Dobrý deň, vo Vašom prípade je rozvod na Slovensku možný.
Keďže nepoznáme detailné podmienky rozvodu v krajine, v ktorej žijete, preto Vám nedokážeme posúdiť čo je výhodnejšie. Určite však viem povedať, že na Slovensku sa dá rozvod urýchliť.
Otázku výživného na deti je možné riešiť aj v uvedenej krajine, čo by mohlo byť výhodnejšie, ak by ste sa nesťahovali na Slovensko. Právomoc sudu, ktorý by rozhodoval o dieťati je v mieste bydliska dieťaťa. Úprava práv k maloletému dieťaťu bude tiež riešiť súd v Anglicku.
Nehnuteľnosti sa riešia v štáte, kde sa nachádzajú. Slovenský súd podľa súčasnej právnej úpravy nemôže rozhodnúť o dome v inej krajine.
Prvá podmienka rýchleho rozvodu je správne napísaný návrh na rozvod manželstva. Návrh musí spĺňať všetky náležitosti podľa Zákona o rodine a Občianskeho súdneho poriadku. Na vyššie uvedenej stránke nájdete všetky náležitosti, ktoré musí návrh na rozvod spĺňať. Ak by návrh na rozvod nebol správne napísaný, súd Vás vyzve na jeho doplnenie alebo úpravu. Výzva zo súdu príde do 2-3 týždňov, stratíte však zbytočne čas. Pokiaľ chcete rýchly rozvod, neodporúčame spoliehať sa na stiahnutý návrh na rozvod z internetu. Opakovane sa stretávame s tým, že tieto návrhy nie sú úplne.
Návrh na rozvod manželstva si môžete spísať sama alebo Vám ho spíše advokát.
Ďalšia podmienka rýchleho rozvodu je priloženie všetkých príloh k návrhu na rozvod a samotný návrh na rozvod v potrebnom počte. Pokiaľ s manželom nemáte deti, nemusíte súdu zasielať iné doklady. Súdu pre rýchly rozvod postačí sobášny list v dvoch vyhotoveniach (stačia fotokópie). Taktiež nie je potrebné zasielať potvrdenie o príjme alebo doklady o bydlisku oboch manželov, tieto dokumenty neovplyvnia rýchlosť rozvodu, nakoľko súd ich k rozvodu nepotrebuje. Návrh na rozvod pošlite tiež súdu v dvoch vyhotoveniach. Fotokópie nemusia byť úradne overené.
Odporúčam vám určite riešiť rozvod s advokátom.
Z doslovného výkladu ustanovenia paragrafu 27 zákona o rodine je zrejmé, že manžel, ktorý pri uzavretí manželstva prijal priezvisko druhého manžela ako spoločné priezvisko, môže do troch mesiacov po právoplatnosti rozhodnutia o rozvode manželstva matričnému úradu oznámiť, že prijíma opäť svoje predošlé priezvisko.
V prípade, ak o zmenu nepožiadate v lehote troch mesiacov od rozvodu na príslušnej matrike, musíte o zmenu požiadať na okresnom úrade v mieste trvalého bydliska, kde bude nutné zaplatiť aj súdny poplatok.
O zmenu priezviska môže požiadať len ten z manželov, ktorý si pri uzatvorení manželstva priezvisko zmenil a prijal priezvisko bývalého manžela. Nie je možné, aby manžel požadoval, aby si manželka zmenila priezvisko proti svojej vôli. V prípade, ak jeden z manželov prijal spoločné priezvisko, ale zároveň si ponechal svoje predošlé, môže matričný úrad do troch mesiacov od právoplatného rozhodnutia o rozvode požiadať, aby od spoločného priezviska upustil a ponechal si len predošlé priezvisko.
Zmena priezviska po rozvode sa nedotýka priezviska spoločných detí z manželstva. V prípade, ak by ste ho aj tak chceli zmeniť a medzi rozvedenými manželmi nedôjde k dohode, môže o tejto skutočnosti rozhodnúť súd. V prípade dohody medzi manželmi o zmene priezviska dieťaťa stačí podať žiadosť na Okresnom úrade v mieste trvalého bydliska dieťaťa. Ak je dieťa maloleté nad 15 rokov, je nutné doložiť aj jeho overený súhlas so zmenou priezviska.
Žiadosť o zmenu môžete podať v písomnej forme, ale aj ústne do zápisníc na príslušnej matrike. K zmene priezviska po rozvode nie je nutné, aby so zmenou súhlasil bývalý manžel, a ani túto zmenu nemôže nijako ovplyvniť.
Na matrike k zmene priezviska je nutné priložiť právoplatné rozhodnutie o rozvode, sobášny list, rodný list a doklad totožnosti. Po vyplnení tlačiva matrika vykoná zmenu zápisu v matričnej knihe o vašom priezvisku do 30 dní.