Máte
otázku?

Pracovná zmluva doba určitá tehotná zamestnankyňa


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Pracovná zmluva doba určitá tehotná zamestnankyňa

Chcela by som Vás požiadať o radu. Som zamestnaná na dobu určitú a moja pracovná zmluva končí v januári 2018. Táto zmluva už bola predĺžená. Som tehotná ale nie som vydatá. Samozrejme v priebehu mesiaca, keď dostanem potvrdenie od lekára, budem informovať zamestnávateľa o mojom stave písomne. Chcem sa spýtať, či sa môj prípad týka ochrannej doby aj keď mám zmluvu na dobu určitú. Čítala som paragraf 64. Ďakujem Vám.

Odpoveď: Pracovná zmluva doba určitá tehotná zamestnankyňa

Dobrý deň, pokiaľ ide o pracovnú zmluvu a tehotnú zamestnankyňu, tak platí, že keď máte pracovnú zmluvu uzatvorenú na dobu určitú, tak po uplynutí času, na ktorý bola pracovná zmluva uzatvorená, sa nevzťahuje ochranná doba. Z paragrafu 64, ktorý uvádzate vo svojej otázke vyplýva, že tento sa vzťahuje iba na výpoveď, nie na skončenie pracovného pomeru uplynutím času.

Trápi vás "Pracovná zmluva doba určitá tehotná zamestnankyňa" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Pracovná zmluva doba určitá tehotná zamestnankyňa (Pracovné právo)

Dobrý deň, momentálne som v 9. týždni tehotenstva a od 11.11. mám od doktorky tehotenskú knižku. Chcela by som sa informovať a poprosiť o radu, či som v ochrannej lehote, ak mám zmluvu na dobu určitú, teda do 18.02. Ďakujem pekne.

Odpoveď: Pracovná zmluva doba určitá tehotná zamestnankyňa

(odpoveď odoslaná: 12.01.2023)

Dobrý deň, v prípade uzatvorenia pracovného pomeru na dobu určitú, tento skončí uplynutím dohodnutej doby, .t j. priamo zo zákona, netreba k tomu robiť už žiadny ďalší právny úkon. Tzn. že tento skončí bez ohľadu na to, či ste v čase skončenia tehotná alebo nie. Žiadna ochranná doba sa na uvedený prípad nevzťahuje. Rozhodujúci je teda čas, na ktorý bola zmluva uzatvorená. 


Podotázka: Pracovná zmluva doba určitá tehotná zamestnankyňa (Pracovné právo)

Dobrý deň, mám jednu otázku. Moja pracovná zmluva na dobu určitú bola už druhýkrát predĺžená a končí 31. 8. 2022. Vo februári som zamestnávateľa písomne žiadala o predĺženie pracovného pomeru na dobu neurčitú. Dňa 21. 2. 2022 mi prišla odpoveď, že moju žiadosť akceptujú a môj pracovný pomer bude upravený od 1. 9. 2022 na dobu neurčitú. Túto zmenu som tiež písomne podpísala ako dodatok ku zmluve. Avšak teraz som otehotnela. Chcem vedieť, či môže zamestnávateľ ukončiť pracovný pomer skončením mojej zmluvy na dobu určitú k 31. 8. 2022 na základe tejto situácie, alebo už v tomto prípade platí dodatok? Plánujem ísť na materskú dovolenku v septembri. Ďakujem za odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Pracovná zmluva doba určitá tehotná zamestnankyňa

(odpoveď odoslaná: 11.03.2022)

Dobrý deň,
ak je podpísaný dodatok, že sa pracovný pomer mení z doby určitej na dobu neurčitú, tak následne Vaše tehotenstvo a neskôr materská dovolenka nemá vplyv na existenciu pracovného pomeru. Ten sa zmenil na dobu neurčitú a zamestnávateľ nemôže ukončiť pracovný pomer k 31.08.2022. V súčasnosti, nakoľko už máte dodatok podpísaný by mohol pracovný pomer ukončiť iba riadnou výpoveďou, ktorá musí byť daná zo zákonných dôvodov. Nakoľko ste však tehotná, vzťahujú sa na Vás podmienky ochrany Zákonníka práce pred výpoveďou (§ 64 Zákonníka práce).


