Majetkové vysporiadanie a SRO

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Majetkové vysporiadanie a SRO

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, na aký majetok budem mať po rozvode nárok, ak ani jeden z nás do lehoty troch rokov nepodá žiadosť o majetkové vysporiadanie. Môj manžel má SRO, kde je jediným konateľom, a všetok majetok je na meno tejto SRO. Ja som v tejto firme len zamestnaná. Okrem SRO je naše majetkové portfolio doplnené len o rodinný dom. Manžel mi tvrdí, že z jeho SRO nemám nárok na nič, aj keď ju založil počas nášho manželstva, a ak už uplynie lehota troch rokov od rozvodu, nedostanem už vôbec nič. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Majetkové vysporiadanie a SRO

Dobrý deň, pokiaľ bola s.r.o. aložená počas manželstva a peniaze na jej založenie boli použité zo spoločného majetku, potom táto s.r.o. patrí do BSM. To, že manžel tvrdí, že s.r.o. nepatrí do BSM, neznamená automaticky, že to tak je. Pokiaľ máte majetok v s.r.o. odporúčam riešiť majetkové vysporiadanie do troch rokov od rozvodu manželstva.

Veľkou výhodou riešenia vysporiadanie BSM do troch rokov je súdny poplatok. Namiesto 6 percent platíte iba 66 eur a ak sa dohodnete a zoberie sa návrh späť, neplatíte žiaden ďalší súdny poplatok.

Ak nepodáte návrh na vysporiadanie BSM do troch rokov, nebudete vysporiadaní a teda nebudete mať žiaden majetok okrem hnuteľných vecí, ktoré ste užívali do uplynutia lehoty 3 rokov a boli spoločné.