Máte
otázku?

Rozvod Slovákov v UK


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Zahraničie
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Rozvod Slovákov v UK

Dobry den, zijem v uk 12 rokov, zosobasena som 6 rokov, svadba sa konala na slovensku, takisto manzel je Slovak. Spolu mame 6 rocnu dceru narodenu v UK. Chcem poziadat o rozvod, manzelstvo je v katastrofalnom stave.... Chcem Vas poprosit kedze neviem na koho sa obratit....da sa rozvod vybavit aj uk? obaja sme pracovne vytazení, takze odist na SVK bude tazke, kedze aj dcera tu navstevuje skolu... S manzelom mame kupeny dom, platime hypoteku, dom je pisany na nas oboch... Aky je postup rozvodu v mojej situacii? manzel chce odist spat na Slovensko po rozvode a chce zobrat aj dceru s cim ja samozrejme nesuhlasim... ma na to pravo??ako dlho bude rozvod trvat? dakujem za vsetky odpovede.....

Odpoveď: Rozvod Slovákov v UK

Dobrý deň, pokiaľ ste obaja Slováci, je vhodnejšie sa rozviesť v SR ako v UK. Nie je však vylúčené, aby ste boli rozvedení aj v UK. 

Ak sa viete dohodnúť na dieťati je to jednoduchšie a prebehne to pomerne rýchlo. Dokonca dá sa to riešiť aj tak, že jedného z Vás by zastúpil advokát a nemuseli by ste ísť na Slovensko obaja.

Ak sa však chcete rozviesť v UK, potom ste na to podmienky splnili (minimálne 1 rok pobytu v UK). Ako prebieha rozvod v UK Vám neporadím, pretože my sme odporníci na rozvod na Slovensku. 

Pokiaľ ide o vycestovanie s dieťaťom na slovensko, tak ak UK tvorí bydlisko dieťaťa, potom bez Vášho súhlasu sa z UK s dieťaťom vysťahovať nemôže. Ak by to urobil, do 1 roka môžete žiadať návrat dieťaťa.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Rozvod Slovákov v UK (Rozvod)

Dobrý Deň. S manželom sme sa rozišli pred rokom a od vtedy žijeme v iných domactnostiach. Mame neplnoletého syna, na ktorého výchove a návštevách sme sa dohodli ústne. Chceme požiadať o rozvod. Sobáš sa konal na SK ale obaja žijeme v Anglicku kde sa narodil aj nás syn. Ako treba postupovať ak chceme rozvod bez cestovania na SK a taktiež je to momentálne počas tohto obdobia COVID19 nemožné. Jediný spoločný majetok čo mame je pozemok na SK. Vopred ďakujem.

Odpoveď: Rozvod Slovákov v UK

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.06.2020)

Dobrý deň,
pokiaľ žijete v UK a máte maloleté dieťa, ktoré tam má obvyklý pobyt, potom je potrebné návrh podať v UK. Rovnako súd v UK má jediný v tomto prípade právomoc rozhodovať o maloletom dieťati, pretože tam má obvyklý pobyt. Odporúčam však kontaktovať advokáta v UK, aby Vám vysvetlil proces a prípadne Vás ním aj previedol. Pozemok potom môžete vyporiadavať dohodou, alebo na súde (pokiaľ ide o pozemok).


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Rozvod Slovákov v UK (Rozvod)

Dobrý deň.
Chcela by som sa spýtať. V prípade, že je Slovenka vydatá za Angličana (manželstvo bolo uzavreté v UK). Manželstvo trvá vyše 2 roky, sú v ňom 2 maloleté deti (2, 5r a 2m). Celá rodina žije v Anglicku. Staršie dieťa ma vybavené aj slovenské občianstvo. V prípade rozvodu, aké sú možnosti, že by sa žena Slovenka mohla vrátiť na Slovensko žiť aj s dvomi maloletými deťmi? Čo je na to potrebné?
Čo by bolo dobre žiadať, prípadne o akú dohodu sa snažiť s mužom Angličanom, aby bol. Umožnený pobyt matky s deťmi na Slovensku? (Tu mám na mysli, či je nejaká obvyklá možnosť riešiť situáciu napríklad, že by sa dohodli, že každých 6 týždňov by deti leteli do UK - neviem, či je to reálne takáto dohoda).
Respektíve, má matka vôbec nejakú šancu vrátiť sa spať na Slovensko aj s deťmi? (A vyhnúť sa tomu, že zostane s malými deťmi sama v krajine kde nikoho nemá?)

