Máte
otázku?

Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky

Som slobodná matka, žijúca s otcom našich detí. Nežijeme ako partnerský pár. Deti nosia otcovo priezvisko. Sú to tríročné a dvojročné dieťa. Plánujeme sa rozísť. Je možné, že deti dostanem ja, aj keď nenesú moje meno? Ďakujem.

Odpoveď: Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky

Dobrý deň, ak máte s partnerom spoločné deti, tak po rozchode môžete na súde podať návrh na úpravu výkonu rodičovských práv a povinností k maloletým deťom (alebo sa o úprave práv a povinností dohodnúť a dať dohodu schváliť súdu). Súd v tomto konaní rozhoduje o komplexnej úprave výkonu rodičovských práv a povinností (osobná starostlivosť, výživné, styk...). Súd pri rozhodovaní o zverení do osobnej starostlivosti neberie do úvahy skutočnosť, čie priezvisko majú deti. Priezvisko maloletých detí nie je podkladom pre rozhodnutie o zverení do osobnej starostlivosti. Súd pri rozhodovaní berie do úvahy v prvom rade záujem maloletých detí. Rovnako súd prihliadne na to, kto sa o maloleté deti staral doteraz, akým spôsobom, ktorý z rodičov má vhodné podmienky na poskytnutie potrebnej starostlivosti... Tzn. že máte možnosť získať deti do svojej osobnej starostlivosti, aj keď nemajú Vaše priezvisko.  

Trápi vás "Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom zverenia maloletej do osobnej starostlivosti mňa (matky) ako postupovať...? Chcela som sa dohodnúť no s bývalým partnerom sa dohodnúť nedá.. kam mám zájsť alebo čo urobiť aby som mala väčšie právomoci... Dcéra bude mať tri roky a podľa bydliska žijeme spolu .. ale nedalo sa tak ďalej tak sme s malou odišli.. sme v tom istom meste len na inej adrese a hlavne kvôli tomu lebo malá už chodí do škôlky.. ďakujem

Odpoveď: Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky

(odpoveď odoslaná: 22.01.2025)

Dobrý deň,

ak ste od bývalého priateľa, s ktorým máte dcérku odišli, potom podajte na súd návrh na úpravu výkonu rodičovských práv a povinností k mal. dieťaťu, a to na súd v obvode ktorého má mal. dieťa bydlisko určeného dohodou rodičov aleboi iným zákonným spôsobom. 

V návrhu popíšte, že ste od partnera odišili a že momentálne vychovávate dcéru vy. Popíšte, že navrhujete, aby bolo zverená do výlučnej osobnej starostlivosti Vám, že u vás sú lepšie predpoklady na jej výchovu a pod. Môže sa však stať, že partner sa bude taktiež chcieť o ňu starať a bude navrhovať súdu striedavú starostlivosť. V takomto prípade bude súd musieť skúmať, či je dieťa možné zveriť do striedavej starostlivosti. Ak však toto nenavrhne, potom súd zverí mal. dcérku vám. V návrhu žiadajte určiť aj výživné na mal. dcéru, tu môžete vychádzať z tabuľkového výživného, ktoré sa počíta ako určité percento z čistého príjmu bývalého partnera. Styk môžete navrhnúť aj neupraviť, ak sa viete s partnerom na tom, kedy bude s dcérou on, dohodnúť. Ak nie, potom navrhnite striktnú úpravu styku, napr. každý týždeň v pondelok a vo štvrtok od 15:30 hod do 19:30 hod. a každý párny víkend v kalendárnom roku alebo pod., podľa vašich preferencií. 

Ak by ste potrebovali s vypracovaním návrhu pomôcť, neváhajte sa obrátiť na advokáta. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky (Rodinné právo)

Dobrý večer, som vydatá. Žijeme v spoločnej domácnosti. Som opatrovateľka svojho syna, ktorý má autizmus. Svokra sa mi vyhráža, že ak im nedám môjho syna, tak mi nebudú posielať výživné. Podotýkam, že môj syn je mentálne postihnutý na 60 % a nevedia s ním pracovať. Môžem si podať žiadosť na súd o zverenie do osobnej starostlivosti svojho syna? Ďakujem.

