POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Rozvod pre účastníkov žijúcich v zahraničí

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Prešov

Otázka: Rozvod pre účastníkov žijúcich v zahraničí

Dobrý deň, so manželom sme sa zosobášili na Slovensku, ale odíšli sme žiť do Anglicka. Momentálne nebývame spolu a rozhodujeme sa, ako najľahšie a najrýchlejšie vykonať rozvod. 1. Je možné vykonať rozvod aj na diaľku, keďže nie je možné, aby sme sa dostavili na Slovensko v tom istom čase? Dôvod na rozvod je veľmi vážny, preto tam nie je možnosť, aby sme sa k sebe vrátili. 2. Máme jedno dieťa, ktoré však nie je manželovo, porodila som ho ešte pred svadbou. Keďže manžel bol pri pôrode, dieťa má jeho priezvisko. Má manžel nárok na dieťa v tomto prípade?

Odpoveď: Rozvod pre účastníkov žijúcich v zahraničí

Dobrý deň, súd môžete požiadať, aby rozhodol o rozvode manželstva aj bez vašej prítomnosti. Ak máte dieťa, ktoré nie je manželove a ani nie je zapísaný na rodnom liste, potom sa na súde nebude prejednávať úprava práva a povinností k tomuto dieťaťu.

Ak by bol manžel zapísaný v rodnom liste, potom súd toto prejedná a rozhodne o tom, komu bude dieťa zverené a aké výživné bude určené. To, či má nárok na dieťa (styk) závisí teda od toho, či je zapísaný v rodnom liste. To, že dieťa má jeho priezvisko nie je v tomto prípade podstatné.