POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Trestný čin zanedbania povinnej výživy

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trenčín

Otázka: Trestný čin zanedbania povinnej výživy

Dobrý deň. Rada by som sa informovala, či mám možnosť podať trestné oznámenie na otca môjho dieťaťa za neplatenie výživného po dvoch po sebe idúcich mesiacoch, v ktorých nezaplatil. Otec dieťaťa je momentálne v podmienke za iný trestný čin. Alebo je lepšie počkať, kým nezaplatí tri mesiace v priebehu dvoch rokov? Naňho je už podaná exekúcia za nezaplatené výživné, taktiež poberám náhradné výživné od štátu. Ďakujem vopred za Vašu odpoveď.

Odpoveď: Trestný čin zanedbania povinnej výživy

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku, ku ktorej týmto uvádzame nasledovné stanovisko vyjadrujúce právny názor advokátskej kancelárie:

Podľa § 207 ods. 1 Trestného zákona v účinnom znení kto najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

Teda, na to, aby sa dopustil trestne zodpovedný subjekt uvedeného trestného činu, vyžaduje sa, aby najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplnil svoju zákonnú vyživovaciu alebo zaopatrovaciu povinnosť.

Skutočnosť, že osoba so zákonnou vyživovaciou alebo zaopatrovacou povinnosťou má podmienečný odklad výkonu trestu, resp. bola podmienečne prepustená z výkonu trestu odňatia slobody nemá žiadny vplyv na to, že by za týchto okolností bol trestný čin zanedbania povinnej výživy podľa § 207 ods. 1 Trestného zákona naplnený už v prípade, že si takáto osoba neplní svoju zákonnú vyživovaciu alebo zaopatrovaciu povinnosť v dobe kratšej ako tri mesiace v rámci dvojročného obdobia.

Vami popisované konanie otca dieťaťa preto nenapĺňa znaky skutkovej podstaty žiadneho trestného činu.

Skutočnosť, že si ale otec dieťaťa neplní svoju zákonnú vyživovaciu povinnosť môže zohľadniť súd pri rozhodovaní o tom, či sa páchateľ v skúšobnej dobe (ktorá mu bola uložená pri podmienečnom odklade výkonu trestu alebo pri podmienečnom prepustení z výkonu trestu uložená) osvedčil alebo nie, pričom ak sa páchateľ neosvedčil, súd nariadi výkon podmienečne odloženého trestu odňatia slobody, resp. trestu odňatia slobody, z ktorého bol odsúdený podmienečne prepustený.