Podotázka: Pracovná zmluva doba určitá tehotná zamestnankyňa (Pracovné právo)

Dobrý deň, momentálne mám zmluvu na dobu určitú, ktorá expiruje 15. 8. 2022 a som tehotná. Chcela by som sa opýtať, či mi zamestnávateľ musí predĺžiť zmluvu a či som chránená, alebo to nie je povinné. Ďakujem.

Odpoveď: Pracovná zmluva doba určitá tehotná zamestnankyňa

(odpoveď odoslaná: 09.01.2022)

Dobrý deň,
ak je zmluva uzatvorená na dobu určitú, tak bez ohľadu na akékoľvek okolnosti (PN, tehotenstvo...) pracovný pomer končí uplynutím doby. Na predĺženie zmluvy z dôvodu tehotenstva nie je právny nárok. Zamestnávateľ môže, ale nemusí zmluvu predĺžiť.


Trápi vás "Pracovná zmluva doba určitá tehotná zamestnankyňa" a chcete pomôcť?

Podotázka: Pracovná zmluva doba určitá tehotná zamestnankyňa (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracujem na základe pracovnej zmluvy na dobu určitú od 1.9.2019. Každý rok mi bola táto zmluva predlžovaná a tento rok mi končí 31.8.2021. Rada by som sa opýtala, či mám nárok na zmluvu na dobu neurčitú. Súčasne som tehotná a chcela by som vedieť, či mi zamestnávateľ nemusí túto zmluvu poskytnúť, a či teda automaticky končím 31.8.2021. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Pracovná zmluva doba určitá tehotná zamestnankyňa

(odpoveď odoslaná: 14.08.2021)

Dobrý deň,
ak by sa podpisovala ďalšia zmluva, dodatok, máte nárok už na dobu neurčitú. Resp. čokoľvek iné bude napísané v zmluve, bude sa považovať za uzatvorenú na dobu neurčitú. Zamestnávateľ však môže spraviť to, čo naznačujete, že už žiadnu zmluvu s Vami neuzatvorí a tým pádom, hoci ste tehotná, pracovný pomer skončí uplynutím doby.


Podotázka: Pracovná zmluva doba určitá tehotná zamestnankyňa (Pracovné právo)

Dobrý deň, potrebujem poradiť. Končí mi pracovná zmluva 31.12.2018 a zamestnávateľ mi zmluvu nepredĺžil. No zistila som, že som tehotná. Prosím Vás, ako mám teraz postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Pracovná zmluva doba určitá tehotná zamestnankyňa

(odpoveď odoslaná: 27.12.2018)

Dobrý deň, 

predkladáme Vám odpoveď :

Podľa § 71 Zákonníka  práce platí :

"Skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu

(1) Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.

(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

(3) Pred uplynutím dohodnutej doby sa môže skončiť pracovný pomer podľa odseku 1 aj inými spôsobmi uvedenými v § 59."

Z uvedeného zák. textu vyplýva, že ZP nekladie prekážky v tom, aby prac. pomer na dobu určitú nemohol skončiť z dôvodu tehotenstva zamestnankyne; alebo inakšie, aj keby ste zamestnávateľovi teraz oznámili, že ste tehotná, neznamená to, že zo zákona je povinný Vám predĺžiť pracovný pomer.

Možnosťou je len dohoda so zamestnávateľom, aby Vám predĺžil prac. pomer, ale treba mu oznámiť, že ste tehotná, možno na to bude brať ohľad. Materské nevypláca zamestnávateľ, ale štát, takže zamestnávateľovi v súvislosti s tehotenstvom nevzniknú  finančné náklady.

Ak by sa Vám to nepodarilo a nemáte nové zamestnanie, je potrebné registrovať sa na úrade práce do 7 kalendárnych dní.


Podotázka: Pracovná zmluva doba určitá tehotná zamestnankyňa (Pracovné právo)

Rada by som sa ešte opýtala, môj zamestnávateľ mi nepredĺžil zmluvu, pretože nemá pre nás prácu - skončila mu časť výroby, a preto nám nepredĺžil zmluvy. Mohla by som v tomto prípade ísť aj na PN? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Pracovná zmluva doba určitá tehotná zamestnankyňa

(odpoveď odoslaná: 23.12.2018)

Dobrý deň, to že Vám končí pracovný pomer, neznamená, že nemôžete ísť na PN.

O práceneschopnosti nerozhoduje zamestnávateľ, ale lekár.

 



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Pracovná zmluva doba určitá tehotná zamestnankyňa" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka
Text zprávy
Moje zprava