POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Určenie výživného na dieťa a matku, ak žije v spoločnej domácnosti s otcom dieťaťa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Určenie výživného na dieťa a matku, ak žije v spoločnej domácnosti s otcom dieťaťa

Dobrý deň, dovoľte mi informovať Vás o mojej situácii. Som už dva a pol roka na materskej dovolenke a poberám materské dávky v súlade so zákonom. Žijem v spoločnej domácnosti s partnerom, ktorý hradí potrebné výdavky na dieťa a aj na mňa. Niektoré dni však vyhrožuje, že ho to nezaujíma a že budem musieť rovnako s ním prispievať na výdavky domácnosti, teda presne polovicu. Obávam sa, že svoje hrozby čoskoro splní a to u mňa vyvoláva stavy úzkosti. Rada by som sa na takúto situáciu pripravila. Naše dieťa pôjde do škôlky až o pol roka (január 2016), no k septembru nebolo prijaté. Ešte neviem, či ho do štátnej škôlky vôbec prijmú. Nemám určené výživné, pretože žijeme v spoločnej domácnosti s otcom dieťaťa. Som si vedomá, že si môžem výživné dať súdom určiť, no neviem, či aj z retroaktívnym účinkom. Výživné na dieťa okolo 150 € mesačne by mi tieto finančné problémy neriešilo, keďže len nájomné na byt mame vo výške 203 € (trojizbový byt) a ja by som musela uhradiť ďalších 100 € plus 30 € na elektrinu, plyn atď. V byte žije aj moja staršia dcéra, taktiež plnoletá, ktorá študuje na Spojenej škole Sväbinského. Ide o strednú školu pre problémové deti a ťažko zamestnateľné osoby. Je podľa odborníkov mierne mentálne postihnutá, čo môžem dokladmi preukázať, a ja ju musím ďalej živiť. Jej otec je vo vykonaní trestu a na výživné posiela okolo 30 €. Na záver uvádzam, že partner je celkom úspešný podnikateľ a má trvalý pobyt na mojej adrese. Môžem si po dvoch a pol rokoch materskej dovolenky dať súdne určiť alimenty aj na seba a nie len na dieťa? Ďakujem vopred za Vaše stanovisko. S pozdravom.

Odpoveď: Určenie výživného na dieťa a matku, ak žije v spoločnej domácnosti s otcom dieťaťa

Dobrý deň,

pokiaľ má dieťa viac ako 2 roky nemôžete žiadať určiť výživné na seba (tzv. výživne nevydatej matke). Môžete však žiadať určiť výživné na dieťa a to aj keď žijete v spoločnej domácnosti s otcom dieťaťa.

Výška výživného závisí od príjmov otca dieťaťa a nie je možné predpovedať (bez bližších údajov), aké výživné Vám súd určí. Súd prihliada aj na majetkové pomery. Ak sa staráte ešte o ďalšie dieťa, ktoré nie je schopné sa samé o seba postarať, táto skutočnosť tiež zaváži pri určovaní výživného.

Výživné môžete požadovať aj spätne (3 roky), avšak musíte vedieť preukázať dôvody hodné osobitného zreteľa, prečo žiadate výživné spätne.