Náhradné výživné

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Nitra

Otázka: Náhradné výživné

Dobrý deň, chcem sa opýtať. Som matka dvoch detí (jedno má dva roky a druhé päť mesiacov). Podala som žiadosť o rozvod, pretože môj manžel konzumuje drogy, hraje na automatoch, kradne a hrozí mu trest odnietenia slobody. Od neho som za posledných šesť mesiacov, čo nie sme spolu, dostala len 160 eur. Moje príjmy sú limitované na materskú dávku vo výške 250 eur mesačne. Mám právo žiadať o finančnú pomoc zo štátu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Náhradné výživné

Dobrý deň. Náš právny poriadok pozná inštitút náhradného výživného, ktoré sa poskytuje zo štátnych prostriedkov. Tento inštitút upravuje osobitný zákon, a to zákon  č. 201/2008 Z.z. o náhradnom výživnom.
Všetky potrebné informácie (najmä podmienky pre získanie náhradného výživného) môžete nájsť na stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR (http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/nahradne-vyzivne.html?page_id=227).