Odpoveď: Rozvod Slovákov v UK

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 06.02.2020)

Dobrý deň, takéto situácie je potrebné posudzovať veľmi citlivo a obozretne, najmä s ohľadom na tzv. Haagský dohovor. Ak totiž matka s maloletými deťmi opustí UK s úmyslom trvalo sa presťahovať na Slovensku bez súhlasu otca maloletých detí, jemu vznikne právo podať návrh na nariadenie návratu maloletých detí do krajiny pôvodu, v tomto prípade UK. Samozrejme závisí iba na otcovi, či toto právo využije. Ak by do roka nepodal návrh, bude sa mať za to, že s ich presťahovaním súhlasil. Následne akákoľvek dohoda o úprave výkonu rodičovských práv a povinností je možná, ak bude v záujme detí. Tzn. že bude na jednej strane bude zabezpečovať ich právo a právo otca na vzájomný kontakt, ale zároveň nebude deti neprimerane obmedzovať (najmä z pohľadu do budúcna a školských povinností). V praxi sme sa dokonca  stretli aj s prípadmi, kedy dieťa súčasne študoval na škole v jednej a v druhej krajine, nakoľko to učebné osnovy škôl umožňovali. Rovnako je zvykom, že ak rodina nie je finančne schopná zabezpečovať časté cestovanie, otec sa stretáva s deťmi niekoľkokrát (2-3x) na dlhšie obdobie. Závisí to od konkrétnych okolností a možností rodičov.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Rozvod Slovákov v UK (Rozvod)

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Žijem v Anglicku, ale chceli by sme sa rozviesť. Deti sú v jeho starostlivosti ako a kde mám podať žiadosť, aby som nemusela zbytočne cestovať na Slovensko a koľko približne stojí zastupovanie advokátom za radu vopred ďakujem.

Odpoveď: Rozvod Slovákov v UK

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 04.05.2018)

Dobrý deň, vo svojej otázke ste neuviedli kde býva Váš manžel s deťmi. Vzhľadom na znenie otázky môžeme iba vyvodiť, že žijú na Slovensku. V takom prípade (aj vzhľadom na európsku právnu úpravu ohľadom úpravy výkonu rodičovských práv a povinností k deťom) bude potrebné návrh na rozvod manželstva podať na Slovensku podľa slovenského práva. Miestna príslušnosť sa bude pritom určovať podľa ustanovenia § 92 Civilného mimosporového poriadku. V prípade, že by ste mali záujem o zastupovanie v konaní a vybavenie všetkých záležitostí ohľadom rozvodu na diaľku (hoci na pojednávanie sa dostaviť budete musieť) kontaktujte nás prostredníctvom e-mailu uvedeného na našej stránke a dohodneme sa ohľadom ďalšieho postupu vo Vašej právnej veci.


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Rozvod Slovákov v UK" a chcete pomôcť?

Podotázka: Rozvod Slovákov v UK (Rozvod)

Prosím Vás poraďte mi chceme sa rozvádzať s manželom sme obcanie SK nežijeme spoločnej domácnosti už od roku 2007 sme v UK ale bývame a pracujeme každý v inom meste chceli by sme rozviesť ale nevieme, či môžme dať žiadosť na Slovensku a ako to chodí, či nás môžu zastupovať advokáti nakoľko robíme v UK a prácu mám, o ktorý by som nerada došla naše manželstvo trvalo 25 rokov mame 2 dospelé deti. Koľko trvá taký rozvod? Čo k tomu potrebujeme? Prosím Vás poraďte nám žiadne majetky spoločne nemáme ďakujem Vám dopredu za poradenstvo. 

Odpoveď: Rozvod Slovákov v UK

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 30.10.2017)

Dobrý deň, rozvod je možné aj na Slovensku. Súdne pojednávanie určite bude, ale môžete sa dať zastúpiť advokátskou kanceláriou. V rozvode sa nebudú riešiť deti (nakoľko sú dospelé) a ani majetky. 

Rozvod, ak bude správne zvolený postup trvá obyčajne okolo 3 mesiacov. Tiež ale môže trvať aj 8 mesiacov (závisí to od toho, akého sudcu dostanete a koľko má práce.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Rozvod Slovákov v UK (Rozvod)

Dobrý deň! Chcel by som sa opýtať ako to vlastne je čo sa týka sobáša a rozvodu v cudzine a ako to vplýva na život na Slovensku. Moja exmanželka a ja sme sa zobrali v UK, rozviedli sme sa v UK, treba rozvod dokladovať na Slovensku?

