Máte
otázku?

Rozvod s cudzincom-Mexičanom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Trenčín

Otázka: Rozvod s cudzincom-Mexičanom

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadom rozvodu s cudzincom. Ja a môj manžel, ktorý pochádza z Mexika, sme uzavreli manželstvo 6. apríla 2012 v Anglicku. Počula som, že rozvod s cudzincom je komplikovanejší, neviem, či môžem podať návrh na rozvod tu na Slovensku. Naše manželstvo už dlhšiu dobu nefunguje, stále sme sa hádali a nakoniec sme sa rozišli. Rozvod som navrhla ja. Momentálne však nemám žiadny kontakt s manželom, myslím si, že odišiel do Mexika za jeho novou známosťou. Neviem, ako mám postupovať pri rozvode s cudzincom, chcem sa čo najskôr rozviesť. Deti nemáme žiadne, dúfam, že rozvod bude rýchlejší. Chcela by som vedieť, ako mám postupovať. Ďakujem.

Odpoveď: Rozvod s cudzincom-Mexičanom

Dobrý deň, rozvod s cudzincom je často o niečo komplikovanejší ako klasický rozvod medzi manželmi, ktorí sú Slováci. Pripravte sa na to, že rozvod s cudzincom sa neukončí hneď na prvom pojednávaní. Vo Vašom prípade, ak ste občiankou Slovenskej republiky, bude príslušný súd v Slovenskej republike. Ak by išlo o rozvod s cudzincom z krajiny patriacej do Európskej únie, nie je primárne rozhodujúce občianstvo k určeniu, či bude príslušný slovenský súd. 

Pokiaľ nemáte deti, rozvod s cudzincom prebehne o nieco jednoduchšie. Nepíšete, či by manžel spolupracoval pri rozvode, pretože ak áno, dá sa rozvod urýchliť. Často sa stretávame s tým, že cudzinci nereagujú na rozvodové  konanie a žiadosti súdu. Vtedy súd ustanovuje opatrovníka na zastupovanie v rozvode. Nezriedka sa stalo, že súd rozhohodol úplne bez účasti manžela - cudzinca. Rozvod a jeho priebeh v prípade cudzinca skomplikuje (predĺži) rečová bariera a nutnosť prekladať dokumenty do cudzieho jazyka. Ak však manžel spolupracuje, aj táto prekážka sa dá odstrániť.

V prípade rozvodu s cudzincom, ktorý je občanom Európskej únie je ľahšie zabezpečiť doručovanie písomností. Ak je však manžel občanom inej krajiny, mimo EÚ, nezriedka sa stáva, že súdu sa ani len nevráti doručenka a vtedy súd nemôže pojednávať v rozvode kvôli závade v doručovaní.

Pokiaľ budete pri rozvode s cudzincom správne postupovať, súd rozhodne a manželstvo rozvedie. 

V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom rozvodu s cudzincom nás kontaktujte.

Trápi vás "Rozvod s cudzincom-Mexičanom" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Rozvod s cudzincom-Mexičanom (Rozvod)

Dobrý deň, pán advokát, som Slovenka žijúca 13 rokov v zahraničí. Som vydatá od roku 2006, vtedy sa nám narodil syn. Pôrodnice som mala v Slovinsku. Po 10 rokoch manželstva som sa od manžela odsťahovala, bol agresívny a násilný, jednoducho sa s ním nedalo žiť. Jeho násilie ma nakoniec prinútilo odísť a zvážiť návštevu polície uprostred noci. Žiaľ, zo strachu o dieťa a seba, som sa na políciu neobrátila. Všetko sa obrátilo proti mne, chcela som len pokoj a definitívne od neho odísť. Odstahovala som sa k svojmu terajšiemu partnerovi, iba s osobnými vecami, ktoré som si postupne zobrala. V čase spoločného bývania podal bývalý manžel na súd žiadosť o rozvod, súčasne žiadal, aby sa dieťa zverilo do jeho starostlivosti. Počas celého rozvodového konania bola rodičovská starostlivost dočasne zverená jemu. Múrila som obavy, aby som s dieťaťom nemusela odísť na Slovensko. Celý proces bol pre mňa peklom. Bývalému partnerovi bola neskôr preukázaná spôsobilosť a primeranosť byť otcom, čo považujem za nespravodlivé voči mne. Hanbou je, že výživné je stanovené na len 80 eur, čo je rovnaké ako moje výdavky, čo nie je v prospech dieťaťa. Potrebujem pomoc zo strany nášho štátu, pretože sa mi zdá, že mu nadriadení. Celých 10 rokov som sa sama starala o dieťa a učila som ho, všetko ostatné prevzal pán súdu, ktorý to vôbec nebral do úvahy. Nakoniec mu sudca povedal, že on je Slovinec a môže sa s dieťaťom učiť, čo vnímam ako formu diskriminácie. Desať rokov bolo v poriadku, že sa učím s ním a teraz sa to zmenilo. Nechcem, aby to tak zostalo. Moj bývalý manžel je veľmi zlý človek a chce ma prinútiť, aby som mi vyplatila polovicu pôžičky, hoci som odišla prázdnych rúk. Dnes očakávame druhé dieťa. Prosím Vás o pomoc. Ďakujem.

