Máte
otázku?

Prekážky pri práci zo strany zamestnávateľa


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Prekážky pri práci zo strany zamestnávateľa

Dobrý deň, existuje zákonná možnosť, dohodnúť sa so zamestnávateľom na zvýšení mzdy s tým, že ak nebude mať pre mňa dostatočné množstvo práce, teda nastane prekážka v práci na strane zamestnávateľa, vyplácať mi počas tohto obdobia 60% náhradu mzdy? Ako zamestnanec s týmito podmienkami súhlasím, ale v zákone ani v poradniach som sa nedočítal, či má zamestnávateľ možnosť uzatvoriť takúto dohodu individuálne len s vybranými zamestnancami (ktorým by bol ochotný výrazne zvýšiť plat), pričom pre ostatných vo firme by platila 100% náhrada mzdy. Zamestnávateľ totiž chce byť krytý v prípade nedostatku práce a zároveň si chce kľúčových zamestnancov "poistiť" nadpriemernou mzdou.

Odpoveď: Prekážky pri práci zo strany zamestnávateľa

Dobrý deň,

zamestnávateľ môže mať aj len jedného zamestnanca, čo sa odráža aj v ustanoveniach Zákonníka práce a všetky prípady a situácie v nich, sú nastavené tak, že platia voči jednému zamestnancovi (a nie voči všetkým jeho zamestnancom). 

Zamestnávateľ má vždy samostatne uzatvorený pracovný pomer len s jedným zamestnancom, s jednou pracovnou zmluvou (nie s viacerými zamestnancami naraz).

V každej pracovnej zmluve so zamestnancom sa môžu dohodnúť akékoľvek podmienky, ak s tým zamestnanec súhlasí a ak tieto nie sú v rozpore so zákonom (najmä Zákonníkom práce). 

Zamestnávateľ Vám môže zmeniť Vašu pracovnú zmluvu v časti Vašej mzdy (jej zvýšenie), bez ohľadu na mzdy ostatných zamestnancov. 

Zvýšenie Vašej mzdy by nemalo byť nejakým spôsobom podmieňované. ("Zvýšim Vám mzdu ale keď budem mať menej práce, tak Vám vyplatím len 60% z tejto mzdy").

Pri nedostatku práce pre zamestnanca, musí zamestnávateľ vyplatiť zamestnancovi mzdu vo výške jeho priemerného zárobku (§ 142 ods. 3 ZP).

Ak by ste súhlasili len s 60% z náhrady mzdy, vzdali by ste sa Vášho nároku, ktorý máte zo zákona, a tento právny úkon by bol neplatný (§ 17 ods. 1 ZP). 

Podľa § 17 ods. 1 Zákonníka práce, "Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný."

Ak Vám chce zamestnávateľ platovo prilepšiť, môže tak urobiť formou odmeny za mesiac, ktorý bol pre neho úspešným. Poprípade môže zamestnávateľ zaviesť variabilnú zložku mzdy, s ktorou sa dá korigovať. Každopádne, mzda zamestnanca, by sa mala okrem iného, odrážať najmä od času, ktorý zamestnanec odpracuje. Na uvedenom princípe je postavený celý Zákonník práce. 

Riešenie prekážok v práci na strane zamestnávateľa (všeobecne) upravuje § 142 a nasl. Zákonníka práce. 

Podľa § 142 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku."

Podľa § 142 ods. 2 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku."

Podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce, "Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku."

Podľa § 142 ods. 4 Zákonníka práce, "Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa."

Podľa § 142 ods. 5 Zákonníka práce, "Ak zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov, a ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, po dohode so zamestnancom, pri prekážke v práci na strane zamestnávateľa požiada o poskytnutie podpory v čase skrátenej práce podľa osobitného predpisu (ďalej len „podpora v čase skrátenej práce“), zamestnávateľ poskytne zamestnancovi za čas trvania tejto prekážky v práci náhradu mzdy v sume najmenej 80 % jeho priemerného zárobku; ustanovenia odsekov 1 až 4 a § 250b ods. 6 o sume náhrady mzdy sa neuplatnia. Ak sa zamestnávateľovi neposkytne podpora v čase skrátenej práce na pracovné miesto zamestnanca, patrí zamestnancovi za čas trvania prekážky v práci na strane zamestnávateľa podľa prvej vety náhrada mzdy v sume podľa odsekov 1 až 4 alebo § 250b ods. 6."