Odpoveď: Rozvod Slovákov v UK

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.10.2017)

Dobrý deň, na Vašu otázku odpovedám nasledovne :

Aby rozhodnutie o rozvode mohlo byť uznané právne účinky na území území SR musíte  podať návrh na Krajský súd v Bratislave, ktorý má obsahovať nasledovné náležitosti  :

a.  návrh  má byť určený Krajskému súdu v  Bratislave, Záhradnícka 10, 813 66  Bratislava,
b. kto ho robí, t.j. navrhovateľ (meno, priezvisko, rodné priezvisko a všetky ostatné priezviská, dátum a  miesto narodenia, štátne občianstvo, trvalé, resp. aj prechodné bydlisko); V prípade, že navrhovateľovi nie je známe bydlisko alebo pobyt druhého účastníka konania, túto skutočnosť musí uviesť v návrhu. 
c. označenie druhého účastníka – bývalého manžela (meno, priezvisko, rodné priezvisko a všetky ostatné priezviská, dátum a miesto narodenia, štátne občianstvo, trvalé, resp. aj prechodné bydlisko);
d. ktorej veci sa týka (označenie cudzieho rozhodnutia, názov orgánu, ktorý ho vydal; spisová značka, resp. číslo konania, dátum vydania a dátum právoplatnosti cudzieho rozhodnutia alebo údaj o jeho vykonateľnosti); 
e. žalobný petit, t.j. čo sleduje (návrh, aby súd svojím rozsudkom uznal vyššie cudzie rozhodnutie na území SR alebo iba v jeho časti (napr. v časti rozvodu manželstva);
f. musí byť podpísaný a datovaný; 
g. zoznam listín, ktoré sa k návrhu pripájajú, t.j. prílohy.

 

Prílohy : 

a. originál alebo úradne osvedčenú kópiu cudzieho rozhodnutia v plnom znení;
b. potvrdenie príslušného cudzieho orgánu o právoplatnosti alebo vykonateľnosti cudzieho rozhodnutia alebo o tom, že rozhodnutie už nemožno napadnúť riadnym opravným prostriedkom;

c. listinné dôkazy o tom, že nie je daná prekážka uznania uvedená v § 64 písm. d) zákona č. 97/1963 Zb. alebo vyhlásenie druhého účastníka, že na jej skúmaní netrvá (ide o preukázanie, že druhému účastníkovi nebola postupom cudzieho orgánu odňatá možnosť konať pred týmto orgánom, najmä ak mu nebolo riadne doručené predvolanie alebo návrh na začatie konania; splnenie tejto podmienky súd neskúma, ak sa tomuto účastníkovi cudzie rozhodnutie riadne doručilo a účastník sa proti nemu neodvolal alebo ak  tento účastník  vyhlásil, že na skúmaní tejto podmienky netrvá);
d. úradne osvedčené preklady pripojených listín do slovenského jazyka;

Poznámka : Pred prekladom je treba vykonať tzv. legalizáciu listiny - legalizované na Legalisation Office of the Foreign & Commonwealth Office. Legalizačný úrad opatrí   rozsudok apostille vo forme nálepky. Legalizácia je oficiálne osvedčenie podpisu, pečiatky alebo pečate na oficiálnych verejných listinách vydaných Veľkou Britániou.
Legalizáciu je možné vybaviť poštou na adrese:

The Legalisation Office
Foreign and Commonwealth Office
PO Box 6255
Milton Keynes
MK10 1XX
Tel: 037 00 00 22 44

Bližšie info tu : https://www.gov.uk/government/organisations/foreign-commonwealth-office


e. osvedčenie o slovenskom štátnom občianstve (aspoň jedného) účastníka v čase vydania rozhodnutia cudzieho orgánu v origináli alebo úradne overenej kópii;
f. čestné prehlásenie navrhovateľa, že v danej veci už právoplatne nerozhodol  slovenský súd alebo že tu nie je skoršie rozhodnutie v tej istej veci, ktoré sa uznalo alebo spĺňa podmienky na uznanie;
g. originál alebo úradne osvedčenú kópiu sobášneho listu o uzavretí manželstva, ktoré bolo cudzím rozhodnutím rozvedené (v prípade zahraničného sobášneho listu je nevyhnutné priložiť aj osvedčený preklad sobášneho listu);
h. súdny poplatok za návrh vo výške 66,- eur, a to v kolkových známkach alebo prevodom na účet súdu č. 7000142457/8180, KS: 0308 (§ 2 ods. 1 písm. a), § 9 ods. 1, § 10 ods. 1 zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov, položka 18d) sadzobníka súdnych poplatkov).

 

 

Kontakt KS Bratislavahttps://obcan.justice.sk/infosud/-/infosud/detail/sud/101/kontakty

 

 

Dúfame, že sme Vám pomohli.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Rozvod Slovákov v UK" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku