Dobrý deň,
najskôr je potrebné pochopiť, že ak máte právoplatné a vykonateľné súdne rozhodnutie o výživnom, môžete podať návrh na vykonanie exekúcie na vymáhanie dlžného výživného. Návrh na vykonanie exekúcie môžete podať cez ktorého koľvek exekútora, nakoľko sa podáva elektronicky. Exekútor si za podanie návrhu na vykonanie exekúcie neúčtuje poplatok vopred. Náklady exekúcie znáša povinný (teda Váš bývalý partner), nie Vy ako oprávnená osoba. V prípade, že ste v hmotnej núdzi, môžete požiadať o oslobodenie od súdnych poplatkov. K návrhu bude potrebné priložiť súdne rozhodnutie o výživnom a doklad o jeho vykonateľnosti (potvrdenie o právoplatnosti a vykonateľnosti rozsudku).
Ak je váš bývalý partner vo väzbe, môže to ovplyvniť reálnu možnosť vymoženia výživného, pretože ak nemá príjmy alebo majetok, z ktorého by sa dalo výživné vymáhať, exekútor nebude mať z čoho pohľadávku uspokojiť. Exekúciu však aj tak odporúčam podať, pretože dlh na výživnom sa bude evidovať a môže byť vymáhaný aj neskôr, napríklad po jeho prepustení alebo z iného majetku.
Čo sa týka spätného doplatenia, exekútor môže vymáhať aj dlžné výživné za obdobie, ktoré je uvedené v rozhodnutí súdu, teda aj za rok a pol spätne, ak je to v rozhodnutí uvedené.
Dĺžka konania závisí od viacerých faktorov – najmä od toho, či má povinný nejaký majetok alebo príjem, z ktorého by sa dalo výživné vymáhať. Ak je vo väzbe a nemá príjem, môže byť vymoženie zložité a peniaze nemusia byť vyplatené hneď. Ak by však mal napríklad nejaký majetok, exekútor môže pristúpiť k jeho zablokovaniu a speňaženiu. Akonáhle sa podarí niečo vymôcť, exekútor Vám peniaze vyplatí. Exekúcia výživného je prioritná a má prednosť pred inými pohľadávkami, avšak samotná rýchlosť vymoženia závisí od možností povinného platiť.
V prípade, že by sa výživné nedarilo vymôcť dlhodobo, môžete sa obrátiť aj na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a požiadať o náhradné výživné podľa zákona č. 201/2008 Z. z. o náhradnom výživnom.