Odpoveď: Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky

(odpoveď odoslaná: 30.10.2024)

Dobrý deň,
áno v prípade, ak sa o úprave práv a povinností neviete dohodnúť s druhým rodičom, tak môžete podať návrh na súd a žiadať zverenie do osobnej starostlivosti. V návrhu popíšte individuálne okolnosti Vášho prípadu, teda aké potreby má Váš syn a aké sú jeho výdavky a podobne. Súd by mal toto všetko zohľadniť pri rozhodovaní. Tiež platí, že rodičovské práva a povinnosti majú rodičia, teda svokra v tomto smere o dieťati nemá právo rozhodovať.


Podotázka: Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň, s partnerom sme sa rozišli a máme 9-ročného syna. Viete mi poradiť približne, ako napísať papiere na súd o zverenie dieťaťa do striedavej starostlivosti a kam ich poslať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky

(odpoveď odoslaná: 23.10.2024)

Dobrý deň,

pri písaní návrhu na zverenie dieťaťa do striedavej starostlivosti je dôležité zahrnúť niekoľko kľúčových náležitostí. Návrh by mal obsahovať označenie súdu, ktorému je adresovaný (súd v obvode, ktorého má dieťa bydlisko), Vaše a otcove údaje (mená, adresy, dátumy narodenia), údaje dieťaťa, stručný opis situácie a dôvody, prečo považujete striedavú starostlivosť za vhodnú. Je tiež vhodné uviesť, ako si konkrétne predstavujete striedavú starostlivosť zrealizovať (napríklad týždeň/týždeň, každé dva týždne a pod.).

V prípade nejasností alebo komplikácií Vám môže pomôcť advokát. Na záver však dodám, že ak ste neboli manželmi, tak potom sa môžete o výkone práv k dieťaťu s otcom aj dohodnúť, nie je potrebné podávať návrh na súd. 


Trápi vás "Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň, potrebujem poradiť. Čakám na súd už pol roka ohľadom zverenia do starostlivosti. Dcéra má 2 roky a od jej 10 mesiacov žijeme bez jej otca. V styku som im nikdy nebránila. Posledného pol roka je však dohadovanie s otcom dieťaťa neúnosné; som každý deň atakovaná správami, jeho právnikom a to dokola. Máme na úrade spísanú dohodu, na základe ktorej prebieha stretávanie. Otec si však chce zobrať ešte kojenú dcéru na prespanie, s čím nesúhlasím. Ak mu v tom budem brániť, on aj jeho právnik mi hrozia neodkladným opatrením. Majú na takúto vec nárok? Viem, že v tom prípade sa ma súd nebude nič pýtať a rozhodne iba na základe podkladov otca. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky

(odpoveď odoslaná: 30.09.2024)

Dobrý deň,

rozumiem, že situácia, ktorú opisujete, je pre Vás veľmi náročná. Neodkladné opatrenie môže byť zo strany otca použité, ak je život, zdravie alebo priaznivý vývoj dieťaťa vážne ohrozený alebo narušený. O návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia rozhodne súd spravidla do 24 hodín od doručenia návrhu. Toto ale nie je Váš prípad. Na takýto postup nie sú splnené podmienky vyžadované zákonom. Rovnako tak, ak by otec požadoval zverenej do jeho straroslivosti, súd by podľa našich skúseností nerozhodoval o takomto zásahu neodkladným opatrením, nakoľko sa jedná o veľmi malé dieťa. 

Preto neodkladné opatrenie môže samozrejme otec podať, avšak musí rátať s rizikom, že bude zamietnuté. Nakoľko je to najviac pravdepodobné o to viac, keď sa už vedie konanie vo veci samej. 