Odpoveď: Rozvod s cudzincom-Mexičanom

(odpoveď odoslaná: 08.11.2016)

Dobry den, vo Vasom pripade by som musel vidiet vsetky dokumenty a celu vec by sme museli prebrat osobne. ak mate zaujem, mozeme sa stretnut.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Rozvod s cudzincom-Mexičanom (Rozvod)

Dobrý deň, som Slovenka, ktorá pracuje vo Švajčiarsku. Mám manžela, ktorý pochádza z Macedónie a spolu máme malú dcérku vo veku roka a troch mesiacov, ktorá sa narodila vo Švajčiarsku. Na Slovensku sme uzavreli manželstvo pred tromi a pol rokmi, ale už to nefunguje, a preto by som sa rada rozviedla. Len neviem, ako mám postupovať. Môžem žiadať o rozvod na Slovensku, keďže sme sa tam zosobášili? Som presvedčená, že by mi nekládol prekážky a nechcel zobrať dieťa. Ďakujem.

Odpoveď: Rozvod s cudzincom-Mexičanom

(odpoveď odoslaná: 28.08.2016)

Dobrý deň, vo Vašom prípade môžete podať návrh na rozvod na Slovensku. Ak sa s ním viete dohodnúť o dieťati (zverení dieťaťa, styku, výživnom), spíšte s ním dohodu.


Podotázka: Rozvod s cudzincom-Mexičanom (Rozvod)

Ďakujem za Vašu odpoveď. Nemáme deti a moja manželka súhlasí s rozvodom. Z Vašej odpovede mi však nebolo jasné, či bude postačovať, ak budem na Slovensku ubytovaný iba ja po dobu jedného roku. Ak áno, aký druh pobytu na to budem potrebovať? Spomenuli ste tiež sobášny list - ten mám dokonca opatrený apostilou. Kam by som mal podať žiadosť o rozvod s týmto dokumentom? Ďakujem.

Odpoveď: Rozvod s cudzincom-Mexičanom

(odpoveď odoslaná: 15.08.2016)

Dobrý deň, ak podávate návrh Vy a nie ste občanom SR, potom musíte mať na Slovensku pobyt Vy. Manželka nemusí. Pre určenie miestne príslušnosti súdu je dôležité Vaše bydlisko. Tam podávajte návrh na súd.


Trápi vás "Rozvod s cudzincom-Mexičanom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Rozvod s cudzincom-Mexičanom (Rozvod)

Dobrý deň. Vopred ďakujem za odpoveď na moju otázku. Som Nemec, ale momentálne pracujem na Slovensku a som zaregistrovaný na Cudzineckej polícii. Pred pár rokmi som sa oženil s Ukrajinkou, ktorá momentálne má trvalý pobyt v Nemecku, pričom manželstvo bolo uzavreté v Dánsku. Teraz by sme sa chceli rozviesť na území EÚ. Moja otázka znie: ako môžem vybaviť rozvod oboch cudzincov (avšak sme občanmi EÚ) na území Slovenskej republiky? Zároveň ma zaujíma aj finančná stránka tejto otázky. S úctou.

