Skončenie pracovného pomeru s tehotnou ženou

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Skončenie pracovného pomeru s tehotnou ženou

Dobrý deň, mám uzatvorenú pracovnú zmluvu na dobu určitú, ktorá mi končí o jeden mesiac. Súčasne som tehotná, ale zamestnávateľovi som to ešte neoznámila. Plánujem to tak urobiť v najbližšej dobe. Aké je možné očakávať vplyvy na môj pracovný pomer? Budem môcť po skončení materskej či rodičovskej dovolenky nastúpiť naspäť k zamestnávateľovi? Je zamestnávateľ povinný ma znovu prijať do práce po skončení mojej dovolenky? Očakáva sa predĺženie môjho pracovného pomeru, keď mu oznámim svoje tehotenstvo? A mám ešte dodatočnú otázku - musí mi zamestnávateľ opätovne predĺžiť pracovnú zmluvu?

Odpoveď: Skončenie pracovného pomeru s tehotnou ženou

Dobrý deň,  pokiaľ máte pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu, tento sa skončí uplynutím tejto doby, na ktorú ste si ho dojednali. Nie je pritom rozhodujúce, či ste tehotná alebo nie. K skončeniu pracovného pomeru s tehotnou ženou teda dôjde zo zákona okamihom posledného dohodnutého dňa. Pre doplnenie uvádzam, že skončeniu pracovného pomeru môže dôjsť aj keď je žena tehotná alebo na materskej alebo rodičovskej dovolenke alebo dokonca aj keď je dočasne pracovne neschopná.

Rozhodujúci je teda čas, na ktorý bola zmluva uzatvorená. V tomto prípad neplatí ochranná doba.

K predĺženiu pracovného pomeru teda nemusí dôjsť, pokiaľ s tým zamestnávateľ nesúhlasí.