Pokiaľ ide o prespanie len dvojročného a ešte dojčeného dieťaťa u otca, súd pri rozhodovaní prihliada na viacero faktorov vrátane citových väzieb dieťaťa, jeho vývinových potrieb a stability výchovného prostredia. Nie je teda automaticky isté, že by súd nariadil prespanie dieťaťa u otca, zvlášť ak je dieťa stále dojčené. 

Buďte preto pokojná, súdne rozhodnutie nemusí nutne vyjsť v prospech otca, pokiaľ nie je v záujme dieťaťa. Najlepší záujem dieťaťa je na prvom mieste pri rozhodovaní súdu, naň musí súd prioritne prihliadať. 


Podotázka: Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň, s bývalým priateľom mám 2 deti (mladšie 2 roky, staršie 4 roky). Doteraz sme mali ústnou dohodou striedavú starostlivosť. Nakoľko ich otec počas času s deťmi požíva alkohol opakovane vo väčšom množstve, chcela by som, aby mi boli deti zverené do osobnej starostlivosti a aby on platil výživné. Nakoľko mladšie dieťa ešte nechodí do škôlky, musela by som s ním zostať doma, čo by znížilo môj finančný stav. Ich otec pracuje v reštaurácii, a teda má minimálnu mzdu. Viete mi povedať, ako sa vypočítava v takomto prípade výživné na deti?

Odpoveď: Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky

(odpoveď odoslaná: 13.09.2024)

Dobrý deň,

pokiaľ ide o výpočet výživného, v súčasnosti platí už Metodika na jeho výpočet, ktorá nie je síce pre súdy záväzná, má len odporúčací charakter, avšak súdy postupujú v jej zmysle, nakoľko cieľom jej prijatia bolo zjednotiť rozhodovaciu prax súdov SR.

V zmysle nej platí tabuľkové výživné, t.j. výživné si viete vypočítať podľa tabuľky. Ak má otec mal. detí len tieto dve deti, potom by mal v zmysle tabuľky platiť na každé z detí 12 % zo svojho čistého príjmu za predpokladu, že by ste malid eti zverené do výlučnej osobnej starostlivosti. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň, s partnerom máme dcéru a práve riešime rozchod. Je potrebné vybaviť nejaký dokument týkajúci sa úpravy alebo zverenia dieťaťa matke, alebo na to nie je potrebné nič, pokiaľ sa na všetkom dohodneme sami? V prípade, že po roku nebude platiť výživné podľa ústnej dohody, dá sa s tým ísť potom na súd?

Odpoveď: Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky

(odpoveď odoslaná: 22.08.2024)

Dobrý deň,
ak ste neboli manželmi, tak potom postačuje aj ústna dohoda o tom, ako budete starostlivosť vykonávať. Nevýhoda takejto dohody, a to či už ústnej alebo aj písomnej je v tom, že v prípade, ak potom nebude rodič platiť dohodnuté výživné, tak vec nebude možné postúpiť na exekúciu, ale bude potrebné podať najprv žalobu na súd. Vec sa dá vyriešiť aj tak, že rodičia uzatvoria písomnú dohodu a následne dajú túto schváliť súdu, takáto dohoda potom môže byť aj podkladom na exekúciu, v prípade, že by jeden z rodičov napríklad neplatil dohodnuté výživné, musí byť však schválená súdom. 


Trápi vás "Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň, s priateľom sme v štádiu rozchodu. Nie sme manželia a už dva mesiace spolu nežijeme. Máme spolu 4-ročnú dcérku. On na ňu pravidelne platí výživné. Nechcem sa s ním ťahať po súdoch, no neviem, ako postupovať. Najradšej by som sa dohodla na výživnom aj na styku s malou. Musí byť zo zákona dieťa zverené do opatery jedného rodiča alebo je to na našom rozhodnutí a dohode? Už teraz mu nebránim v styku a dcérku má kedykoľvek chce. Trávia spolu voľný čas, chodia na výlety. Prosím vás o radu, či je v tomto prípade dôležitý zásah súdu (opatrovníctvo, styk s dieťaťom a výživné). Ďakujem.