Odpoveď: Rozvod s cudzincom-Mexičanom

(odpoveď odoslaná: 03.08.2016)

Dobry den, ak ste obcanmi statu EU a zijete na slovensku (musi to but aspon 1 rok), potom sa mozete rozviest na Slovensku. Rozvod moze prebehnut velmi rychlo, potrebujete sobasny list. Tiez je dolezite pre rychlost konania to, ci mate deti. 

Co sa tyka financnej stranky, musime vediet, ci mate deti a ci manzelka s rozvodom suhlasi a bude spolupracovat na rozvode.


Podotázka: Rozvod s cudzincom-Mexičanom (Rozvod)

Dobrý deň. Môj zať je Angličan a moja dcéra je Slovenka. Vzali sa v Čechách. Dcéra nemá anglické občianstvo, no majú spolu dve deti, ktoré sú držiteľmi anglického občianstva. Zať by rád podal žiadosť o rozvod. Rád by som sa spýtal, či je možné podať žiadosť o rozvod v UK, aj keď boli zosobášení v Čechách a moja dcéra je Slovenka. Budem vďačný za vašu odpoveď, ktorá by mi pomohla pochopiť postup alebo možnosti. Ďakujem.

Odpoveď: Rozvod s cudzincom-Mexičanom

(odpoveď odoslaná: 22.05.2016)

Dobry den, miesto sobáša nie je rozhodujúce pre určenie právomoci súdu rozhodnúť o rozvode. 

Dôležité je, kde v súčasnosti žijú. Ak žijú v Anglicku, potom môže podať návrh v Anglicku (ak by podávala návrh ona, potom musí ona žiť v Anglicku aspoň 1 rok, ak by ho podával on, tak on musí žiť v Anglicku aspoň 6 mesiacov.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris GálPodotázka: Rozvod s cudzincom-Mexičanom (Rozvod)

Dobrý deň. Môj zať je Angličan a moja dcéra Slovenka. Ich svadba sa uskutočnila v Česku. Dcéra nevlastní anglické občianstvo. Spolu majú dve deti. Zať by rád podal žiadosť o rozvod. Moja otázka znie, či môže podať žiadosť o rozvod v Spojenom kráľovstve, ak sa svadba konala v Česku a moja dcéra je Slovenka. Ich deti sú držiteľmi anglického občianstva. Rád by som sa dozvedel, aký je správny postup a aké sú možnosti. Ďakujem.

Odpoveď: Rozvod s cudzincom-Mexičanom

(odpoveď odoslaná: 22.05.2016)

Dobry den, ak ziju v UK aspon 1 rok pred podanim navrhu, tak rozvod s cudzincom moze prebehnut v UK.


Trápi vás "Rozvod s cudzincom-Mexičanom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Rozvod s cudzincom-Mexičanom (Rozvod)

Dobrý deň, moja dcera pracuje v Anglicku od roku 1998 v rôznych pozíciách (au-pair, čašníčka, manažérka). Zoznámila sa tam s Angličanom, s ktorým sa zosobášili na Slovensku, preto majú slovenský sobášny list. Bývajú v Anglicku. Ešte nemá anglické občianstvo. Majú spolu dve deti. Po ôsmich rokoch manželstva začali mať nezhody. Dcéra to znášala asi rok, nakoniec od neho odišla a býva teraz v podnájme. Vlastnia spolu dom. Starostlivosť o deti si rozdelili, myslím, že písomnou dohodou - teda dohodli sa na časoch, no finančne jej neprispieva. Dcéra sa chce rozviesť. Ako má postupovať? Má požiadať slovenský súd, alebo sa rozvod uskutoční v Anglicku? Ak má požiadať súd na Slovensku, aký je postup - teda ako sa má podať žiadosť, aké sú prílohy a aké sú poplatky? Ďakujem.

Odpoveď: Rozvod s cudzincom-Mexičanom

(odpoveď odoslaná: 22.05.2016)

Dobrý deň, ak žijú v Anglicku a chce ona podávať návrh, tak na Slovensku nemôže podať návrh na rozvod, pretože tu nežije minimálne 6 mesiacov pred podaním návrhu.


