Kde požiadať o vrátenie vodičského preukazu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Kde požiadať o vrátenie vodičského preukazu?

Dobrý deň. V lete mi boli odobraté vodičské oprávnenia a dostal som 14-mesačný zákaz jazdy a pokutu 450 eur. Pokutu som uhradil, avšak v novembri toho roku som kúpil auto a nemal som koho poprosiť, aby mi ho odviezol domov, tak som sa rozhodol ísť na riziko. Na parkovisku som však narazil do auta. Muž, ktorého auto som poškodil, zavolal políciu a dostal som podmienečný trest a dvojročný zákaz jazdy. Trest od policie mi už uplynul a v februári to budú dva roky od vynesenia súdneho rozhodnutia, pričom podmienečný trest mi už skončil. Budú mi vrátené vodičské oprávnenia vo februári? A kde by som mal podať žiadosť o jeho vrátenie? Ďakujem.

Odpoveď: Kde požiadať o vrátenie vodičského preukazu?

Dobrý deň. Žiadosť o vrátenie vodičského preukazu po uplynutí trestu treba adresovať na Okresné riaditeľstvo PZ. K žiadosti je potrebné priložiť rozhodnutie z ktorého je zrejmé, aký trest ste dostali a na akú dobu. V zmysle § 91, ods. 6 Z.č. 8/2009 Zb. o cestnej premávke ,, Držiteľ vodičského oprávnenia, ktorému bol uložený trest zákazu činnosti spočívajúci v zákaze vedenia motorových vozidiel alebo ktorému bola uložená sankcia zákazu činnosti spočívajúca v zákaze vedenia motorových vozidiel, je povinný po uplynutí zákazu činnosti podrobiť sa preskúšaniu odbornej spôsobilosti podľa § 79 ods. 2 písm. a) predmetného zákona; ak činnosť vedenia motorového vozidla držiteľ vodičského oprávnenia na základe takého trestu alebo sankcie nesmel vykonávať dva roky a viac, musí sa podrobiť preskúmaniu zdravotnej spôsobilosti, preskúmaniu psychickej spôsobilosti a preskúšaniu odbornej spôsobilosti podľa § 79 ods. 2 predmetného zákona.

Podľa vyššie uvedeného zákonného ustanovenia sa budete musieť pred vrátením vodičského preukazu podrobiť preskúšaniu odbornej a zdravotnej spôsobilosti. O tom Vás bude príslušný útvar policajného zboru informovať po podaní žiadosti.