Odpoveď: Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky

(odpoveď odoslaná: 18.06.2024)

Dobrý deň,

ak nie ste manželia, súdny zásah nie je nevyhnutný, pokiaľ sa s partnerom dokážete dohodnúť na všetkých dôležitých otázkach súvisiacich s vaším dieťaťom. Ak si navzájom dôverujete, tak nie je potrebné ani, aby bola dohoda písomná. Tiež sa môžete dohodnúť aj na striedavej starostlivosti a výške výživného. Len vtedy, ak by ste sa dohodnúť nedokázali, tak bude potrebný zásah súdu. 


Podotázka: Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, čo všetko zahŕňa pojem, keď má matka súdom zverené dieťa do osobnej starostlivosti. Ide o to, že otec maloletého neprejavuje žiaden záujem o dieťa, neplatí výživné, ktoré bolo určené súdom, a žije nedôstojným životom, pije a fetuje. Dá sa to nejako upraviť, aby bol styk otca s dieťaťom minimálny, resp. žiadny, keďže to môže mať zlý dopad na vývin maloletého? Ďakujem.

Odpoveď: Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky

(odpoveď odoslaná: 17.06.2024)

Dobrý deň,
ak má matka dieťa v osobnej starostlivosti na základe súdneho rozhodnutia, tak v danom rozhodnutí môže byť uvedené buď, že styk otca sa neupravuje alebo v rozhodnutí môžu byť uvedené termíny styku. Ak termíny a časy styk v rozhodnutí nie sú, tak toto funguje iba na báze dohody medzi rodičmi a matka striktne vzaté dieťa otcovi dať nemusí. Ak by to chcel otec zmeniť, tak sa môže obrátiť na súd s novým návrhom. Tiež, ak otec neplatí súdom určené výživné, tak sa vec môže dať na exekúcie, pričom by sa taktiež mohlo jednať aj o trestný čin zanedbania povinnej výživy

V závere Vašej otázky zrejme narážate na možné obmedzenia rodičovských práv otca. V tomto smere je dôležitý zákon o rodine, kde v ust. § 38 je uvedené:

(1) Ak niektorému z rodičov bráni vo výkone jeho rodičovských práv a povinností závažná prekážka a ak je to v záujme maloletého dieťaťa, súd môže pozastaviť výkon rodičovských práv a povinností.

(2) Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa, súd rodičom obmedzí výkon ich rodičovských práv, ak

a) žijú trvalo neusporiadaným spôsobom života,

b) svoje povinnosti vyplývajúce z rodičovských práv a povinností nevykonávajú vôbec, alebo

c) nezabezpečujú výchovu maloletého dieťaťa.

(3) V rozhodnutí o obmedzení výkonu rodičovských práv podľa odseku 2 súd uvedie rozsah práv a povinností, na ktoré sa obmedzenie vzťahuje.

(4) Ak rodič zneužíva svoje rodičovské práva a povinnosti najmä týraním, zneužívaním, zanedbávaním maloletého dieťaťa alebo iným zlým zaobchádzaním s maloletým dieťaťom, alebo výkon rodičovských práv a povinností napriek predchádzajúcim upozorneniam závažným spôsobom zanedbáva, súd pozbaví rodiča výkonu rodičovských práv.

Ak by sa preukázali Vaše tvrdenia, že otec požíva alkoholické nápoje v nadmernom množstve či iné omamné látky, tak potom by mohol byť na jeho rodičovských právach obmedzený. V danej veci by bolo však potrebné podať návrh na súd. Pred podaním návrhu Vám však odporúčam navštíviť advokáta, ktorého by ste s vecou oboznámili podrobnejšie, aby vyhodnotil ďalší postup. 


