Návrh na zrušenie výživného

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Návrh na zrušenie výživného

Dobrý deň, chcel by som sa informovať o možnosti zrušenia výživného pre dospelé dieťa. Moja bývalá manželka podala návrh na výživné pre našu dospelú dcéru, ktorá je invalidná a má detskú mozgovú obrnu. Pravidelne chodí k lekárom na kontroly, avšak žiadne lieky neužíva. Školu ukončila tento rok. Dcéra dostáva dôchodok vo výške 320 eur a jej matka dostáva opatrovateľský príspevok vo výške 220 eur. Jej celkový mesačný príjem je teda 540 eur. Výživné platím riadne a nikdy mi nevznikol žiadny dlh voči nemu. Povinnosť vyživovať by mala skončiť v auguste 2016. Na základe týchto skutočností sa obávam, že moja dcéra by mohla požadovať doživotné platenie výživného, keďže by sa podľa mojich zistení mohla ťažko uplatniť na trhu práce. Moja otázka teda znie, či sa pri posudzovaní mojej vyživovacej povinnosti berie do úvahy dôchodok a opatrovateľský príspevok, ktoré dostáva moja dcéra. Momentálne som nezamestnaný, no napriek tomu výživné pravidelne platím. Existuje možnosť, že súd mi určí pokračovať v platení výživného? Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpoveď: Návrh na zrušenie výživného

Dobrý deň, v prvom rade považujem za potrebné uviesť, že žiadna vyživovacia povinnosť rodiča k dieťaťu nie je určená na presne vymedzené časové obdobie. Z toho dôvodu nechápem Vašu poznámku "vyživovacia povinnosť by mala byť do augusta 2016". Vyživovacia povinnosť rodiča k dieťaťu trvá do okamihu, kým dieťa nie je schopné sa samé živiť. Vychádzajúc iba z Vašej otázky nie je možné posúdiť, či je Vaša dcéra schopná sa sama živiť. Na posúdenie tejto otázky sú potrebné komplexné informácie. V prípade, že si myslíte, že Vaša dcéra je schopná sa sama živiť odporúčam Vám zároveň s návrhom matky podať návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti k plnoletému dieťaťu. Súd by mal následne tieto dve konania spojiť a rozhodovať o tom, či ponechá v platnosti určenú vyživovaciu povinnosť a v akej výške alebo vyživovaciu povinnosť úplne zruší. Ako som uviedol, súd bude komplexne skúmať, či vzhľadom na zdravotné ťažkosti Vašej dcéry je schopná sa uplatniť na trhu práce a živiť sa sama. Jej príjem a tiež príjem jej matky za opatrovateľské súd bude brať ako ich príjem. Rovnako pri prípadnom ponechaní vyživovacej povinnosti a určovaní jej novej výšky súd prihliadne na to, že ste nezamestnaný a nemáte žiadny príjem.