Podotázka: Rozvod s cudzincom-Mexičanom (Rozvod)

Dobrý deň, chcela by som sa rozviesť s manželom, ktorý je Grék. Máme dve deti (6 a 4 roky), narodené v Grécku, ale s trvalým pobytom na Slovensku a tiež aj so slovenským občianstvom. Svoj sobáš sme mali v Grécku a je zaznamenaný aj v osobitnej matrike Slovenskej republiky. Momentálne sa zdržiavam na Slovensku so deťmi a nechcem sa vrátiť späť do Grécka. Môže mi grécky súd nariadiť pricestovať späť do Grécka? V manželstve dochádzalo k takzvanému manželskému násiliu (doslovný preklad z gréčtiny). Bohužiaľ, nemám o tom žiadny dôkaz. Ako by som mala postupovať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Rozvod s cudzincom-Mexičanom

(odpoveď odoslaná: 22.05.2016)

Dobrý deň, ak uplynul už minimálne 1 rok od toho, ako ste sa presťahovali na Slovensko, potom sa nemusíte obávať toho, že by vašim deťom bol nariadený návrat do Grécka. Grécke súdny nenariaďujú návrat, riešil by to slovenský súd.


Podotázka: Rozvod s cudzincom-Mexičanom (Rozvod)

Dobrého dňa. Som Slovenka, ktorá žije v Malajzii už 12 rokov. Vydali sme sa v Anglicku na matičnom úrade. Sobáš je zapísaný aj u nás na Slovensku. Mám 8-ročnú dcérku, ktorá sa narodila v Malajzii, ale má aj slovenský rodný list. Pochádzam z Košíc. Chcem požiadať o rozvod. Môžete mi poradiť, ako mám postupovať? Viem, že to bude trvať dlhšie, nakoľko môj manžel neprichádza z krajiny Európskej Únie. Ďakujem.

Odpoveď: Rozvod s cudzincom-Mexičanom

(odpoveď odoslaná: 22.05.2016)

Dobrý deň, návrh na rozvod môžete podávať v SR. Ak nebývate v SR, odporúčam nájsť si advokáta, ktorý Vám s celým rozvodovým procesom na Slovensku pomôže.


Trápi vás "Rozvod s cudzincom-Mexičanom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Rozvod s cudzincom-Mexičanom (Rozvod)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Žijem a som vydatá v Rakúsku, mám dve deti, ktoré sa narodili v Rakúsku a majú štátne občianstvo Rakúska. Chcem sa rozviesť a chcem len vedieť, koľko to bude stáť a ako mám pokračovať resp. čo mám robiť, pretože to už neviem vydržať. Trpia v dôsledku toho len deti a jeho rodičia sú proti mne. Čo sa týka výživného, chcem sa opýtať, ako to funguje. Keď sme boli slobodní, zobral kredit, ktorý som potrebovala a teraz, keď kupoval dom, zobral nový kredit, v ktorom figuruje ten starý, ktorý zobral, keď sme boli slobodní. Chcem len vedieť, či to má nejaký vplyv na výživné na deti. Ďakujem.

Odpoveď: Rozvod s cudzincom-Mexičanom

(odpoveď odoslaná: 19.04.2016)

Dobrý deň,

nakoľko sa naša advokátska kancelária neorientuje na rakúske právo, nemôžem Vám poskytnúť relevantnú informáciu o výške súdneho poplatku v Rakúsku. Odporúčam informovať sa priamo na súde, alebo sa obrátiť na rakúsku advokátsku kanceláriu. Uvediem však aspoň vo všeobecnosti, na čo je potrebné sa v návrhu zamerať. Je potrebné pokázať na to, že medzi Vami nastali problémy, ktoré spôsobli rozvrat vzťahov, nie je možné ich znova obnoviť a nechcete už viac zotrvať v manželstve. Odporúčam poukázať aj na správanie manžela a jeho rodičov voči Vám. Ako som však uviedol v úvode odpovede, najlepšie bude, ak sa obrátite na rakúskeho advokáta, ktorý Vám v tomto smere dá presnejšie informácie.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Rozvod s cudzincom-Mexičanom" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.