Môže byť predlžené funkčné obdobie predsedu spoločenstva vlastníkov bytov?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Prešov

Otázka: Môže byť predlžené funkčné obdobie predsedu spoločenstva vlastníkov bytov?

Dobrý deň, na schôdzi Spoločenstva vlastníkov bytov (SVB) predseda dozornej rady navrhol predĺženie funkčného obdobia predsedu SVB na 5 rokov. Následne predseda navrhol aj predĺženie funkčného obdobia dozornej rady na 5 rokov. Majú na to právo? Na schôdzi bolo prítomných 21 z 32 vlastníkov. Ako sa môžem brániť? Môžem sa odvolať na súd? Aká je premlčacia doba v tomto prípade? Ďakujem.

Odpoveď: Môže byť predlžené funkčné obdobie predsedu spoločenstva vlastníkov bytov?

Dobrý deň, podľa § 7c ods. 2 zákona č. 182/1993 Z.z., predsedu spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. V zmysle ods. 6 zákona, je funkčné obdobie (dozornej) rady tri roky.  V zmysle § 14 schôdza vlastníkov je uznášaniaschopná, ak sú prítomní vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, ktorí majú aspoň dve tretiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Na prijatie rozhodnutia na schôdzi vlastníkov je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov prítomných vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, v osobitných prípadoch je potrebná dvojtretinová väčšina hlasov. Ak schôdza vlastníkov nie je ani hodinu po oznámenom začatí schôdze vlastníkov uznášaniaschopná, je na prijatie rozhodnutia potrebná nadpolovičná väčšina hlasov prítomných vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 30 kalendárnych dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome sa môže zároveň na príslušnom súde domáhať dočasného pozastavenia účinnosti rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov.