Lehota na vybavenie žiadosti o odpustenie polovice trestu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Košice

Otázka: Lehota na vybavenie žiadosti o odpustenie polovice trestu

Dobrý deň, rád by som sa opýtal na nasledujúcu vec. Zhruba pred dvoma mesiacmi som podal žiadosť o odpustenie polovice trestu a zatiaľ sa mi nikto neozval. Existuje na to nejaká určená doba alebo by som mal podať žiadosť ešte raz osobne? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Lehota na vybavenie žiadosti o odpustenie polovice trestu

Dobrý deň.

Predpokladám, že žiadosťou o odpustenie polovice trestu máte na mysli podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody alebo žiadosť o podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti.

Podľa § 66 Trestného zákona, ktorý upravuje podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody:
(1) Súd môže odsúdeného podmienečne prepustiť na slobodu, ak odsúdený vo výkone trestu plnením svojich povinností a svojím správaním preukázal polepšenie a môže sa od neho očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život, a
a) ak ide o osobu odsúdenú za prečin po výkone polovice uloženého nepodmienečného trestu odňatia slobody alebo rozhodnutím prezidenta Slovenskej republiky zmierneného nepodmienečného trestu odňatia slobody,
b) ak ide o osobu odsúdenú za zločin po výkone dvoch tretín uloženého nepodmienečného trestu odňatia slobody alebo rozhodnutím prezidenta Slovenskej republiky zmierneného nepodmienečného trestu odňatia slobody.
(2) Pri rozhodovaní o podmienečnom prepustení súd prihliadne aj na to, v akom ústave na výkon trestu odsúdený trest vykonáva.

Podľa § 69 ods. 1 Trestného zákona, ktorý upravuje podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti:

Po výkone polovice trestu zákazu činnosti môže súd podmienečne upustiť od výkonu jeho zvyšku, ak odsúdený v čase výkonu trestu spôsobom svojho života preukázal, že ďalší výkon tohto trestu už nie je potrebný.

Oba uvedené inštitúty sú fakultatívne, čo znamená, že na ne nie je právny nárok a že ich súd môže, ale aj nemusí aplikovať.

Pokiaľ ide o lehotu a samotnú žiadosť, tie sú upravené v Trestnom poriadku v §§ 415 až 417, ktoré sa aplikujú nielen pre výkon trestu odňatia slobody, ale aj pre výkon trestu zákazu činnosti (viď. § 437 ods. 4 Trestného poriadku):

Podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody:
Podľa § 415 Trestného poriadku:

(1) O podmienečnom prepustení z výkonu trestu odňatia slobody rozhoduje súd na návrh prokurátora, riaditeľa ústavu na výkon väzby alebo riaditeľa ústavu na výkon trestu odňatia slobody, v ktorom sa trest vykonáva, záujmového združenia občanov alebo na návrh odsúdeného, na verejnom zasadnutí. Ak bol návrh odsúdeného o podmienečné prepustenie zamietnutý, môže ho odsúdený opakovať až po uplynutí jedného roka od zamietnutia okrem prípadu, že návrh bol zamietnutý len preto, že ho odsúdený podal predčasne.
(2) Ak podmienečné prepustenie navrhne riaditeľ ústavu na výkon väzby alebo riaditeľ ústavu na výkon trestu odňatia slobody, v ktorom odsúdený vykonáva trest, alebo sa k takému návrhu pripojí, môže rozhodnutie o tom, že odsúdený sa podmienečne prepúšťa, urobiť so súhlasom prokurátora aj predseda senátu.
(3) O návrhu podľa odsekov 1 a 2 rozhodne súd najneskôr do 60 dní od jeho doručenia.

Podľa § 416 Trestného poriadku:
O tom, či sa podmienečne prepustený osvedčil alebo či sa zvyšok trestu vykoná, rozhoduje súd na verejnom zasadnutí. Rozhodnutie, že sa podmienečne prepustený osvedčil, môže so súhlasom prokurátora urobiť aj predseda senátu.

Podľa § 417 Trestného poriadku:
(1) Na rozhodnutie podľa § 415 je príslušný okresný súd, v ktorého obvode sa trest odňatia slobody vykonáva, a na rozhodnutie podľa § 416 súd, ktorý odsúdeného z výkonu trestu podmienečne prepustil.
(2) Pred rozhodnutím o podmienečnom prepustení musí byť odsúdený vyslúchnutý; to neplatí, ak súd postupuje podľa § 415 ods. 2.
(3) Proti uzneseniu podľa § 415 ods. 2 je prípustná sťažnosť proti výroku o určení dĺžky skúšobnej doby. Proti ostatným rozhodnutiam podľa § 415 a § 416 je prípustná sťažnosť, ktorá má odkladný účinok.

Lehota je určená na 60 dní odo dňa doručenia, takže pokiaľ sú to cca 2 mesiace, čo ste poslali žiadosť, tak uvedená lehota pravdepodobne čoskoro vyprší. Avšak, ak ste žiadosť adresovali nepríslušnému súdu, môže to mať za následok zdĺhavejšie konanie (z dôvodu opätovného doručovania príslušnému súdu). V každom prípade Vám odporúčam zaslať príslušnému súdu list, v ktorom požiadate o oznámenie informácie, v akom štádiu sa nachádza vybavenie vašej žiadosti. Súd je povinný na Vašu žiadosť reagovať.