 

Trápi vás "Prekážky pri práci zo strany zamestnávateľa" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Prekážky pri práci zo strany zamestnávateľa (Pracovné právo)

Dobrý deň, je možné a právne v poriadku, aby ma zamestnávateľ poslal počas pracovnej doby domov s tým, že mi dá pol dňa dovolenky, lebo nie je dosť práce a vôbec ho nezaujíma, ako sa dostanem domov? Alebo mi nariadi, aby som zajtra nechodil do práce, pretože mi dá dovolenku? Stále ma presviedčajú, že je to v poriadku a robia to tak všade. Ďakujem.

Odpoveď: Prekážky pri práci zo strany zamestnávateľa

(odpoveď odoslaná: 13.01.2025)

Dobrý deň, nie, nie je to právne v poriadku.

Ak zamestnávateľ nemá pre Vás dostatok práce, ide o prekážky v práci na jeho strane a namiesto dovolenky, by Vám mal dať platené voľno. Zároveň, by mal urobiť určité adekvátne opatrenia do budúcna. Aby Vás zo dňa na deň nemusel takto posielať počas pracovnej doby domov. 

Vašu dovolenku si nemôžete minúť na takéto dni, kedy vlastne Vy dovolenku ani nechcete. 

Podľa § 142 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku."

Určite sa takýto postup neuplatňuje, ani to nie je v poriadku a preto sa treba vždy zamestnávateľovi ohradiť, že Vy si nebudete predsa míňať dovolenku z takýchto dôvodov a že ak Vás zamestnávateľ pošle domov počas dňa, nemáte sa ako dostať domov. V opačnom prípade môžete aj skončiť pracovný pomer. Ak zamestnávateľ nebude chcieť o Vás prísť, bude musieť zmeniť spôsob riešenia prekážok v práci na jeho strane a namiesto dovolenky, Vám dá platené voľno.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Prekážky pri práci zo strany zamestnávateľa (Pracovné právo)

Dobrý deň, naša organizácia je hotelové zariadenie. V mesiaci december a január nemáme žiadnych hotelových hostí. Riaditeľ sa rozhodol pre zatvorenie hotela. Oznámil nám, že zamestnanci majú náhradu mzdy vo výške 60%. Je jeho postup ako aj výška náhrady správna? Ďakujem.

Odpoveď: Prekážky pri práci zo strany zamestnávateľa

(odpoveď odoslaná: 19.10.2024)

Dobrý deň, mali by ste dostať 100 % náhradu mzdy v sume Vášho priemerného zárobku.

Podľa Zákonníka práce, ide o inú prekážku na strane zamestnávateľa podľa ust. § 142 ods. 3 Zákonníka práce. 

Podľa § 142 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku."

Podľa § 142 ods. 2 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku."

Podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce, "Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku."

Priemerný zárobok sa vypočía ako priemer z Vašich miezd za predchádzajúci kalendárny štvrťrok. 

Podľa § 134 ods. 1 prvá veta Zákonníka práce, "Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len „priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období."

Podľa § 134 ods. 2 Zákonníka práce, "Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období a používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak."

Všetci zamestnanci, ktorých sa týka sezónny dvojmesačný výpadok by ste sa spoločne mali u zamestnávateľa ohradiť ohľadom tohto plánovaného vyplatenia mzdy v tejto výške.