Podotázka: Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň, môj syn, ktorý má 17 rokov, bol po rozvode zverený do starostlivosti mne, jeho matke. Chcela by som vedieť, či po dosiahnutí jeho 18 rokov musí byť výživné zasielané priamo jemu. Stále bývame spoločne v jednej domácnosti a on je študentom tretieho ročníka strednej školy. Ako matka sa pýtam, či si budem musieť od syna vyžadovať prispievanie na bývanie, stravu, školné a podobne. Výživné predsa nie je jeho vreckové a sama nie som schopná pokryť všetky tieto náklady. Čo by som mala robiť, ak sa nebudeme vedieť dohodnúť? Ďakujem za vašu radu.

Odpoveď: Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky

(odpoveď odoslaná: 06.03.2024)

Dobrý deň,
potom ako dieťa dosiahne 18 rokov, tak otec môže platiť výživné priamo k jeho rukám. Vyživovaciu povinnosť voči dieťaťu máte ako Vy, tak aj otec. Otcova vyživovacia povinnosť je vyjadrená určitou finančnou čiastkou a Vaša vyživovacia povinnosť spočíva v zabezpečení bývania, stravy a podobne. Výživné je však určené priamo dieťaťu a v tomto smere rodičia nemajú akýsi spätný nárok. Otec síce môže ďalej platiť výživné aj k rukám matky, ak by sa však rozhodol, že bude platiť priamo synovi, tak potom s týmto sa žiaľ nedá nič urobiť. Môžete sa však so synom dohodnúť tak, že nakoľko dostáva výživné, tak si bude platiť niektoré náklady sám, napríklad stravu, oblečenie a podobne, prípadne Vám bude nejakou sumou prispievať na chod domácnosti, avšak nemusí s tým súhlasiť a následne sa takáto povinnosť ani súdom nedá uložiť. Ak má syn 18 rokov je plnoletý a ak nebude rešpektovať Vaše rozhodnutia, môžete ho požiadať, aby s Vami nebýval. Už je totiž dospelý a nenesiete za neho zodpovednosť. 


Trápi vás "Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám žiaka, ktorý nedávno dovŕšil 18 rokov a nechce už byť zverený do osobnej starostlivosti svojej tety. Uvádza, že teta ho využíva - ak si zarobí na brigádach, musí sa starať o jej malé deti a nemá dostatok jedla ani súkromia. Nepúšťa ho von, musí byť len doma a pomáhať s domácimi prácami a výchovou malých detí v rodine. Mohli by ste mi, prosím, poradiť, ako a kde má adresovať žiadosť o ukončenie zverenia do osobnej starostlivosti?

Odpoveď: Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky

(odpoveď odoslaná: 10.10.2023)

Dobrý deň,
na základe Vášho opisu sa domnievam, že v tomto smere pôjde o náhradnú osobnú starostlivosť, nakoľko osobnú starostlivosť v zmysle zákona o rodine vykonávajú len rodičia a momentálne ju vykonáva teta. V tomto smere zákon o rodine vyslovene uvádza, že náhradná osobná starostlivosť zaniká dosiahnutím plnoletosti dieťaťa. Podľa ust. § 47 ods. 1 písm. a) Zákona o rodine:

(1) Náhradná osobná starostlivosť zaniká a) dosiahnutím plnoletosti dieťaťa,   Táto zaniká zo zákona a preto nie je potrebné vo veci podávať ani návrh na súd. Prikladám aj úryvok z komentára k zákonu o rodine:   Dňom plnoletosti dieťaťa zo zákona (bez potreby ďalšieho rozhodnutia) nariadená náhradná osobná starostlivosť zaniká. Plnoletosť sa nadobúda buď 18. rokom veku (00.00 toho dňa, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom, keď sa osoba pred 18. rokmi narodila),

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.