Vymáhanie výživného súdnym exekútorom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitra

Otázka: Vymáhanie výživného súdnym exekútorom

Dobrý deň. Rada by som sa Vás opýtala ohľadom výživného. Som rozvedená už 10 rokov a môj bývalý manžel má povinnosť platiť výživné vo výške 82,98 eur. Túto sumu mi každý mesiac posiela exekútor z jeho výplaty, no v decembri mi prišlo len 10 eur a v januári iba 30 eur. Obávam sa, že nevedia strhnúť toľko, koľko by mali na výživné. Potrebujem poradiť, kto by mi mal doplatiť rozdiel. Na sociálku nemôžem ísť preto, lebo žijem s priateľom, ktorý zarába, a máme spolu 21-mesačnú dcérku. V súčasnosti som na materskej a pri výpočte ma berú do úvahy jeho príjmy, ktoré nemajú nič spoločné s mojou prvou dcérou. Na políciu tiež nemôžem ísť, pretože aspoň nejaké peniaze mi posiela. Prosím Vás, mohli by ste mi poradiť, ako a odkiaľ by som mohla vymáhať peniaze, ktoré mi dlží? Moja prvá dcéra je stará 16 rokov, chodí na strednú školu a potrebujem na ňu peniaze. Ďakujem Vám za odpoveď. Pekný deň prajem.

Odpoveď: Vymáhanie výživného súdnym exekútorom

Dobrý deň, trestný čin zanedbania povinnej výživy nespácha dotyčná osoba iba vtedy ak neplní svoju vyživovaciu povinnosť vôbec, ale aj vtedy, ak ju neplní riadne v súdom určenej výške. Pre naplnenie tejto skutkovej podstaty trestného činu je potrebné, aby svoju vyživovaciu povinnosť neplnil vôbec alebo riadne najmenej tri mesiace v období troch rokov (mesiace nemusia nasledovať za sebou). Rovnako je potrebné si uvedomiť, že ak mu exekútor zrazí z jeho príjmu 10,- €, on zo svojho príjmu dostáva určitú časť (vypočítanú podľa nariadenia vlády) a z toho by mohol doplatiť výživné. Rovnako je potrebné poukázať na jeho účelné konanie s neustálym uplatnením PN, ak nie sú na to vážne dôvody. Týmto spôsobom jednak zneužíva sociálny systém a rovnako ukracuje maloleté dieťa o výživné, čim ohrozuje jeho zdravý vývoj. Takéto úmyselné konanie zo strany otca je neakceptovateľné a protiprávne. Odporúčam Vám obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní (ak najmenej tri mesiace nezaplatil riadne výživné) a podrobne im opísať Váš problém a poukázať aj na jeho konanie s PN.