Rozvod s cudzincom-Mexičanom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Trenčín

Otázka: Rozvod s cudzincom-Mexičanom

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadom rozvodu s cudzincom. Ja a môj manžel, ktorý pochádza z Mexika, sme uzavreli manželstvo 6. apríla 2012 v Anglicku. Počula som, že rozvod s cudzincom je komplikovanejší, neviem, či môžem podať návrh na rozvod tu na Slovensku. Naše manželstvo už dlhšiu dobu nefunguje, stále sme sa hádali a nakoniec sme sa rozišli. Rozvod som navrhla ja. Momentálne však nemám žiadny kontakt s manželom, myslím si, že odišiel do Mexika za jeho novou známosťou. Neviem, ako mám postupovať pri rozvode s cudzincom, chcem sa čo najskôr rozviesť. Deti nemáme žiadne, dúfam, že rozvod bude rýchlejší. Chcela by som vedieť, ako mám postupovať. Ďakujem.

Odpoveď: Rozvod s cudzincom-Mexičanom

Dobrý deň, rozvod s cudzincom je často o niečo komplikovanejší ako klasický rozvod medzi manželmi, ktorí sú Slováci. Pripravte sa na to, že rozvod s cudzincom sa neukončí hneď na prvom pojednávaní. Vo Vašom prípade, ak ste občiankou Slovenskej republiky, bude príslušný súd v Slovenskej republike. Ak by išlo o rozvod s cudzincom z krajiny patriacej do Európskej únie, nie je primárne rozhodujúce občianstvo k určeniu, či bude príslušný slovenský súd.

Pokiaľ nemáte deti, rozvod s cudzincom prebehne o nieco jednoduchšie. Nepíšete, či by manžel spolupracoval pri rozvode, pretože ak áno, dá sa rozvod urýchliť. Často sa stretávame s tým, že cudzinci nereagujú na rozvodové  konanie a žiadosti súdu. Vtedy súd ustanovuje opatrovníka na zastupovanie v rozvode. Nezriedka sa stalo, že súd rozhohodol úplne bez účasti manžela - cudzinca. Rozvod a jeho priebeh v prípade cudzinca skomplikuje (predĺži) rečová bariera a nutnosť prekladať dokumenty do cudzieho jazyka. Ak však manžel spolupracuje, aj táto prekážka sa dá odstrániť.

V prípade rozvodu s cudzincom, ktorý je občanom Európskej únie je ľahšie zabezpečiť doručovanie písomností. Ak je však manžel občanom inej krajiny, mimo EÚ, nezriedka sa stáva, že súdu sa ani len nevráti doručenka a vtedy súd nemôže pojednávať v rozvode kvôli závade v doručovaní.

Pokiaľ budete pri rozvode s cudzincom správne postupovať, súd rozhodne a manželstvo rozvedie.

V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom rozvodu s cudzincom nás kontaktujte.