Máte
otázku?

Vysporiadanie BSM pred rozvodom manželstva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Banská Bystrica

Otázka: Vysporiadanie BSM pred rozvodom manželstva

Dobrý deň. S manželkou nežijeme spolu. Podal som návrh o rozvod dňa 31. 10. 2016. Termín pojednávania bol stanovený na apríl/2017. V rámci BSM sme brali úver na dom. Hlavný dlžník na úvere som ja. Teraz som navrhol manželke, že by som ju ešte pred rozvodom chcel vyplatiť z domu. Manželka súhlasí. A za peniaze by si kúpila vlastný byť. Chcem sa spýtať, či je možné sa takto vysporiadať ešte počas manželstva. Môžme medzi sebou spísať dohodu (resp čestné prehlásenie), že týmto je možné BSM považovať za vysporiadané? A nikto si už nič nebude nárokovať od nikoho?

Odpoveď: Vysporiadanie BSM pred rozvodom manželstva

Dobrý deň. Vyporiadať BSM pred rozvodom manželstva , alebo počas rozvodového konania nie je možné. Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov zaniká až rozvodom manželstva. Až po právoplatnom rozvode manželstva totiž môže dôjsť k podpísaniu dohody o BSM. Pokiaľ by ste ju uzavreli pred rozvodom mohla by byť neplatná. Ak ide o nehnuteľnosť táto sa zapisuje do katastra nehnuteľností, pričom prílohou dohody o vyporiadaní BSM je právoplatný rozsudok súdu o rozvode manželstva, čiže ak ním nedisponujete nedošlo by ani k zápisu vlastníckeho práva. Ak by Vaša manželka kúpila byt počas Vášho manželstva, aj tento byt by stále patril do BSM. Môžete uzavrieť medzi sebou zmluvu o budúcej zmluve, kde si upravíte ako sa po rozvode manželstva vyporiadate. Ak sa však viete dohodnúť tento úkon je nadbytočný. 

Trápi vás "Vysporiadanie BSM pred rozvodom manželstva" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vysporiadanie BSM pred rozvodom manželstva" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku