Máte
otázku?

Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Žilina

Otázka: Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako to je v nasledujúcom prípade: Som nemanželská dcéra. Môj otec žil v manželstve s inou ženou, s ktorou majú syna. Dom, ktorý kúpil so svojou manželkou na hypotéku, ešte stále spláca pozostalá žena. Mám zo zákona nárok na 1/4 tohto domu? Je na mne, aby som splácala túto hypotéku, alebo ma musí otcova manželka so synom vyplatiť? Ako mám postupovať, aby mi vyplatili moju 1/4 domu? Mám sa dedičstva vzdať? Čo by bola pre mňa najlepšia možnosť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi

Dobrý deň. 

V dedičskom konaní po Vašom otcovi sa bude zároveň vyporiadavať aj bezpodielové spoluvlastníctvom manželov a preto predmetom dedičstva bude len 1/2 domu, pretože 1/2 domu patrí manželke Vášho otca. 

Ak Váš otec nezanechal závet, tak po Vašom otcovi budú dediť zákonní dedičia, ktorými sú v prvej dedičskej skupine poručiteľove deti a manželka, a to každý z nich rovným dielom. Z uvedeného dôvodu predmet dedenia, t.j. 1/2 domu sa rozdelí na 3 časti medzi Vás, otcovho syn a jeho manželku. Váš dedičský podiel potom bude vo výške 1/6 domu. 

V dedičskom konaní majú dedičia právo uzatvoriť dohodu, na základe ktorej predmet dedenia zdedí len niektorý z dedičov, pričom tento dedič je povinný v lehote uvedenej v dohode vyplatiť ustupujúcich dedičov. Je len na dedičoch, či takúto dohodu uzatvoria alebo nie. Ak sa dedičia nedohodnú, tak notár ako súdny komisár musí postupovať podľa zákona a každému dedičovi prisúdi zákonom určený podiel. 

Dedič môže dedičstvo odmietnuť, pričom odmietnutie dedičstva musí uskutočniť buď ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením zaslaným súdu a to v lehote do jedného mesiaca odo dňa, keď sa o práve odmietnuť dedičstvo a o jeho následkoch dozvedel.

Pokiaľ ide o hypotéku, tak je potrebné platiť ju aj počas dedičského konania. Predpokladám, že manželka Vášho otca bola pri hypotéke spoludlžníkom a preto ju platí ona. Poskytnutý hypotekárny úver je zabezpečený záložným právom k nehnuteľnosti pre prípad neplatenia úveru, kedy banka je oprávnená uplatniť záložné právo a nehnuteľnosť predať.  V prípade, že budete dedičom a neodmietnete dedičstvo, tak ako dedič zodpovedáte za poručiteľove dlhy, ktoré na Vás prešli jeho smrťou, do výšky ceny nadobudnutého dedičstva. 

Trápi vás "Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi (Dedičské právo)

Dobrý deň, mám podiel 1/4 z domu aj pozemku po mame. Otec vlastní 1/2 a brat 1/4. Pokazili sa nám vzťahy a chcem sa spýtať, ako si môžem požiadať o vyplatenie môjho 1/4 podielu. Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi

(odpoveď odoslaná: 19.12.2024)

Dobrý deň,

ak sa chcete nechať vyplatiť zo svojho podielu v dome a pozemku, ktoré vlastníte spolu s otcom a bratom, môžete postupovať nasledujúcimi spôsobmi: 

a) Dohoda o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva so spoluvlastníkmi: Pokiaľ sa s ostatnými spoluvlastníkmi (otec a brat) dohodnete, môžete im svoj podiel predať. Dohoda by mala byť spísaná písomne a mala by obsahovať všetky dôležité náležitosti vrátane ceny, spôsobu platby a dátumu prevodu.

b) Predaj podielu tretej osobe: Ak dohoda so súčasnými spoluvlastníkmi nie je možná, môžete svoj podiel predať tretej osobe. V takom prípade by ste však museli dodržať predkupné právo ostatných spoluvlastníkov, teda najprv ponúknuť svoj podiel na predaj im za rovnakých podmienok.

c) Súdne vysporiadanie: Ak nedôjde medzi vami k dohode o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva, je možné obrátiť sa na súd s návrhom na zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva podľa § 142 Občianskeho zákonníka, nakoľko platí, že nikoho nemožno nútiť, aby zotrvával v podielovom spoluvlastníctve proti svojej vôli.  Súd môže pri rozhodovaní prikázať nehnuteľnosť jednému či viacerým spoluvlastníkom za primeranú náhradu, alebo ak o ňu nemá nikto z nich záujem, môže nariadiť jej predaj a rozdelí výťažkok všetkým spoluvlastníkom podľa veľkosti spoluvlastníckych podielov. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi (Dedičské právo)

Dobrý deň, ako môžem postupovať, ak mi druhý dedič nevyplatil podiel z dedičského konania, ktorý mal byť vyplatený v lehote do 30 dní od vystavenia uznesenia? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi

(odpoveď odoslaná: 13.12.2024)

Dobrý deň, vo Vami uvedneom prípade platí ust. § 45 ods. 2 písm. c/ exekučného poriadku, v zmysle ktorého exekučným titulom je okrem iných aj notárska zápisnica, ktorá obsahuje právny záväzok a v ktorej je vyznačená oprávnená osoba a povinná osoba, právny dôvod, predmet a čas plnenia, ak povinná osoba v notárskej zápisnici s vykonateľnosťou súhlasila.

Ak teda z dedičského uznesenia vyplýva povinnosť dediča uhradiť Vám ako ustupujúcemu dedičovi určitú sumu so stanovením lehoty splatnosti, potom predmetní uznesenie je exekučným titulom a môžete podať návrh na vykonanie exekúcie. Pred podaním návrhu odporúčam, aby ste dedičovi poslali výzvu k úhrade dlžnej sumy s poukázaním na uvedneé dedičské uznsenie s upozornením na možnosť podania návrhu na vykonanie exekúcie. Návrh na vykonanie exekúcie Vám spíše ktorýkoľvek súdny exekútor.


Podotázka: Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi (Dedičské právo)

Dobrý deň, ak sme pri dedičskom konaní urobili dohodu o vyplatení podielu do 5 rokov a druhá strana lehotu nedodržala a v lehote týchto 5 rokov všetok majetok darovala dcére, je možné sa nejakým spôsobom domôcť vyplatenia podielu? Právne sme dosiahli iba to, že exekútor strháva z dôchodku cca 20 € mesačne, pretože je dôchodkyňa. Môže súd zrušiť darovaciu zmluvu, prípadne preniesť povinnosť na dcéru, ktorá dom získala?

Odpoveď: Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi

(odpoveď odoslaná: 21.10.2024)

Dobrý deň, z úoloženej otázky vyplýva, že nedošlo k vyplateniu podielu na dedičstve v zmysle dedičského uznesenia. Darkyňa ako povinná v zmysle dedičského uznesenia darovala majetok nadobudnutý dedením svojej dcére.

AK je to tak a v čase darovania povinná v exekučnom konaní nemala žiadne exekúcie, potom riešením je len podať žalobu na súd v zmysle ust. § 42a/ Občianskeho zákonníka :

"(1) Veriteľ sa môže domáhať, aby súd určil, že dlžníkove právne úkony podľa odsekov 2 až 5, ak ukracujú uspokojenie jeho vymáhateľnej pohľadávky, sú voči nemu právne neúčinné. Toto právo má veriteľ aj vtedy, ak je nárok proti dlžníkovi z jeho odporovateľného právneho úkonu už vymáhateľný alebo ak už bol uspokojený. (2) Odporovať možno právnemu úkonu, ktorý dlžník urobil v posledných troch rokoch v úmysle ukrátiť svojho veriteľa, ak tento úmysel musel byť druhej strane známy, a právnemu úkonu, ktorým bol veriteľ dlžníka ukrátený a ku ktorému došlo v posledných troch rokoch medzi dlžníkom a osobami jemu blízkymi (§ 116 a 117) alebo ktoré dlžník urobil v uvedenom čase v prospech týchto osôb s výnimkou prípadu, keď druhá strana vtedy dlžníkov úmysel ukrátiť veriteľa aj pri náležitej starostlivosti nemohla poznať."   Na podanie žaloby odporúčam kontaktovať advokáta.
Trápi vás "Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi (Dedičské právo)

Dobrý deň, po rodičoch sme so sestrou zdedili dom. Neskôr som odkúpil jej podiel, ale po vykonaní úprav a zistení, že dom je pre mňa príliš veľký a v budúcnosti by som mal problém s jeho údržbou, som dom predal. Som povinný zaplatiť štátu daň za predaj nehnuteľnosti, konkrétne za časť, ktorú som odkúpil od sestry? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi

(odpoveď odoslaná: 02.06.2024)

Dobrý deň,

pri predaji nehnuteľnosti, ktorú ste zdedili a potom odkúpili sestrin podiel, je potrebné rozlišovať medzi oslobodením od dane z príjmov a prípadnou povinnosťou podať daňové priznanie. Podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov je príjem z predaja nehnuteľnosti oslobodený od dane, ak uplynulo aspoň päť rokov odo dňa jej nadobudnutia do vlastníctva.

Pre podiel, ktorý ste zdedili po rodičoch, toto oslobodenie platí, ak vaši rodičia vlastnili túto nehnuteľnosť viac ako päť rokov. Ak sa týka podielu, ktorý ste od sestry odkúpili, platí päťročná lehota odo dňa kúpy. Ak tento podiel predáte skôr ako po piatich rokoch, príjem z jeho predaja bude musieť byť zdanený.

Pri podávaní daňového priznania si môžete ako výdavok uplatniť kúpnu cenu zaplatenú za odkúpený podiel, ako aj náklady na úpravy a iné relevantné výdavky. 


Podotázka: Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi (Dedičské právo)

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o informácie týkajúce sa vyplatenia dedičského podielu ostatnými dedičmi. Som dcéra môjho zosnulého otca z prvého manželstva. Otec bol do svojej smrti v druhom manželstve, v ktorom mal jednu dcéru, moju nevlastnú sestru. Po otcovom neočakávanom úmrtí bez závetu, po ňom zostalo dedičstvo v podobe bytu, finančných prostriedkov na jeho účte a auta, ako mi informovala moja sestra. Sestra mi navrhla, aby som sa vzdala časti môjho dedičského podielu z bytu v jej prospech. Rada by som vedela, či je možné postúpiť jej len podiel z bytu, konkrétne 1/6 z jeho hodnoty podľa znaleckého posudku, a uzavrieť dohodu, ktorá by obsahovala určenú čiastku a termín splatnosti, v rámci ktorého by mi sestra tento podiel vyplatila. Zároveň by ma zaujímalo, či zostanem dedičom a účastníkom dedičského konania, a teda či mi bude tiež vyplatená príslušná časť z otcovho účtu a z predaja auta. Rovnako by som sa rada informovala o možnostech a časovaní uzavretia takejto dohody – či už na predbežnom konaní alebo počas dedičského konania. Po podpise dohody by ma zaujímalo, či je potrebné zúčastniť sa aj ďalších konaní. Vzhľadom na blížiaci sa termín predbežného dedičského konania, ktoré je naplánované na tento pondelok, 29. 4., by som bola veľmi vďačná za rýchlu odpoveď. Ďakujem Vám vopred za Vašu odbornú pomoc. S pozdravom, [Vaše meno]

Odpoveď: Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi

(odpoveď odoslaná: 30.04.2024)

Dobrý deň,

v súlade so slovenským právom, je možné uzatvoriť dohodu o vzdaní sa dedičského podielu alebo o jeho postúpení inej osobe. V prípade, že chcete postúpiť svoj dedičský podiel z bytu Vašej nevlastnej sestre, je potrebné, aby bola táto dohoda správne formulovaná a mala formu, ktorá je právne uznateľná. Dohoda by mala obsahovať presné informácie o tom, akú časť dedičstva postupujete, aká je hodnota tejto časti dedičstva, prípadne ako a kedy bude tento podiel vyplatený. V podstate pôjde o prevod vlastníctva po jeho potvrdení notárom.

V prípade, že sa jedná o výmenu dedičských podielov alebo ich postúpenie, je dôležité mať na pamäti, že akákoľvek zmena v dedičstve by mala byť náležite zdokumentovaná a prijatá súdom v priebehu dedičského konania. 

Zostanete dedičom pre ostatné časti dedičstva ako napríklad peniaze na otcovom účte a auto, avšak je dôležité, že akákoľvek dohoda o časti dedičstva neovplyvňuje Vaše práva ako dediča k ostatným častiam dedičstva, pokiaľ nie je v dohode špecifikované inak. Je potrebné sa dohodnúť komplexne k všetkým častiam dedičstva. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi (Dedičské právo)

Dobrý deň, som dieťaťom z mimomanželského vzťahu. Môj otec bol zapísaný v mojom rodnom liste a platil mi alimenty až do môjho 22. roku. Mal ženu a ďalšie dve deti. Nedávno som sa dozvedel, že otec zomrel pred štyrmi rokmi. Na dedičské konanie ma nikto neupozornil, a mám pocit, že ma úmyselne zatajili. V katastri miesto toho figuruje súdne rozhodnutie, podľa ktorého bol byt prevedený na jeho dvoch synov, pričom ich matka má doživotné právo bývania. Chcel by som vedieť, či mám aj ja nárok na podiel dedičstva.

Odpoveď: Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi

(odpoveď odoslaná: 17.04.2024)

Dobrý deň,

ak ste nededili, potom sa mohlo stať aj to, že vás váš otec vydedil. Na to však, aby bolo vydedenie platné sa vyžaduje, aby bolo urobené v písomnej forme a aby existoval niektorý zo zákonných dôvodov vydedenia. Uvedené je možné zistiť na notárskom úrade, na ktorom sa dedičské konanie po vašom otcovi viedlo. Ak by ste neboli vydedený, potom platí, že sa  Vám malo dostať min. 1/2 vášho zákonného podielu (za predpokladu zanechania závetu, v ktorom by Vás poručiteľ opomenul). Ak poručiteľ nezanechal závet, tak sa vám mal dostať ako jeho potomkovi zákonný dedičský podiel, t. j. 1/4 dedičstva.  

V zmysle ust. § 485 ods. 1 Občianskeho zákonníka platí, že "Ak sa po prejednaní dedičstva zistí, že oprávneným dedičom je niekto iný, je povinný ten, kto dedičstvo nadobudol, vydať oprávnenému dedičovi majetok, ktorý z dedičstva má, podľa zásad o bezdôvodnom obohatení tak, aby nemal majetkový prospech na ujmu pravého dediča."

O vydanie dedičstva od nepravého dediča je možné žiadať v trojročnej premlčacej dobe, ak by bola žaloba podaná po jej uplynutí, hrozí, že súd žalobu zamietne v prípade vznesenia námietky premlčania zo strany žalovaných. Premlčanie v tomto prípade plynie odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o dedičstve. Preto, ak ešte neuplynuli tri roky od právoplatného skončenia dedičsta po vašom otcovi a súčasne ste neboli vydedený, potom by bolo namieste podať žalobu o vydanie dedičstva proti všetkým dedičom. 


Trápi vás "Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi (Dedičské právo)

Dobrý deň, v dedičskom konaní som zdedila po mojej mame jednu dvanástinu majetku. Rada by som vás poprosila o radu, ako by som mohla získať svoj podiel majetku, keďže mi súrodenci odmietajú vyplatiť moju časť. Neviem, akým spôsobom by som mala postupovať. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi

(odpoveď odoslaná: 08.04.2024)

Dobrý deň, ak ste zdedili majetok a vaši súrodenci vás odmietajú vyplatiť, existuje niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť. Na začiatku je dôležité vedieť, že dedičia môžu uzavrieť dohodu, ktorou sa medzi sebou vyporiadajú dedičstvo.

V prípade, že dohoda medzi dedičmi nie je možná, máte možnosť riešiť to cez súdne vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Súd určí spôsob vyporiadania, či už predajom sporného majetku a rozdelením výnosu alebo pridelením konkrétnych častí majetku jednotlivým spoluvlastníkom v súlade so zákonom a ich podielmi na majetku.


Ak by ste chceli s tým pomôcť, pomôžeme Vám. 


Podotázka: Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi (Dedičské právo)

Dobrý deň, som jednou zo troch sestier, ktoré zdedili rodičovský dom. Ako najmladšia som sa vydala a presťahovala do zahraničia, čo spôsobilo, že sa u mojich sestier vytvorila závisť. Obe sestry presvedčili našu matku, ktorá je už vo vyššom veku, aby mi v závete nechala žiadny majetok, a tak mám podiel na dome iba po zosnulom otcovi. Pokúšala som sa riešiť situáciu tak, že by mi sestry vyplatili môj podiel, ale moje pokusy zlyhávajú, pretože odmietajú so mnou na túto tému komunikovať. Chcela by som vedieť, ako ich môžem prinútiť k odkúpeniu môjho podielu. Predať dom nechcú, a navyše v ňom momentálne býva dcéra jednej z mojich sestier so svojím priateľom. Navrhovala som sestrám možnosť platby na splátky, ale neakceptujú žiadne riešenie a na moje návrhy nereagujú. "Nech sa ti neozýva!" - to je ich reakcia. Ďakujem vám pekne za pomoc.

Odpoveď: Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi

(odpoveď odoslaná: 28.03.2024)

Dobrý deň, v prípade, že sestry odmietajú s Vami komunikovať a nie sú ochotné odkúpiť Váš podiel, máte podľa slovenského práva niekoľko možností. Ak sú vaše sestry spoluvlastníčkami a napriek Vašim pokusom nechcú váš podiel odkúpiť, môžete sa obrátiť na súd s návrhom na vysporiadanie spoluvlastníctva. Tento postup môže zahŕňať aj návrh na predaj nehnuteľnosti a následné rozdelenie výťažku medzi spoluvlastníkmi podľa ich podielov. V prípade, že by došlo k predaju nehnuteľnosti tretím osobám, máte ako spoluvlastník predkupné právo, čo znamená, že máte prednosť pred inými záujemcami o kúpu.


Podotázka: Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi (Dedičské právo)

Dobrý deň, sme štyri sestry, ktoré sme zdedili byt po našich rodičoch. Dedičské konanie už prebehlo a každá z nás má nárok na jednu štvrtinu bytu. Jedna z mojich sestier sa však spolu s manželom, ktorý je dlhodobo bez zamestnania, do bytu nasťahovala a odmieta ho opustiť. Jej finančná situácia je natoľko zlá, že by pravdepodobne nedokázala získať úver ani od nebankovej spoločnosti, a preto nemá prostriedky na vysporiadanie sa s nami, ostatnými sestrami. Navyše odmieta, aby bol byt predaný. Máme obavy, že v dôsledku ich bytia v dome vzniknú dlhy, za ktoré by sme museli zaplatiť všetky štyri sestry. Rovnako by som chcela zdôrazniť, že tri z nás majú záujem predmetný byt predať. Mohli by ste nám, prosím, poradiť, aké kroky by sme mali podniknúť? Ďakujeme.

Odpoveď: Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi

(odpoveď odoslaná: 27.01.2024)

Dobrý deň,

v situácii, kde spoluvlastníctvo nehnuteľnosti vedie k sporu medzi dedičmi, slovenské právo ponúka niekoľko možností. Keďže dedičské konanie už prebehlo a byt je rozdelený medzi vás štyri rovnakými dielmi, hlavnou otázkou je, ako riešiť situáciu, keď jeden zo spoluvlastníkov bráni využívaniu nehnuteľnosti v súlade s predstavami ostatných.

Prvým krokom by mohlo byť pokúsiť sa o dosiahnutie dohody mimosúdne, ktorá by umožnila jednej sestre užívať byt za určitých podmienok, napríklad za dohodnuté nájomné, ktoré by bolo rozdelené medzi ostatné sestry, alebo iné vysporiadanie. To je prvá možnosť.

 

Ak sa dohoda nedosiahne, existuje právna cesta prostredníctvom súdu, ktorou sa môžete uchýliť k žiadosti o predaj nehnuteľnosti a následné delenie výnosu. Podľa slovenského Občianskeho zákonníka § 142 a nasl. je možné požiadať súd o nariadenie predaja nehnuteľnosti. Súd pri rozhodovaní zohľadňuje nielen právne aspekty, ale aj osobné a ekonomické pomery spoluvlastníkov.

 

Dôležité je, že ak by vaša sestra a jej manžel narobili v byte dlhy (napríklad neplatením účtov za energie), v zásade by za tieto dlhy zodpovedali všetci spoluvlastníci, ak by nebolo možné dlhy priradiť konkrétnemu spoluvlastníkovi. Preto je dôležité adresovať túto situáciu čo najskôr, aby ste predišli potenciálnym finančným stratám.

Zhrnutie: Pokúste sa najprv o mimosúdne vyriešenie situácie. Ak to nie je možné, môžeme Vám pomôcť situáciu vyriešiť. Čím dlhšie ju tam necháte, tým to bude ťažšie ju odtiaľ dostať.


Trápi vás "Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi (Dedičské právo)

Dobrý deň, už približne 13 rokov žijem so svojou partnerkou, ale nikdy sme neuzavreli manželstvo. Pred štyrmi rokmi som na svoje meno vzal hypotéku, takže všetky dokumenty sú napísané na mňa a samozrejme, že spolu bývame. Partnerka si dokonca zmenila adresu v jej dokladoch na našu spoločnú. Spoločne sme kúpili byt financovaný práve tou hypotékou, pričom na byte je zriadené záložné právo. Teraz žijeme v tomto novom byte a spolu sme priviedli na svet aj dieťa. Napriek tomu si stále nevymenili obrúčky. Zaujíma ma, akú máme právnu situáciu, pokiaľ by sa mi, nech sa Pán Boh chráni, niečo stalo. Byt je poistený v prípade úmrtia, a to na vyplatenie zostatku dlhu banke, ale nehovoriac o tom, že táto situácia vôbec nenastane, neviem, či by boli platné nejaké dedičské práva, ktoré by zabezpečili, že moja partnerka a dieťa nezostanú bez domova.

Odpoveď: Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi

(odpoveď odoslaná: 10.01.2024)

Dobrý deň,

ak je byt evidovaný výlučne na vás, potom by bol v celom rozsahu predmetom dedičstva po vás. V takomto prípade by však tento byt zdedilo vaše dieťa za predpokladu, že by ste nezanechali závet a teda by sa dedilo podľa zákona. Vaša partnerka by byt nededila, nakoľko podľa zákona podľa prvej dedičskej skupiny dedí manželka a deti poručiteľa. Nakoľko by nebola Vašou manželkou, nededila by po Vás. Dedilo by iba vaše spoločné dieťa. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.