Vrátenie vodičského preukazu po polovici trestu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Vrátenie vodičského preukazu po polovici trestu

Dobrý deň, rád by som sa informoval ohľadne vrátenia vodičského preukazu po uplynutí polovice trestu. Môj vodičský preukaz mi bol odobratý minulý rok, 31. marca 2015, na 24 mesiacov za šoférovanie pod vplyvom alkoholu. Teraz, 31. marca 2016, nastane polovica trestu. U koho by som mal požiadať o rozhodnutie ohľadom vrátenia môjho vodičského preukazu? Okresný súd alebo ORPZ? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vrátenie vodičského preukazu po polovici trestu

Dobrý deň

v prípade, že Vám bol uložený trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlo súdom, podľa § 69 Tretsného zákona: “1) Po výkone polovice trestu zákazu činnosti môže súd podmienečne upustiť od výkonu jeho zvyšku, ak odsúdený v čase výkonu trestu spôsobom svojho života preukázal, že ďalší výkon tohto trestu už nie je potrebný. 2) Pri podmienečnom upustení od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti súd určí skúšobnú dobu až na päť rokov, nie však kratšiu ako zvyšok trestu; skúšobná doba začína plynúť dňom nasledujúcim po dni právoplatnosti rozhodnutia o tomto upustení. 3) Odsúdenému, u ktorého súd podmienečne upustil od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti, môže súd uložiť primerané obmedzenia a povinnosti uvedené v § 51 ods. 3 a 4, smerujúce k tomu, aby viedol riadny život; spravidla mu tiež uloží, aby podľa svojich síl nahradil škodu spôsobenú trestným činom alebo jej časť, ktorú zároveň určí. 4) Súd nemôže podmienečne upustiť od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti podľa odseku 1, ak ide o trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlo, ktorý bol uložený odsúdenému, a) ktorému už bol takýto trest zákazu činnosti uložený v predchádzajúcich desiatich rokoch za trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky alebo za iný trestný čin spáchaný pod vplyvom návykovej látky, alebo b) ktorý už bol v predchádzajúcich desiatich rokoch za obdobný čin spáchaný pod vplyvom návykovej látky, ako je uvedený v písmene a), postihnutý zákazom činnosti viesť motorové vozidlo. 5) Súd nemôže podmienečne upustiť od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti podľa odseku 1, ak bol trest zákazu činnosti uložený podľa § 61 ods. 3 až 5.”