Prekážky pri práci zo strany zamestnávateľa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Prekážky pri práci zo strany zamestnávateľa

Dobrý deň, existuje zákonná možnosť, dohodnúť sa so zamestnávateľom na zvýšení mzdy s tým, že ak nebude mať pre mňa dostatočné množstvo práce, teda nastane prekážka v práci na strane zamestnávateľa, vyplácať mi počas tohto obdobia 60% náhradu mzdy? Ako zamestnanec s týmito podmienkami súhlasím, ale v zákone ani v poradniach som sa nedočítal, či má zamestnávateľ možnosť uzatvoriť takúto dohodu individuálne len s vybranými zamestnancami (ktorým by bol ochotný výrazne zvýšiť plat), pričom pre ostatných vo firme by platila 100% náhrada mzdy. Zamestnávateľ totiž chce byť krytý v prípade nedostatku práce a zároveň si chce kľúčových zamestnancov "poistiť" nadpriemernou mzdou.

Odpoveď: Prekážky pri práci zo strany zamestnávateľa

Dobrý deň,

zamestnávateľ môže mať aj len jedného zamestnanca, čo sa odráža aj v ustanoveniach Zákonníka práce a všetky prípady a situácie v nich, sú nastavené tak, že platia voči jednému zamestnancovi (a nie voči všetkým jeho zamestnancom).

Zamestnávateľ má vždy samostatne uzatvorený pracovný pomer len s jedným zamestnancom, s jednou pracovnou zmluvou (nie s viacerými zamestnancami naraz).

V každej pracovnej zmluve so zamestnancom sa môžu dohodnúť akékoľvek podmienky, ak s tým zamestnanec súhlasí a ak tieto nie sú v rozpore so zákonom (najmä Zákonníkom práce).

Zamestnávateľ Vám môže zmeniť Vašu pracovnú zmluvu v časti Vašej mzdy (jej zvýšenie), bez ohľadu na mzdy ostatných zamestnancov.

Zvýšenie Vašej mzdy by nemalo byť nejakým spôsobom podmieňované. ("Zvýšim Vám mzdu ale keď budem mať menej práce, tak Vám vyplatím len 60% z tejto mzdy").

Pri nedostatku práce pre zamestnanca, musí zamestnávateľ vyplatiť zamestnancovi mzdu vo výške jeho priemerného zárobku (§ 142 ods. 3 ZP).

Ak by ste súhlasili len s 60% z náhrady mzdy, vzdali by ste sa Vášho nároku, ktorý máte zo zákona, a tento právny úkon by bol neplatný (§ 17 ods. 1 ZP).

Podľa § 17 ods. 1 Zákonníka práce, "Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný."

Ak Vám chce zamestnávateľ platovo prilepšiť, môže tak urobiť formou odmeny za mesiac, ktorý bol pre neho úspešným. Poprípade môže zamestnávateľ zaviesť variabilnú zložku mzdy, s ktorou sa dá korigovať. Každopádne, mzda zamestnanca, by sa mala okrem iného, odrážať najmä od času, ktorý zamestnanec odpracuje. Na uvedenom princípe je postavený celý Zákonník práce.

Riešenie prekážok v práci na strane zamestnávateľa (všeobecne) upravuje § 142 a nasl. Zákonníka práce.

Podľa § 142 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku."

Podľa § 142 ods. 2 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku."

Podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce, "Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku."

Podľa § 142 ods. 4 Zákonníka práce, "Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa."

Podľa § 142 ods. 5 Zákonníka práce, "Ak zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov, a ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, po dohode so zamestnancom, pri prekážke v práci na strane zamestnávateľa požiada o poskytnutie podpory v čase skrátenej práce podľa osobitného predpisu (ďalej len „podpora v čase skrátenej práce“), zamestnávateľ poskytne zamestnancovi za čas trvania tejto prekážky v práci náhradu mzdy v sume najmenej 80 % jeho priemerného zárobku; ustanovenia odsekov 1 až 4 a § 250b ods. 6 o sume náhrady mzdy sa neuplatnia. Ak sa zamestnávateľovi neposkytne podpora v čase skrátenej práce na pracovné miesto zamestnanca, patrí zamestnancovi za čas trvania prekážky v práci na strane zamestnávateľa podľa prvej vety náhrada mzdy v sume podľa odsekov 1 až 4 alebo § 250b ods. 6."