Zákaz činnosti viesť motorové vozidlo

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Zákaz činnosti viesť motorové vozidlo

Dobrý deň, rád by som sa informoval, či je trestné, ak som mal zákaz činnosti viesť motorové vozidlo a policajti ma našli, ako sedím v zaparkovanom aute na parkovisku. Konkrétne, sedel som v naštartovanom aute na mieste vodiča. Za tento skutok som bol odsúdený. Ďakujem, M.

Odpoveď: Zákaz činnosti viesť motorové vozidlo

Pretože „vodič“ je osoba, ktorá vedie vozidlo [§ 2 ods. 2 písm. u) zákona č. 8/2009 Z. z.], trestného činu podľa § 289 ods. 1 sa nedopúšťa osoba, ktorá v stave vylučujúcom spôsobilosť len sedí v stojacom vozidle s naštartovaným motorom na mieste vodiča bez toho, aby vozidlo uviedla do pohybu (čo aj na malú chvíľu alebo vzdialenosť). V závislosti od dôkaznej situácie, pri preukázaní úmyslu viesť vozidlo, by však mohlo byť také konanie posúdené ako pokus o trestný čin podľa § 14 ods. 1§ 289 ods. 1.

Ak by V nepreukázali úmysel viesť motorové vozidlo, potom nejde ani o pokus. Ak ste boli odsúdený, pravdepodobne ste sa nesprávne obhajovali.