Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Predkupné právo


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Predkupné právo

Dobrý deň, vlastním podiel na pozemku. Majiteľ ďalšieho podielu ma na základe predkupného práva informoval doporučeným listom o úmysle predať svoj podiel inému záujemcovi. V liste však uviedol, že mi podiel ponúka za minimálne xy eur. Pri osobnom stretnutí som vyjadrila súhlas, ale majiteľ mi oznámil, že má lepšiu ponuku. Je možné (zákonné), že v liste nebola stanovená pevná suma a že sa o nej ešte môže rokovať? Ďakujem.

Odpoveď: Predkupné právo

Dobrý deň, ďakujeme za vami položenú otázku, na ktorú odpovedáme a súčasne odporučíme aj postup :

I.  PODIELOVÉ SPOLUVLASTNÍCTVO  a  PREDKUPNÉ PRÁVO

Základná právna úprava je obsiahnutá v ustanoveniach Občianskeho zákonníka (ďalej iba "OZ").

Podielové spoluvlastníctvo (§137 a nasl. OZ) je charakterizované podielovosťou, kde podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci.  Ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak, sú podiely všetkých spoluvlastníkov rovnaké. Podstata podielového spoluvlastníctva je v tom, že každý zo spoluvlastníkov sa podieľa na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníckeho  podielu v takom rozsahu, v akom  zodpovedá  veľkosti jeho podielov.

 

Z ust. § 140 OZ  vyplýva, že "ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov."

 

Prevodom  sa myslí odplatný prevod vlastníctva.

Podľa ust. § 116 a 117 OZ platí :

"Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu. Stupeň príbuzenstva dvoch osôb sa určuje podľa počtu zrodení, ktorými v priamom rade pochádza jedna od druhej a v pobočnom rade obidve od najbližšieho spoločného predka."

 

Na predkupné právo vyplývajúce z ust. § 140 OZ, tak ako to uvádza aj uznesenie NS SR z 23.5.2012 sp. zn. 6 Cdo 115/2011 "z hľadiska obsahu, účinkov a výkonu treba aplikovať (uplatnením analógie legis - § 853 OZ) všeobecnú úpravu o predkupnom práve zaradenú do ôsmej časti druhej hlavy druhého oddielu Občianskeho zákonníka, t.j. ust. § 602 až § 606. Ponuka urobená v rámci predkupného práva nie je klasickým návrhom na uzavretie zmluvy vychádzajúcim zo všeobecnej občianskoprávnej zásady zmluvnej voľnosti, v ktorom môže navrhovateľ - povinný z predkupného práva - svojím prejavom vôle vymedziť lehotu pre prijatie návrhu.

Ponuka povinného z predkupného práva, dokedy má byť predaj zavŕšený, vám mala byť určená podľa § 605 OZ -  táto lehota je dva mesiace od ponuky (pokiaľ by nebola dohodnutá iná doba – čo je typicky využiteľné pre zmluvné predkupné právo, nie však pre zákonné predkupné právo podľa § 140 O.z.).

Ak by spoluvlastník nevyčkal uplynutie zákonnej dvojmesačnej lehoty a previedol vám ponúkaný spoluvlastnícky podiel na tretiu osobu poruší   vaše predkupné právo spoluvlastníka (viď nález ÚS ČR, sp.zn. I ÚS 156/2005).

 

Samotná ponuka musí obsahovať všetky podmienky, za ktorých má byť kúpna zmluva uzavretá.

Ak sa účastníci na týchto podmienkach vopred písomne dohodli, platia pre predaj veci oprávnenej osobe z predkupného práva, teda vám, tieto osobitne dohodnuté podmienky, ktoré musia byť v ponuke uvedené.

