Dobrý deň,
na zamestnankyňu pracujúcu na dohodu sa nevzťahuje zákaz výpovede počas tehotenstva, podľa § 64 Zákonníka práce. Zamestnávateľ teda môže so zamestnankyňu ukončiť jej pomer tak, že nemusí čakať na uplynutie dohodnutej doby dohody. Spôsoby skončenia dohody sú uvedené v príslušných ustanoveniach o konkrétnej dohode.
Ak ide o dohodu o pracovnej činnosti alebo o dohodu o brigádnickej práci študentov, zamestnávateľ môže zamestnankyni dať výpoveď bez uvedenia dôvodu, s plynutím 15-dňovej výpovednej doby.
Podľa § 228a ods. 4 Zákonníka práce, "Dohodu o pracovnej činnosti možno uzatvoriť najviac na 12 mesiacov okrem dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce, ktorú možno uzatvoriť najvia na 8 mesiacov. V dohode možno dohodnúť spôsob je skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dňovou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila."
V prípade dohody o vykonaní práce, Zákonník práce uvádza ako jediný spôsob jej skončenia, odstúpenie od dohody, ak zamestnanec pracovnú úlohu nevykoná v dohodnutej dobe.
Podľa § 226 ods. 3 Zákonníka práce, "Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nradiť škodu, ktorá mu tým vznikla."