Rozvod pre účastníkov žijúcich v zahraničí


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Prešovský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Rozvod pre účastníkov žijúcich v zahraničí

Dobry den, s manzelom sme sa zosobasili na Slovensku ale odisli sme zit do Anglicka. Momentalne nebyvame spolu a rozhodujeme sa ako najlahsie a najrychlejsie vykonat rozvod: 1. Je mozne vykonat rozvod aj na dialku, kedze nieje mozne aby sme sa dostavili na slovensko v tom istom case??? Dovod na rozvod je velmi vazny, preto tam nieje moznost aby sme sa k sebe vratili. 2. Mame jedno dieta, ktore vsak manzelove nieje, porodila som ho este pred svadbou. Kedze manzel bol pri porode, dieta ma jeho priezvisko. Ma manzel narok na dieta v tomto pripade??

Odpoveď: Rozvod pre účastníkov žijúcich v zahraničí

Dobrý deň, súd môžete požiadať, aby rozhodol o rozvode manželstva aj bez vašej prítomnosti. Ak máte dieťa, ktoré nie je manželove a ani nie je zapísaný na rodnom liste, potom sa na súde nebude prejednávať úprava práva a povinností k tomuto dieťaťu.

Ak by bol manžel zapísaný v rodnom liste, potom súd toto prejedná a rozhodne o tom, komu bude dieťa zverené a aké výživné bude určené. To, či má nárok na dieťa (styk) závisí teda od toho, či je zapísaný v rodnom liste. To, že dieťa má jeho priezvisko nie je v tomto prípade podstatné.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Rozvod pre účastníkov žijúcich v zahraničí (Rozvod)

Dobrý deň, obidvaja s manželom žijeme a pracujeme v Rakúsku, ale chcela by som podať žiadosť o rozvod na Slovensku. V Rakúsku mám trvalý pracovný pomer a nemám možnosť teraz vycestovať. Dá sa podať rozvod online? Mame tri dospelé deti, už nás nič nespája. Ďakujem.

Odpoveď: Rozvod pre účastníkov žijúcich v zahraničí

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 30.06.2020)

Dobrý deň,
rozvod sa nedá úplne vyriešiť online. Návrh samotný síce viete podať elektronicky (ak máte aktivovanú elektronickú schránku, prípadne ho podáte cez advokáta), no aj tak Vás súd predvolá na pojednávanie. Návrh v SR by ste mohli podať, ak ste obaja Slováci. Ak ste Slovenka iba Vy (manžel cudzinec), potom by ste pred podaním návrhu museli bývať v SR aspoň 6 mesiacov.

Ak sa nechcete zúčastniť pojednávania, môžete si zvoliť na zastupovanie advokáta. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Rozvod pre účastníkov žijúcich v zahraničí (Rozvod)

Dobrý deň. Chcem sa spýtať, či sa dá rozviesť, aj keď obaja sme v zahraničí a sobáš bol na Slovensku pred cca 15 rokmi. Ja a ona žijeme dlhšie vo Veľkej Británii každý v inom meste a každý s novým partnerom. Mame spolu 3 deti 17 r. 14r. A 12r. Deti sú prísnej. Ja ich navštevujem často. Tak sa len pýtam, či sa dá urobiť rozvod na diaľku. Vopred ďakujem.

Odpoveď: Rozvod pre účastníkov žijúcich v zahraničí

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 04.10.2018)

Dobrý deň,vzhľadom na okolnosť, že žijete v zahraničí /UK/ , príslušným na  rozvod manželstva je tamojší súd. 

Bližšie podmienky rozvodu nájtdete na tejto stránke : https://e-justice.europa.eu/content_divorce-45-ew-sk.do?init=true#toc_1

Aby rozvod mohol prebehnúť na Slovensku podľa právneho poriadku SR, musel by sa tu jeden z manželov presťahovať a pred rozvodom tu aj žiť minimálne 6 mesiacov. Na uvedenú okolnosť by sa súd opýtal druhého manžela, či je táto okolnosť pravdivá.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Rozvod pre účastníkov žijúcich v zahraničí (Rozvod)

Dobrý deň, chcela by som sa dozvedieť, že ako rýchlo by sme sa mohli rozviesť s manželom. Totiž ja žijem v Anglicku a on je doma na Slovensku. Ja už nikdy nechcem s ním žiť a hrozí mi. Máme ešte jednu maloletú dcérku ona má 14 rokov a chodí tu v Anglicku do školy, takže ja nemôžem ísť na Slovensko na rozvod. Chcela by som sa dozvedieť aký postup je z Anglicka, aby som mohla začať môj rozvod. Síce žijeme nedávno zvlášť len 3 mesiace, ale posledné roky asi 10 rokov bolo s ním hrozné. Totiž je alkoholik. A čím skoršie by som chcela s ním sa rozviesť. Ďakujem.

Odpoveď: Rozvod pre účastníkov žijúcich v zahraničí

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 07.05.2018)

Dobrý deň, 

Rozviesť a môžete aj na Slovensku (to nie je vylúčené). Ale šlo by iba o rozvod, nie o úpravu práv a povinností k deťom (ak deti žijú v Anglicku).

Ak netrváte na tom, aby súd upravoval práva aj povinnosti k deťom spolu s rozvodom, tak Vám s týmto vieme pomôcť bez toho, aby ste museli cestovať na Slovensko. Rozvod môže prebehnúť rýchlejšie, ak by manžel spolupracoval.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Rozvod pre účastníkov žijúcich v zahraničí (Rozvod)

Dobrý deň, chcem sa spýtať, teda poradiť, ako sa to dá podať žiadosť o rozvod s manželom nežijeme spolu 7 rokov, maloleté deti nemáme. Syn má 22 a dcéra 19. Pracujem v Škótsku, viete mi poradiť, ako treba postupovať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Rozvod pre účastníkov žijúcich v zahraničí

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 31.07.2017)

Dobrý deň. Hoci z Vašej otázky nevyplýva, kde žije a pracuje Váš manžel, táto skutočnosť nemusí byť pre rozvod významná. Predpokladám, že obaja ste občanmi SR a máte záujem aby rozvodové konanie prebiehalo na Slovensku.

V zmysle nariadenia Rady (ES) č. 2201/2003 o právomoci a uznávaní a výkone rozsudkov v manželských veciach a vo veciach rodičovských práv a povinností, ktorým sa zrušuje nariadenie (ES) č. 1347/2000 by ste vedeli založiť právomoc slovenských súdov výlučne na základe Vašej štátnej príslušnosti. Ak sú totiž obaja manželia príslušníkmi toho istého štátu, právomoc vo veci rozvodu manželstva majú aj súdy tohto štátu.

Pokiaľ ide o samotný rozvod, tak základným hmotnoprávnym predpokladom pre rozvod manželstva je preukázanie toho, že vzťahy medzi manželmi sú tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia (§ 23 ods. 1 zákona o rodine). Vychádzajúc z toho, že ako manželia už nežijete sedem rokov a Vaše deti sú už plnoleté, s rozvodom manželstva by nemal byť problém.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk