny. To, či si to dal opraviť sám, alebo nie, nie je v tomto prípade podstatné.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy auta (Obchodné právo)

Dobrý deň. Poprosím o radu v nasledovnej veci: Začiatkom decembra minulého roku svokor objednal Daciu pričom aj podpísal objednávku s dodacou dobou koniec feb. začiatok marca. S tým, že do konca týždňa mal priniesť zálohu vo výške 2000 e. Keďže si to rozmyslel a rozhodol sa pre inú značku tak zálohu nedoniesol. Myslel si, že bez zálohy objednávku neposunú do výroby tak tam ani nevolal o zrušenie. Dnes sa mu ozval predajca, že auto je prichystané. Aj po vysvetlení situácie predajca trval na prebratí a zaplatení auta. Musí si vyzdvihnúť objednané auto? Ďakujem.

Odpoveď: Odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy auta

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 13.03.2019)

Dobrý deň, z Vašej otázky nevyplýva, že by Váš svokor odstúpil od zmluvy. Preto jeho záväzok stále trvá. Nakoľko si predávajúci splnil svoje povinnosti zo zmluvy, má právo požadovať plnenie od Vášho svokra. Na odstúpenie od zmluvy bolo potrebné takýto prejav jasne uskutočniť, napr. zaslaním poštou, alebo aspoň e-mailom. Momentálne nie sú splnené zákonné podmienky na odstúpenie od zmluvy. Preto Vám nezostáva iná možnosť, ako skúsiť sa dohodnúť s predávajúcim na rozviazaní tohto záväzku. Ak však podpísal zmluvu a bolo v zmluve napísané, že ak nezaplatí zálohu, tak sa zmluva ruší, potom nemusí prevziať motorové vozidlo.

Tu je potrebné sa riadiť zmluvou, ktorú podpísal.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy auta (Obchodné právo)

Dobrý deň, dna 2. 3. 2019 som kúpil ojazdené vozidlo. Predávajúci mi spomenul dve vady (nič vážne) a spomína sa to aj v kúpno-predajnej zmluve. Auto som dal do servisu na výmenu olejov, rozvodu, filtrov a opravy brzď, teda záležitosti, o ktorých som vedel, že ich treba vykonať. Predávajúci ma ubezpečoval, že auto nebolo havarované, a že dostalo vždy čo potrebovalo. Opak je ale pravdou. Každý deň mi volajú zo servisu, že auto je v dezolátnom stave, že bolo havarované, že sa tam nedá nastaviť geometria, aj keď mi tvrdil, že volant je trochu vychýlený doprava preto, že deň pred tým menil čap kolesa na pravej strane a kopec iných vecí, o ktorých musel dotyčný vedieť vzhľadom na to, že bol majiteľom auta vyše roka. Chcel by som Vás poprosiť o radu ako postupovať v mojom prípade. Ďakujem Vám, prajem pekný deň.

Odpoveď: Odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy auta

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 11.03.2019)

Dobrý deň, odstúpenie od kúpnej zmluvy upravuje občiansky zákonník v § 597. Podľa odseku 2 spomínaného ustanovenia platí: "Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.". 

 

Z Vašej otázky teda vyplýva, že predávajúci Vás uistil, že auto má určité vlastnosti, teda že nie je búrané. Ak sa dá bez pochýb preukázať, že auto bolo búrané, máte právo odstúpiť od zmluvy. Odstúpenie od zmluvy je jednostranný právny úkon. Odporúčame odstúpenie urobiť písomnou formou a zaslať predávajúcemu doporučene, aby ste mali dôkaz o doručení odstúpenia. Z tohto právneho úkonu musí byť jasné, že sa jedná o odstúpenie od zmluvy a teda že odstupujete od konkrétnej zmluvy.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy auta (Obchodné právo)

Zdravím pred tromi dňami som kúpil auto. Majiteľ mi tvrdil, že všetko funguje ako ma, no už po ceste domov (skoro už pri dome) sa mi pokazilo riadenie. Hneď som volal predávajúcemu čo sa stalo. Predávajúci mi na to povedal, že už sa to aj jemu stalo ale neskôr, že to už išlo (pri predaji som nebol oboznámený o žiadnych chybách). Na aute stále pretrváva chyba a prišiel som aj na nefunkčnú klimatizáciu a tvrdil mi, že jemu išla. Teraz to chce riešiť tak, že nejaký jeho známy sa mi ma na to pozrieť a mám za ním zase cestovať kopec km. Za auto sme dali všetky naše úspory a nemám už chuť niekam cestovať a platiť niekomu za chybu, ktorá už bola na aute. V kúpnopredajnej zmluve niesu uvedené žiadny chyby. Chcel by som odstúpiť od zmluvy a vrátiť auto len neviem aké mám šance. Ďakujem.

Odpoveď: Odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy auta

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.02.2019)

Dobrý deň, v tomto prípade je potrebné posudzovať, či robí vada vec neupotrebiteľnou, alebo nie. Podľa § 597 Občianskeho zákonníka: "Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.". Vzhľadom na to, že Vami spomínané vady nerobia vec neupotrebiteľnou, nemáte nárok na odstúpenie od zmluvy. Máte však nárok na primeranú zľavu z ceny, zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady. 

Ak Vás však predávajúci výslovne ubezpečil, že auto nemá žiadne vady a toto ubezpečenie sa preukázalo byť nepravdivým, máte nárok na odstúpenie od zmluvy. Musíte však dokázať, že k takémuto ubezpečeniu naozaj došlo.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy auta (Obchodné právo)

Dobrý deň, 29. 9. 2018 som kúpil auto. (Cena 5000e) Bola uzavretá kúpna zmluva podľa ust. paragraf 588 a následne občianskeho zákonníka. Dnes 21. 1. 2019 auto musí ísť do servisu kde je nutná oprava v hodnote 500-700e. V zmluve je uvedené, že poznám stav vozidla a kupujem ho v takom stave ako sa nachádza ku dňu podpisu tejto zmluvy, a že beriem na vedomie, že opotrebovanie vozidla zodpovedá veku motorového vozidla a najazdených km. Bývalý majiteľ tvrdil, že to auto je cukrík a nieje nutná žiadna investícia. Tak sa pýtam, či mám nárok na nejakú zľavu z vozidla alebo z ceny opravy? Ďakujem.

Odpoveď: Odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy auta

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.01.2019)

Dobrý deň,

podľa zákona je predávajúci povinný upozorniť kupujúceho na vady, o ktorých vie. Ak ich na ne neupozorní, tak za ne zodpovedá. To znamená, že kupujúci môže podľa povahy vady uplatniť napr. právo na zľavu z ceny, alebo odstúpenie od zmluvy. Odstúpiť od zmluvy je možné len ak vada spôsobí, že vec je nepoužiteľná, prípadne oprava by bola vo vzťahu k cene veci neúčelná. Nárok na zľavu z ceny by ste mali pri opraviteľnej vade, avšak táto vada by sa musela existovať v čase predaja veci. Ak  vada vznikla a prejavila sa až po uzavretí kúpnej zmluvy, predávajúci za ňu zodpovedať nebude, pretože vznikla v dôsledku opotrebenia a riziko vád prešlo na Vás, ako kupujúceho. Ak by však existovala v čase predaja a prejavila by sa až neskôr, môžete žiadať zľavu z ceny. To, kedy vada vznikla by mohli vedieť posúdiť v servise, napr. s ohľadom na prejavy vady (zvuky, či netradičné správanie auta). 

Podľa zákona síce platí, že ak Vás ubezpečí, že vec nemá žiadne vady a vada sa prejaví, tak máte právo odstúpiť od zmluvy, avšak podľa môjho názoru by súdu nepostačovalo tvrdenie predávajúceho, že nie je nutná žiadna investícia.

Preto odporúčam zistiť v servise, kedy vada asi mohla vzniknúť a podľa toho ďalej postupovať.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy auta (Obchodné právo)

Dobrý večer, chcel by som sa spýtať, či môžem ešte odstúpiť od kúpno predajnej zmluvy auto som kupoval v bazáre dna 21. 8. 2018, a dnes, keď som bol u mechanika mi diagnostikoval, že treba nutne GO hlavy valcov rok výroby vozidla bolo 2005 a už som do opráv investoval skoro polovicu ceny auta, takže sa chcem spýtať, či mám nárok na niečo? Ďakujem vopred.

Odpoveď: Odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy auta

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 17.01.2019)

Dobrý deň,

podľa Občianskeho zákonníka je predávajúci povinný informovať kupujúceho o všetkých vadách, o ktorých vie. Za tieto potom nezodpovedá, pretože ich kupujúci berie na vedomie a kupuje vec aj napriek nim. Ak sa však vyskytnú vady, na ktoré Vás neupozornil do 24 mesiacov, potom máte právo požadovať rôzne nároky v závislosti od povahy vady. Ak ide napr. o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou (nedá sa používať na účel, na ktorý slúži), potom máte právo od zmluvy odstúpiť. Ak by išlo o vady odstrániteľné, ktoré nebránia tomu, aby sa vec riadne používala, potom máte nárok na zľavu z ceny. Ak teda auto nie je riadne pojazdné, potom odporúčam od zmluvy odstúpiť a žiadať vrátiť peniaze. Vy potom musíte vrátiť auto. Ak auto je pojazdné, avšak je potrebné urobiť výrazné servisné zásahy, potom odporúčam žiadať zľavu z ceny.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy auta (Obchodné právo)

Dobrý večer, pred 5 mesiacmi sme kúpili ojazdené auto za 4 600 €  s tým, že ma najazdených 73000 km a nemá žiadne vady, teraz mi pri bežnej výmene oleja v servise oznámili, že rozvody, reťaz a iné nákladné časti motora sú tak opotrebované, že neodporúčajú na aute jazdiť, kým nedôjde k výmene súčiastok, pričom oprava vychádza na 1000-1500 €.  Hrozí roztrhnutie reťaze, opotrebovanie nezodpovedá ani zďaleka najazdeným km. V zmluve sa píše o reklamácií, jedine v prípade nedodržania 30 dňovej lehoty môžem odstúpiť. Ako by som mala postupovať a mám právo podľa zákona odstúpiť od zmluvy ?  K otázke dopĺňam, že auto bolo kúpené v bazári. Ďakujem.

Odpoveď: Odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy auta

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 10.10.2018)

Dobrý deň
na Vašu otázku uvádzame nasledovnú odpoveď :

Podľa ust. Občianskeho zákonníka o predaji tovaru v obchode platí  /citujeme/ 

"614a :
Ak dodaný tovar nemá vlastnosti, o ktoré prejavil spotrebiteľ záujem a ktoré sa zhodujú s popisom poskytnutým dodávateľom, náklady na jeho vrátenie a dodanie tovaru, ktorý zodpovedá zmluve, ako aj všetky kupujúcim účelne vynaložené náklady v súvislosti s tým znáša predávajúci.
§ 618 :
Veci, ktoré majú vady, ktoré nebránia, aby sa mohla vec užívať na určený účel, musia sa predávať len za nižšie ceny, než je obvyklá cena bezvadnej veci; kupujúceho treba upozorniť, že vec má vadu a o akú vadu ide, ak to nie je zrejmé už z povahy predaja.

§ 619 :
(1) Predávajúci zodpovedá za vady, ktoré má predaná vec pri prevzatí kupujúcim. Pri použitých veciach nezodpovedá za vady vzniknuté ich použitím alebo opotrebením. Pri veciach predávaných za nižšiu cenu nezodpovedá za vadu, pre ktorú bola dojednaná nižšia cena.
(2) Ak nejde o veci, ktoré sa rýchlo kazia, alebo o použité veci, zodpovedá predávajúci za vady, ktoré sa vyskytnú po prevzatí veci v záručnej dobe (záruka).
§ 620 :
(2) Ak ide o použitú vec, kupujúci a predávajúci sa môžu dohodnúť aj na kratšej záručnej dobe, nie však kratšej než 12 mesiacov.

§ 622 :

(1) Ak ide o vadu, ktorú možno odstrániť, má kupujúci právo, aby bola bezplatne, včas a riadne odstránená. Predávajúci je povinný vadu bez zbytočného odkladu odstrániť.

(2) Kupujúci môže namiesto odstránenia vady požadovať výmenu veci, alebo ak sa vada týka len súčasti veci, výmenu súčasti, ak tým predávajúcemu nevzniknú neprimerané náklady vzhľadom na cenu tovaru alebo závažnosť vady.

(3) Predávajúci môže vždy namiesto odstránenia vady vymeniť vadnú vec za bezvadnú, ak to kupujúcemu nespôsobí závažné ťažkosti.

§ 623  :

(1) Ak ide o vadu, ktorú nemožno odstrániť a ktorá bráni tomu, aby sa vec mohla riadne užívať ako vec bez vady, má kupujúci právo na výmenu veci alebo má právo od zmluvy odstúpiť. Tie isté práva prislúchajú kupujúcemu, ak ide síce o odstrániteľné vady, ak však kupujúci nemôže pre opätovné vyskytnutie sa vady po oprave alebo pre väčší počet vád vec riadne užívať.

(2) Ak ide o iné neodstrániteľné vady, má kupujúci právo na primeranú zľavu z ceny veci.

§ 624 : Ak vec predávaná za nižšiu cenu alebo použitá vec má vadu, za ktorú predávajúci zodpovedá, má kupujúci namiesto práva na výmenu veci právo na primeranú zľavu."

Záver 

Uplatnite práva zo zodpovednosti za vady v záručnej lehote, ktorá je 12 mesiacov odo dňa zakúpenia motorového vozidla, a  to u predávajúceho s uvedením vád a rozsahu finančnej náhrady za ich opravu ako požadovanú zľavu z kúpnej ceny podľa ust. § 624  Občianskeho zákonníka. Povinnosťou predávajúceho je vybaviť Vašu reklamáciu v lehote najneskoršie do 30 dní.V prípade, že reklamácia nebude vybavená najneskoršie do  30 dní máte oprávnenie od zmluvy odstúpiť, teda žiadať vrátenie kúpnej ceny oproti vráteniu motorového vozidla /§ 18 ods. 4  zákona o ochrane spotrebiteľa/.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy auta (Obchodné právo)

Dobrý deň, kúpili sme auto a rok výroby bol uvádzaný 2005. Aj na technickom preukaze je napísaná prvá evidencia v roku 2005 ale rok výroby auta je 1999. Chcel by som vedieť názor, či by sme uspeli s odstúpením od zmluvy alebo nie. Môžem Vám poslať aj kúpno predajnu zmluvu. Podľa vin nám aj u výrobcu potvrdili, že rok výroby je 1999 a prvej evidencie je 2005. Za odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy auta

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 03.10.2018)

Dobrý deň,

v tejto situácii je možné uvažovať o ustanoveniach Občianskeho zákonníka týkajúcich sa zodpovednosti za vady veci predanej. Zrušiť zmluvu, teda od nej odstúpiť je možné v prípade, ak ste si to dohodli v zmluve, alebo ak to upravuje zákon. Podľa zákona môžete od zmluvy odstúpiť ak vada, na ktorú Vás predávajúci neupozornil robí vec neupotrebiteľnou. To pravdepodobne nie je Váš prípad.

Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým. Toto ustanovenie by sa v podstate mohlo vzťahovať na Váš prípad.

Odstúpiť od zmluvy odporúčam písomne a zároveň predávajúceho vyzvať, aby Vám vrátil peniaze. Vy budete musieť vrátiť auto.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy auta (Obchodné právo)

Dobrý deň, Chcel by som sa opýtať. V nedeľu 2. 8 som kúpil auto dodávku za 2100 eur v pondelok po prejdení cca 50 km od kúpi mi dodávka zastavila a už nešla naštartovať. Opravu vyčíslili na cca 2500 eur. Auto nie je ešte ani prepísané a ani splnomocnenie na odhlásenie predchádzajúci majiteľ odo mňa nemá. Auto je nepojazdné. Chcel by som sa opýtať, či by som mohol odstúpiť od zmluvy a žiadať peniaze späť. Majiteľa som kontaktoval hneď a už nekomunikuje so mnou. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy auta

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.09.2018)

Dobrý deň, ak ste auto kupovali ako fyzická osoba a predávajúci Vás neupozornil na vady, o ktorých on musel vedieť (je málo pravdepodobné, aby sa behom 50 km stalo niečo také závažné s autom) máte právo odstúpiť od kúpnej zmluvy a požadovať späť peniaze od predávajúceho. Vám zároveň vznikne povinnosť vydať motorové vozidlo predávajúcemu. Vzhľadom na jeho spôsob komunikácie (zatajovanie) nie je vylúčené, že Vás úmyselne uviedol do omylu a bol na Vás spáchaný trestný čin podvodu. Ako prvé Vám však odporúčame pokúsiť sa s ním dohodnúť na urovnaní sporu mimosúdnou cestou.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk