Dobrý deň,
ak by ste dali výpoveď Vy, ako zamestnanec, tak nárok na odstupné Vám nevzniká. Musíte dostať výpoveď od zamestnávateľa v prípade, že prejavíte svoj nesúhlas s ponúknutým novým miestom. Ide o veľkú zmenu pre Vás, ak nové miesto výkonu práce je pre Vás veľmi ďaleko a museli by ste do práce veľa cestovať.
Ak odmietnete nové miesto, tak a zamestnávateľ by Vám mal dať výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a) bod 2. Zákonníka práce, s nárokom na odstupné vo výške podľa odpracovných rokov podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce. Ak by už nestihla plynúť výpovedná doba do začiatku zmeny miesta, tak by Vám mal dať zamestnávateľ podpísať Dohodu o skončení pracovného pomeru s uvedením tohto výpovedného dôvodu § 63 ods. 1 písm. a) bod 2 Zákonníka práce. V tom prípade, by sa odstupné určovalo podľa § 76 ods. 2 Zákonníka práce. Pri odpracovaných troch rokoch u tohto zamestnávateľa, by ste mali nárok na jednomesačné odstupné a pri výpovedi na dvojmesačné odstupné pri dohode.
Podľa § 63 ods. 1 písm. a) bod 2. Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sa zamestnávateľ alebo jeho časť premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce."
Podľa § 76 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov."
Podľa § 76 ods. 2 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov."