Podanie žiadosti o rozvod elektronickou formou

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Žilina

Otázka: Podanie žiadosti o rozvod elektronickou formou

Prosím Vás, aké sú požiadavky na podanie žiadosti o rozvod elektronickou formou? Aké doklady je potrebné priložiť? Mala by som záujem o online riešenie rozvodu s Vašou firmou, o ktorej som si prečítala mnoho pozitívnych referencii.

Rada by som sa tiež informovala, či poskytujete takúto službu na diaľku. Momentálne žijem v zahraničí a možnosť cestovania je pre mňa obmedzená. Chcela by som tento proces vyriešiť čo najskôr. Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpoveď: Podanie žiadosti o rozvod elektronickou formou

Dobrý deň,

Rozvod online (na diaľku), je možný v prípade, ak máte právneho zástupcu. Právny zástupca za Vás pripraví všetky podklady k rozvodu, pôjde za Vás na súd, budú sa mu doručovať všetky písomnosti a bude (musí) Vás informovať o celom priebehu rozvodu. Ak by Váš manžel spolupracoval pri rozvode, urýchlilo by to celý rozvod. Nie je to však podmienka, rozvedú Vás aj bez toho, že by manžel s tým súhlasila lebo sa vôbec o rozvode dozvedel.

S rozvodmi na diaľku robíme často a radi Vám s tým pomôžeme.

Elektronický návrh na rozvod manželstva

Podanie žiadosti o rozvod elektronickou formou je možné.  Okrem bežných náležitostí, ktoré musí elektronický návrh na rozvod obsahovať:

- označenie súdu,
- presné označenie oboch manželov (meno, priezvisko, dátum narodenia, bydlisko, občianstvo, zamestnanie)
- uvedenie kedy a kde bolo manželstvo uzatvorené, kde je manželstvo zapísané,
- uviesť, či pochádzajú z manželstva maloleté deti,
- posledné spoločné bydlisko
- príčiny rozvratu manželstva, uviesť dôkazy,
- petit návrhu na rozvod (žiadosti o rozvod),
- príjem oboch manželov,
- dátum, podpis,

a predloženie týchto dokladov:

- sobášny list
- rodný list dieťaťa (detí)
- listinné dôkazy o príjme oboch manželov
- listinné alebo iné dôkazy (napr. navrhnúť vypočuť svedkov) o príčine rozvratu manželstva
- listinné dôkazy o výdavkoch na maloleté deti, domácnosť
- a iné dokumenty

Pri rozvode online (elektronicky) je potrebné podpísať návrh s prílohami zaručeným elektronickým podpisom. Ak nemáte zaručený elektronický podpis, môžete požiadať advokáta, aby Vám tento návrh podal. Naša advokátska kancelária disponuje zaručeným elektronickým podpisom a môže podávať návrh (žiadosť) o rozvod elektronickou formou.

Ak by ste nemali elektronický podpis a predsa by ste chceli podať návrh na rozvod elektronicky (mailom), potom ho musíte do 3 dní doplniť v "papierovej" podobe. Ak to neurobíte, potom konanie o rozvod manželstva neprebehne.