Podotázka: Prekážky pri práci zo strany zamestnávateľa (Pracovné právo)

Dobrý deň, zamestnávateľ nemá dostatok práce a vnucuje nám štvordňový pracovný týždeň so zvýhodnením poklesu mzdy len o 10 %. Kto nepodpísal, musí každý piatok zostať na dovolenke. Otvorene hovorí, že odstupné nikto nedostane. Aké máme možnosti? Ďakujem za radu.

Odpoveď: Prekážky pri práci zo strany zamestnávateľa

(odpoveď odoslaná: 12.10.2024)

Dobrý deň,
Váš zamestnávateľ vážne porušuje ustanovenia Zákonníka práce, ak z dôvodu prekážok v práci na jeho strane, postu Ak zamestnávateľ nemá pre Vás zamestnancov dostatok práce, mal by to riešiť úplne inak, najmä ak nejde len o dočasné opatrenie. 

Riešenie situácie v prípade prekážok v práci na strane zamestnávateľa upravujú ustanovenia § 142 a nasl. Zákonníka práce, citované nižšie. 

V prípade pretrvávajúceho postupu zamestnávateľa, je jediným riešením podať podnet na Inšpektorát práce. 

Podľa § 142 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku."

Podľa § 142 ods. 2 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku."

Podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce, "Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku."

Podľa § 142 ods. 4 Zákonníka práce, "Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa."

Podľa § 142 ods. 5 Zákonníka práce, "Ak zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov, a ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, po dohode so zamestnancom, pri prekážke v práci na strane zamestnávateľa požiada o poskytnutie podpory v čase skrátenej práce podľa osobitného predpisu (ďalej len „podpora v čase skrátenej práce“), zamestnávateľ poskytne zamestnancovi za čas trvania tejto prekážky v práci náhradu mzdy v sume najmenej 80 % jeho priemerného zárobku; ustanovenia odsekov 1 až 4 a § 250b ods. 6 o sume náhrady mzdy sa neuplatnia. Ak sa zamestnávateľovi neposkytne podpora v čase skrátenej práce na pracovné miesto zamestnanca, patrí zamestnancovi za čas trvania prekážky v práci na strane zamestnávateľa podľa prvej vety náhrada mzdy v sume podľa odsekov 1 až 4 alebo § 250b ods. 6."

Podľa § 142 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu z vážnych prevádzkových dôvodov, môže zamestnávateľ postupovať podľa § 87a; ustanovenie § 90 ods. 9 sa v tomto prípade nemusí uplatniť."


Trápi vás "Prekážky pri práci zo strany zamestnávateľa" a chcete pomôcť?

Podotázka: Prekážky pri práci zo strany zamestnávateľa (Pracovné právo)

Dobrý deň, v práci máme celozávodnú dovolenku, okrem mňa. Musím chodiť do práce, lebo treba robiť raňajky pre hotelových hostí. Začínam o 6:00 hod. a končím o 11:00 hod. Je mi zamestnávateľ povinný doplatiť mzdu do 8 hodín, ako mám na zmluve? Urobil prekážku v mojej pracovnej dobe. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Prekážky pri práci zo strany zamestnávateľa

(odpoveď odoslaná: 28.07.2024)

Dobrý deň,
zamestnávateľ nie je povinný Vám vyplatiť mzdu za 8 hodín, ak pracujete 5 hodín (denne). Jedine, že by sám chcel.

Prekážkou nemôže byť celozávodná dovolneka u zamestnávateľa. Prekážka znamená, ak zamestnávateľovi niečo brániť prideľovať zamestnancom prácu. Ide napríklad o dočasnú nefunkčnosť strojov, vššia moc ako je silný vietor, požiar, povodeň... Aj napriek skutočnosti, že u Vás väčšina zamestnancov má dovolenku, tak Vám prácu prideľuje. Preto vo Vašom prípade nie je možné hovoriť o prekážku, ale len o dočasnú úpravu pracovného času. 

Podľa § 85 ods. 4 Zákonníka práce, "Pracovný čas v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť osem hodín, ak tento zákon neustanovuje inak."

Podľa § 85 ods. 5 Zákonníka práce, "Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne. Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, má pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne a vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne. Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne."

