Rozvod v zahraničí, musím informovať slovenské úrady?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Zahraničie

Otázka: Rozvod v zahraničí, musím informovať slovenské úrady?

Dobrý deň, s bývalým manželom sme obaja Slováci. Pred 12 rokmi sme sa zosobášili na Slovensku, avšak posledných 9 rokov žijeme v Škótsku. Pred dvoma rokmi sme sa tam rozviedli. Musím informovať slovenské úrady o našom rozvode? Ak áno, ako by som mala postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Rozvod v zahraničí, musím informovať slovenské úrady?

Dobrý deň,

pokiaľ ste mali rozvod v zahraničí (teda nie na území SR), rozvod je potrebné nechať uznať na území Slovenskej republiky. Rozhodnutie sa uznáva cestou súdu v SR.

Pre úplnosť dodávam, že pre uznávanie cudzích rozsudkov o rozvode v SR sa použijú iné predpisy, ak ide o uznanie roszudku o rozvode v štáte, ktorý je členom Európskej únie a ktorý nie je členom Európskej únie.

Rozsudok je nutné uznať, inak Vám hrozia sankcie. Na Slovensku vás stále považujú za zosobášených.

S uznaním rozvodu v zahraničí na území SR Vám môžeme pomôcť. Celý proces uznania rozsudku o rozvode zo zahraničia môžeme vyriešiť bez nutnosti Vašej účasti v SR (na Slovensku).