Máte
otázku?

Vymáhanie výživného súdnym exekútorom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitra
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Vymáhanie výživného súdnym exekútorom

Dobrý deň. Chcela by som sa Vás opýtať ohľadom výživného. Som rozvedená už 10 rokov, bývalý manžel ma platiť výživne vo výške 82, 98 eur. Exekútor mi každý mesiac posiela tuto sumu z jeho výplaty, ale v decembri mi prišlo 10 eur a teraz v januári 30 eur. Stále sa dá vypísať a potom mu nevedia strhnúť toľko koľko by mali na výživne. Potrebujem v tomto poradiť kto mi doplatí ostatne peniaze na sociálku nemôžem isť pretože bývam s priateľom, ktorý zarába a mame spolu 21 mesačnú dcérku. Ja som na materskej a počítajú jeho plat takže tam som im nadarmo hovorila, že moja prvá dcéra nie je jeho a čo ma jeho plat s tým spoločne, ale povedali mi že bohužiaľ takto to chodí. Na políciu tiež nemôžem isť lebo poslal nejaké peniaze. Prosím Vás pekne v tomto mi poradte ako alebo odkiaľ mam vymáhať peniaze, kore mi dlží. Moja prvá dcéra ma 16 rokov chodí na strednú školu a peniaze na ňu potrebujem. Ďakujem pekne za Vašu odpoveď. Pekný deň prajem.

Odpoveď: Vymáhanie výživného súdnym exekútorom

Dobrý deň, trestný čin zanedbania povinnej výživy nespácha dotyčná osoba iba vtedy ak neplní svoju vyživovaciu povinnosť vôbec, ale aj vtedy, ak ju neplní riadne v súdom určenej výške. Pre naplnenie tejto skutkovej podstaty trestného činu je potrebné, aby svoju vyživovaciu povinnosť neplnil vôbec alebo riadne najmenej tri mesiace v období troch rokov (mesiace nemusia nasledovať za sebou). Rovnako je potrebné si uvedomiť, že ak mu exekútor zrazí z jeho príjmu 10,- €, on zo svojho príjmu dostáva určitú časť (vypočítanú podľa nariadenia vlády) a z toho by mohol doplatiť výživné. Rovnako je potrebné poukázať na jeho účelné konanie s neustálym uplatnením PN, ak nie sú na to vážne dôvody. Týmto spôsobom jednak zneužíva sociálny systém a rovnako ukracuje maloleté dieťa o výživné, čim ohrozuje jeho zdravý vývoj. Takéto úmyselné konanie zo strany otca je neakceptovateľné a protiprávne. Odporúčam Vám obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní (ak najmenej tri mesiace nezaplatil riadne výživné) a podrobne im opísať Váš problém a poukázať aj na jeho konanie s PN.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Vymáhanie výživného súdnym exekútorom (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať malej otec ma platiť výživné do 15 dna v mesiaci výživné 130 eur ale posiela len 30 e a tento mesiac 50 eur dá sa stým niečo robiť, aby posielal to čo ma a nie tieto smiešne sumy. Už pred tým neplatil nič a dávala som trestne oznámenia ale, keďže posiela teraz aspoň niečo dá sa stým niečo robiť ďakujem.

Odpoveď: Vymáhanie výživného súdnym exekútorom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.02.2019)

Dobrý deň, 

vo veci je potrebné podať návrh na exekúciu.

Návrh na exekúciu Vám spíše ktorýkoľvek súdny exekútor, súdny poplatok predstavuje sumu 16,50 € plus DPH, ktorý poplatok budete vymáhať v exek. konaní.

Nakoľko sa jedná o peňažnú pohľadávku, podľa exek. poriadku exekúciu možno vykonať aj príkazom na zadržanie vodičského preukazu.

Podľa ust. § 179a/  exekučného poriadku platí :

"(1) Exekútor môže vydať príkaz na zadržanie vodičského preukazu tomu, kto nesplní výživné stanovené rozhodnutím súdu.

(2) Exekučný príkaz na zadržanie vodičského preukazu exekútor doručí orgánu Policajného zboru, príslušnému podľa miesta pobytu povinného.

(3) Exekútor exekučný príkaz doručí aj oprávnenému a povinnému. Povinnému sa príkaz doručí do vlastných rúk.

(4) Ak pominú dôvody exekúcie, exekútor bezodkladne vydá príkaz na vrátenie vodičského preukazu. Príkaz doručí orgánu Policajného zboru, príslušnému podľa miesta pobytu povinného, a upovedomí o tom povinného."


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie výživného súdnym exekútorom (Rodinné právo)

Dobrý deň, poprosím o radu mal som exekúciu na dlžné výživné v rozsudku zo súdu sa nepíše o bežnom výživnom môžeme exekútor strhávať aj bežne výživné a tým naťahovať exekúciu na dlžnom výživnom. Bežné výživné som platil pravidelne a ako má exekútor rozdeliť strhávanú čiastku. Ďakujem.

Odpoveď: Vymáhanie výživného súdnym exekútorom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 13.08.2017)

Dobrý deň, pokiaľ máte zaplatený celý dlhh na výživnom a už zostáva platiť iba bežné výživné, potom požiadajte o zastavenie exekúcie. 

Exekútor na započítavať splátky na najskôr splatné výživné.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vymáhanie výživného súdnym exekútorom" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku