Dobrý deň, máte pravdu. Nikto nemôže nikoho nútiť zotrvávať v podielovom spoluvlastníctve proti svojej vôli. Predpokladám, že podiel už máte napísaný na svojom mene.
Pokiaľ by ste sa vec rozhodli riešiť súdnou cestou, a to podaním žaloby o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva, v návrhu by ste mohli žiadať, aby bol dom buď prikázaný do vlastníctva niektorému z ostatných spoluvlastníkov, ak máte vedomosť o tom, že ho chce nadobudnúť do výlučného vlastníctva alebo žiadať, aby súd nariadil predaj nehnuteľnosti a výťažok rozdelil medzi spoluvlastníkov podľa výšky ich spoluvlastníckych podielov.
Dobré by však bolo, najmä pokiaľ ide o náhradu trov súdneho konania, vedieť súdu preukázať, že ste sa so spoluvlastníkmi pokúšali najskôr na vyporiadaní podielového spoluvlastníctva dohodnúť, avšak vaša snaha sa ukázala ako márna. Takto by ste súdu odôvodnili, že skutočne nebolo inej cesty, než vec riešiť podaním žaloby.
Súd by však ako prvé pri vyporiadaní podielového spoluvlastníctva skúmal, či nie je možné nehnuteľnosť, ktorá je predmetom vyporiadania rozdeliť. Pozemky sú v zásade deliteľné, pokiaľ ide o stavby, tu to nie vždy je možné. Vzhľadom na to, ak by mal súd za to, že rozdelenie neprichádza do úvahy, pristúpil by k druhému spôsobu vyporiadania, a to vyporiadanie prikázaním nehnuteľnosti niektorému alebo niektorým zo spoluvlastníkov do vlastníctva za náhradu. Až v prípade, ak by ani jeden zo spoluvlastníkov nemal o nehnuteľnosť záujem, pristúpil by k nariadeniu predaja nehnuteľnosti.
Otec sa môže sam rozhodnúť ako bude nakladať so svojim podielom. Ak máte záujem o vyplatenie a už ten podiel máte napísaný na svojom mene, tak to súd na Váš návrh zruší a vyporiada.