Podľa § 142 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku."


Podotázka: Prekážky pri práci zo strany zamestnávateľa (Pracovné právo)

Dobrý deň, aké percento mzdy prislúcha zamestnancovi v prípade prekážok na strane zamestnávateľa, keď je internetový systém napadnutý vírusom? Ďakujem.

Odpoveď: Prekážky pri práci zo strany zamestnávateľa

(odpoveď odoslaná: 27.03.2024)

Dobrý deň,
zamestnanec má nárok na náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

Napadnutý internetový systém vírusom je klasická prevádzková prekážka na strane zamestnávateľa, pri ktorom patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku podľa § 142 ods. 1 Zákonníka práce.  

Zväčša tieto prevádzkové prekážky sú odstránené behom niekoľkých dní a preto za každý takýto deň, kedy zamestnanec nemôžete pracovať a zamestnávateľ ho nepreradil na inú prácu, zamestnancovi patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

Podľa § 142 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku."

Ak by u zamestnávateľa pôsobili zástupcovia zamestnancov (odbory), a bola by s nimi uzatvorená dohoda, kde by boli vymedzené takéto prevádzkové prekážky, tak by išlo o 60 % z priemerného zárobku zamestnanca. 

Podľa § 142 ods. 4 Zákonníka práce, "Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa."


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Prekážky pri práci zo strany zamestnávateľa (Pracovné právo)

Dobrý deň, zamestnávateľ mi doručil výpoveď z organizačných dôvodov a informoval ma, že mi nemôže prideliť inú prácu. Avšak počas trojmesačnej výpovednej lehoty musím dochádzať na pracovisko. Chcem sa opýtať, či ide o prekážku na strane zamestnávateľa? Musím naozaj počas týchto troch mesiacov chodiť do práce a nevykonávať žiadnu prácu? A ak by išlo o prekážku na strane zamestnávateľa, môže ma zamestnávateľ nútiť čerpať dovolenku, alebo mi ju má po skončení pracovného pomeru vyplatiť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Prekážky pri práci zo strany zamestnávateľa

(odpoveď odoslaná: 03.03.2024)

Dobrý deň, výpovednú dobu nemusíte dodržať. Ak nemáte vo Vašej pracovnej zmluve uvedené, že ak ju nedodržíte, tak má zamestnávateľ nárok si od Vás nárokovať peňažnú náhradu, tak nemusíte počas výpovednej doby u zamestnávateľa zotrvať (§ 62 ods. 8 ZP). V tom prípade, by Vám zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku preplatil. 

Podľa § 62 ods. 8 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná."

Podľa § 116 ods. 3 Zákonníka práce, "Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru."

Organizačná zmena predstavuje výpovedný dôvod podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce. 

Ak Vám zamestnávateľ nemôže počas výpovednej doby už prideľovať prácu, určite ide o prekážku na strane zamestnávateľa. Vy by ste nemuseli vykonávať prácu, a aj tak by ste mali nárok na náhradu mzdy v sumu Vášho priemerného zárobku podľa § 142 ods. 1 Zákonníka práce. 

Podľa § 142 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku."

Zamestnávateľ Vám mohol namiesto výpovede dať ukončenie "dohodou s uvedením výpovedného dôvodu", aby Vám mohol vyplatiť odstupné podľa § 76 ods. 2 Zákonníka práce. Tým pádom, by ste mohli skončiť skôr, ako o 3 mesiace. 

Podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom."

Podľa § 76 ods. 2 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume  a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,  b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,  c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,  d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,  e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."

Ak by ste chceli výpovednú dobu dodržať, zamestnávateľ Vám môže nariadiť si čerpať nevyčerpanú dovolenku, aj keď to nezávisí od toho, či ide o prekážku na strane zamestnávateľa alebo nie. Zamestnávateľ Vám môže nariadiť si čerpať dovolenku kedykoľvek. 



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Prekážky pri práci zo strany zamestnávateľa" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.