Dokedy musím platiť výživné na plnoleté dieťa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Dokedy musím platiť výživné na plnoleté dieťa

Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať, či musím platiť výživné na dospelé dieťa vo veku 24 rokov, ktoré študuje a zároveň je samostatne zárobkovo činnou osobou. Avšak, je registrované ako slobodný podnikateľ bez živnosti na štatistickom úrade. Ďakujem.

Odpoveď: Dokedy musím platiť výživné na plnoleté dieťa

Dobrý deň. Vaša vyživovacia povinnosť trvá až do času, kým dieťa nie je schopné samé sa živiť. Uvedené sa posudzuje z rôznych hľadísk, najmä či dieťa študuje denné štúdium, alebo či študuje diaľkovo. Napríklad ak má denné štúdium a popri tomto štúdiu pracuje (ako brigádnik alebo ako podnikateľ ) a na štúdium si privyrába tak Vaša vyživovacia povinnosť bude trvať dovtedy, kým neskončí vysokú školu, lebo sa pripravuje na svoje budúce povolanie. Ak však riadne pracuje (podniká) a študuje popri práci napríklad diaľkové štúdium, alebo doplnkové štúdium - doplnenie vzdelania, tak už výživné platiť nemusíte, nakoľko dieťa splnilo podmienku, že sa dokáže samé živiť.