Ak sa účastníci na týchto podmienkach vopred nedohodli, povinný z predkupného práva uvedie cenu,  ktorú mu ponúkla iná tretia osoba, prípadne aj iné podmienky ponúknuté pri cene.  Cena má byť byť uvedená pevnou sumou, nakoľko sa jedná o nehnuteľnosť, kde sa cena dojednáva v kúpnopredajnej zmluve tiež pevnou sumou.

II. JUDIKATÚRA

NS ČR sp. zn. 22 Cdo 446/2002 :

Ustanovenie § 140 OZ je ustanovením dispozitívnymi a spoluvlastníci sa od neho po dohode môžu odchýliť . Predkupné právo zaniká aj v prípade, že spoluvlastník vie o zamýšľanom predaji druhým spoluvlastníkom tretej osobe, dá však nepochybne najavo , že o vec nemá záujem a že s predajom súhlasí. Ak sa spoluvlastníci dohodnú o určitom spôsobe predaja veci tretej osobe , túto dohodu treba považovať za vzdanie sa predkupného práva pod podmienkou , že predaj bude realizovaný za podmienok uvedených v tejto dohode.

 

Veľmi dôležitým pre  vás je rozsudok NS SR z 5.10.2006, sp. zn. 3 Sž-o-KS 84/2006 :

Dovolať sa relatívnej neplatnosti zmluvy o prevode nehnuteľnosti podľa § 40a Občianskeho zákonníka možno i námietkou v katastrálnom konaní o povolení vkladu. Správa katastra je povinná vznesenú námietku doručiť účastníkom katastrálneho konania o povolení vkladu a vysporiadať sa s ňou v odôvodnení rozhodnutia.

 

III. ODPORÚČANIE a ZÁVER

Na základe obsahu vašej otázky odporúčame, aby ste na písomnú ponuke reagovala v súlade s ust. § 605 OZ a to tým spôsobom, že cenu uvedenú v ponuke uhradíte v tam uvedenej výške navýšenej o 1,- € (slovom : jedno euro) a týmto spôsobom vlastne vyhoviete požiadavke povinného spoluvlastníka.

Cenu musíte uhradiť v lehote do 2 mesiacov odo dňa dôjdenia ponuky.

V prípade, že by napriek uvedenému povinný predal svoj podiel na nehnuteľnosti tretej osobe, máte následne tieto možnosti :

1./ domáhať sa na súde vydania neodkladného opatrenia - nenakladať s nehnuteľnosťou, ktorá je predmetom  predkupného práva a v rámci katastrálneho konania  žiadať jeho prerušenie (§ 31a/ katastrálneho zákona)

2./ domáhať sa podaním žaloby o určenie relatívnej neplatnosti právneho úkonu - zmluvy a to ako voči nadobúdateľovi, tak aj prevodcovi, všetko v lehote 3 rokov, 

3./ môžete sa dožadovať na nadobúdateľovi podielu písomnou formou, aby vám tento podiel ponúkol na predaj za rovnakých podmienok ako ho nadobudol on od prevodcu. V prípade, že výzva akceptovaná nebude, potom môžete  podať žalobu na súde, aby súd svojim rozhodnutím nahradil prejav vôle nadobúdateľa podielu.

Ak možnosti nevyužijete predkupné právo vám naďalej zostáva voči všetkým spoluvlastníkom.

Trápi vás "Predkupné právo" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Predkupné právo (Občianske právo)

Dobrý deň, prosím vás o radu. Chcel by som sa vás opýtať: Ak spoluvlastník nehnuteľnosti nevyužije predkupné právo, ako to musí byť obsiahnuté v kúpno-predajnej zmluve? Ak nevyužije predkupné právo, musí byť jeho podpis na zmluve s tým, že súhlasí s predajom môjho dielu, alebo stačí dodatok pre kataster, kde bude uvedené, že spoluvlastník nevyužil predkupné právo? Ak sa po doručení ponuky na predkupné právo neozve do dvoch mesiacov, automaticky sa to berie, že toto právo nevyužil? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Predkupné právo

(odpoveď odoslaná: 04.09.2024)

Dobrý deň,

ak spoluvlastník nevyužije predkupné právo, nieje potrebné túto skutočnosť uviesť v kúpno-predajnej zmluve pre kataster nehnuteľností. Zákon tiež nepožaduje, aby spoluvlastník podpisoval samotnú kúpnu zmluvu. 

V prípade, že spoluvlastník neodpovie na ponuku predkupného práva do dvoch mesiacov, považuje sa toto právo za nevyužité. Táto lehota je stanovená v § 605 Občianskeho zákonníka. Aby ste predišli neskorším právnym problémom, odporúčam uložiť si niekde doklad o doručení ponuky na predkupné právo spoluvlastníkovi.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Predkupné právo (Občianske právo)

Dobrý deň, prosím vás o radu, nakoľko nie sú niektoré stanoviská jasné. Vlastníme chatu s pozemkom o rozlohe 400 m² na parcele s číslom LV. Parcela pod chatou je "obkľúčená" rovno v strede inej parcely o rozlohe 3000 m², ktorá má iné číslo a iné číslo LV. Z dôvodu prístupu na chatu by sme chceli odkúpiť spoluvlastnícky podiel jedného zo štyroch spoluvlastníkov okolitej parcely. Na tejto okolitej parcele došlo pred časom k predaju spoluvlastníckych podielov cudzej osobe. Otázka znie. Nemali sme byť tiež oslovení na súhlas k prevodu podielu pozemku na cudziu osobu, veď sme tiež súčasťou okolitej parcely? Ako by sme mali postupovať ďalej? PS: Odpoveď prosím v kategórii zadarmo.

Odpoveď: Predkupné právo

(odpoveď odoslaná: 26.08.2024)

Dobrý deň,

Váš dotaz sa týka uplatnenia predkupného práva, ktoré môže vzniknúť v prípade predaja spoluvlastníckych podielov na nehnuteľnostiach. V zmysle slovenského práva spoluvlastníci majú predkupné právo, ktoré je upravené v Občianskom zákonníku (§ 140). Predkupné právo sa však uplatní len medzi spoluvlastníkmi tej istej nehnuteľnosti.

Vo Vašom prípade ste vlastníkmi samostatnej parcely s vlastným číslom listu vlastníctva, takže nie ste spolu so spoluvlastníkmi okolitých 3000 m² parcely v spoluvlastníckom vzťahu. Tým pádom nemáte nárok na predkupné právo v prípade predaja spoluvlastníckeho podielu na tejto okolitej parcele.

Ohľadom ďalšieho postupu, ak máte záujem o kúpu spoluvlastníckeho podielu, odporúčam osloviť konkrétneho spoluvlastníka, ktorého podiel Vás zaujíma, a vyjednávať o kúpe. Zároveň, ak by ste mohli preukázať, že prístup na Vaše pozemky je obmedzený alebo nemožný, mohli by ste zvážiť právne riešenie, ako napríklad zriadenie vecného bremena práva cesty podľa Občianskeho zákonníka. 


Podotázka: Predkupné právo (Občianske právo)

Dobrý deň, prosím vás, moji vzdialenejší príbuzní mi chcú darovať svoj vlastnícky podiel na nehnuteľnosti - pozemku, pričom ďalším spoluvlastníkom je cudzia osoba. Podľa predkupného práva ale musia spoluvlastníci ponúknuť svoj podiel najprv tomuto tretiemu spoluvlastníkovi, ktorému to samozrejme nechcú darovať. Akú cenu sú mu povinní určiť na odpredaj? Je to otázne, lebo mne to chcú darovať... v Českej republike to majú upravené rozhodne normálnejšie, keďže pri darovaní nemusia uplatniť predkupné právo. Ďakujem a prajem pekný deň!

Odpoveď: Predkupné právo

(odpoveď odoslaná: 23.08.2024)

Dobrý deň,

pri darovaní spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnosti na Slovensku platí predkupné právo v prospech ostatných spoluvlastníkov, a to aj pri darovacej zmluve. Judikatúra na Slovensku jednoznačne stanovuje, že predkupné právo sa vzťahuje aj na prípady darovania.

Vaši príbuzní sú povinní ponúknuť predaj podielu za cenu odpovedajúcu obvyklým trhovým podmienkam, ale potom to nemôžu Vám darovať ale predať. 

V Českej republike je právna úprava odlišná, kde darovanie nepotrebuje uplatnenie predkupného práva. V SR však pri darovaní môžete spoluvlastníkom ponúknuť predkupné právo s odvolaním sa na trhovú cenu podielu, ktorý zamýšľate previesť. Možno to príde raz aj k nám. 


Trápi vás "Predkupné právo" a chcete pomôcť?

Podotázka: Predkupné právo (Občianske právo)

Dobrý deň, jednou kúpnou zmluvou som kúpil spoluvlastnícke podiely na viacerých parcelách. Na každej parcele je viacero spoluvlastníkov (spolu cca 100). Na rôznych parcelách sú rôzni spoluvlastníci a nie na každej parcele sú vždy tí istí a v rovnakých podieloch. Po čase, v lehote do 3 rokov, sa mi ozval jeden zo spoluvlastníkov, ktorý si chce uplatniť predkupné právo na základe obídenia. Môže napadnúť relatívnu platnosť zmluvy, ak nie je vlastníkom na všetkých kupovaných parcelách? Môže žiadať o odpredaj všetkých parciel za rovnakých podmienok, ako som ich ja kúpil, alebo môže žiadať iba o odpredaj tých parciel, na ktorých je spoluvlastníkom? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Predkupné právo

(odpoveď odoslaná: 19.08.2024)

Dobrý deň,

predkupné právo podielových spoluvlastníkov je obmedzujúce a ak nebolo dodržané, môže oprávnený spoluvlastník napadnúť relatívnu platnosť zmluvy podľa § 40a Občianskeho zákonníka (OZ). Povinnosť ponúknuť podiel všetkým spoluvlastníkom platí aj pre nehnuteľnosti s viacerými parcelami.

Je však dôležité uvedomiť si, že oprávnenie domáhať sa relatívnej neplatnosti sa vzťahuje iba na tie parcely, na ktorých má daný spoluvlastník podiel. Teda spoluvlastník, ktorý nie je spoluvlastníkom na všetkých kupovaných parcelách, môže žiadať o odpredaj iba tých podielov, kde má aj on spoluvlastnícky podiel. Ak kupujúci nezahrnul všetkých spoluvlastníkov do ponuky predkupného práva, dotknutý spoluvlastník môže žiadať zrušenie zmluvy len na konkrétne nehnuteľnosti.


Podotázka: Predkupné právo (Občianske právo)

Dobrý deň, chceli by sme sa spýtať: Kúpili sme pozemok ako spoluvlastníci, kde spoluvlastník minulý rok zomrel. Teraz je to v dedičskom konaní, presne vtedy sme to kúpili. Nevedeli sme, koho osloviť na predkupné právo. Ako to teraz je? Majú ešte právo na predkupné právo, keď nie je nikto vlastník? Keď sme to kupovali, koho bolo treba osloviť? Alebo ako sa to v takomto prípade rieši?

Odpoveď: Predkupné právo

(odpoveď odoslaná: 06.08.2024)

Dobrý deň,

predkupné právo spoluvlastníkov je zakotvené v § 140 Občianskeho zákonníka (OZ). Toto právo znamená, že ak chce niektorý spoluvlastník predať svoj podiel, musí ho najprv ponúknuť ostatným spoluvlastníkom.

Keď spoluvlastník zomrel, jeho podiel prechádza do dedičského konania, kde sa dedičia stávajú novými spoluvlastníkmi, s kým máte jednať zistíte až po ukončení tohto konania. Prakticky to znamená, že v čase, keď je dedičské konanie otvorené, treba počkať až do uzavretia dedičského konania.

Ak ste už pozemok kúpili a nevedeli ste koho osloviť ohľadom predkupného práva, je potrebné počkať, až budú dedičské konanie ukončené. V podstate, až po vyriešení dedičského konania možno identifikovať nových spoluvlastníkov, ktorí by mohli mať záujem uplatniť si predkupné právo. Dovtedy nie je známe, kto bude dedičom a s kým by ste mali komunikovať.

Ak by ste chceli byť proaktívni, môžete sa obrátiť na súdneho komisára alebo notára, ktorý vedie dedičské konanie, aby vás informovali o dedičoch, ak už sú známi. Takto môžete predísť následným sporom ohľadom predkupného práva.

Ak dedičské konanie ešte nie je ukončené a vy ste nevedeli koho osloviť, neznamená to automaticky neplatnosť kúpnej zmluvy. Oprávnení dedičia však môžu po skončení dedičského konania využiť svoje právo domáhať sa relatívnej neplatnosti zmluvy alebo požadovať prevedenie podielu na nich za rovnakých podmienok.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Predkupné právo (Občianske právo)

Dobrý deň, mám spoluvlastnícky podiel na pozemku. Asi pred 2 rokmi sme mali vážneho záujemcu o kúpu. Z dôvodu rôznych rozporov k predaju nedošlo. Vzhľadom k tomu som ponúkla predkupné právo spoluvlastníkom, ale odmietli a do dnešného dňa svoj postoj nezmenili.

Teraz mám záujemcu o kúpu, ale len môjho podielu. Musím znovu vyzvať spoluvlastníkov na predkupné právo? Ďakujem za odpoveď a prajem vám pekný deň.

Odpoveď: Predkupné právo

(odpoveď odoslaná: 03.08.2024)

Dobrý deň,z otázky predpokladáme, že svoj spoluvlastnícky podiel chcete predať cudzej tretej osobe, teda nie blízkej osobe v zmysle ust. § 116 a 117 Občianskeho zákonníka. Ak je to tak, potom musíte odstatným spoluvlastníkom opätovne poslať výzvu na uplatnenie predkupného práva, ktoré im vyplýva z ust. § 140 Občianskeho zákonníka :

"Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov."

V ponuke musíte uviesť sumu, za ktorú chcete predať svoj spoluvlastnícky podiel.

Uvádzame, že ak by ste svoj spoluvlastnícky podiel na predaj ostatným spoluvlastníkom neponúkli na predaj, títo by sa následne mohli domáhať neplatnosti kúpnej zmluvy a žalovať vás ako ako aj nového spoluvlastníka, prípadne mohli sa domáhať predaja podielu na pozemku od nového spoluvlastníka pozemku. Možnosťou na strane ostatných spoluvlastníkov je aj neurobiť žiadne právne kroky proti vám a novému spoluvlastníkovi pozemku, pričom predkupné právo im naďalej zostáva zachované v zmysle ust. § 140 Občianskeho zákonníka.

Na riešenie veci, ako aj na spísanie kúpnej zmluvy odporúčam kontaktovať advokáta.

 

 


Trápi vás "Predkupné právo" a chcete pomôcť?

Podotázka: Predkupné právo (Občianske právo)

Dobrý deň, v liste vlastníctva som zistil, že podielový spoluvlastník pozemku svoj podiel predal tretej osobe. Ako spoluvlastník, majúci predkupné právo, mi svoj podiel neponúkol, pričom mám záujem spomínaný podiel odkúpiť. Na katastrálnom úrade som nahliadol do kúpnej zmluvy, v ktorej predávajúca prehlásila, že na prevádzanú nehnuteľnosť neviaznu žiadne dlhy, vecné bremená ani iné právne povinnosti. Uvedená skutočnosť je však nepravdivá. Jej povinnosťou je, podľa predkupného práva, písomne osloviť spoluvlastníkov, či majú záujem odkúpiť jej podiel, a to neurobila. Z toho vyplýva neplatnosť zmluvy. Opýtal som sa teda, či môžu na základe neplatnej zmluvy zmeniť v LV spolumajiteľa. Pracovník KÚ mi povedal, že oni nemajú povinnosť kontrolovať pravdivosť údajov v KZ. Čo potom kontrolujú podľa zákona 162/1995 §18 odst.2j, §31/1, §36/1 a na základe čoho zisťujú priestupky §74/1f? Nemali by KÚ z vlastnej iniciatívy zistenú nezákonnosť odstrániť a zápis v LV uviesť do pôvodného stavu? Prosím o radu, ako postupovať v záujme získania spoluvlastníckeho podielu, aby to bolo v súlade so zákonom a stal som sa jediným vlastníkom sceleného pozemku.

Odpoveď: Predkupné právo

(odpoveď odoslaná: 30.07.2024)

Dobrý deň, na základe Občianskeho zákonníka vám poskytujem odpoveď na vaše otázky a rady ohľadom predkupného práva a nezákonnosti prevodu pozemku.

1. Predkupné právo spoluvlastníkov:

Podielový spoluvlastník má povinnosť ponúknuť svoj podiel ostatným spoluvlastníkom na odkúpenie pred tým, než ho predá tretej osobe. V prípade, že toto predkupné právo nebolo dodržané, môže sa oprávnený spoluvlastník dovolať relatívnej neplatnosti zmluvy o prevode podielu na tretiu osobu podľa §40a OZ, alebo požadovať od nového nadobúdateľa, aby mu ponúkol podiel na kúpu za rovnakých podmienok, za ktorých bol podiel pôvodne predaný.

2. Neplatnosť zmluvy a kataster:

Relatívna neplatnosť zmluvy neznamená automatickú neplatnosť prevodu. Ak je zmluva relatívne neplatná, je potrebné sa tejto neplatnosti dovolať. To znamená, že musíte podniknúť právne kroky na súde, aby sa takáto neplatnosť uznala. Podľa katastrálneho zákona KÚ nemá povinnosť automaticky kontrolovať obsah kupných zmlúv, ale sú povinní vykonávať konkrétne úkony podľa zákona č. 162/1995 Z.z. Katastrálny zákon.

 

3. Vysporiadanie predkupného práva:

Spoluvlastník môže využiť viaceré právne možnosti na nápravu situácie: a) Podanie žaloby na súd o určenie relatívnej neplatnosti zmluvy. b) Požiadanie nového nadobúdateľa o ponuku podielu na odkúpenie, pričom ak túto ponuku nový nadobúdateľ neuskutoční, môžete požiadať súd, aby jeho vôľu pri predaji nahradil.

4. Postup v súlade so zákonom:

Ak máte záujem získať predaný podiel, odporúča sa čo najskôr formálne podať výzvu novému nadobúdateľovi na odkúpenie podielu za rovnakých podmienok a zároveň pripraviť si podklady pre podanie žaloby na súde o určenie relatívnej neplatnosti zmluvy. 

Týmto spôsobom môžete získať spoluvlastnícky podiel a sceliť pozemok v súlade so zákonom.


Podotázka: Predkupné právo (Občianske právo)

Dobrý deň, na pozemku sme traja spoluvlastníci. Jeden z nich by chcel odpredať svoj podiel výlučne mne. Je možné obísť tretieho spoluvlastníka? Bude sa to považovať za porušenie jeho predkupného práva, alebo toto neplatí v prípade, keď sa podiel predáva inému spoluvlastníkovi? V prípade, že by sa tak učinilo, vie to tretí spoluvlastník napadnúť? Ako? Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Predkupné právo

(odpoveď odoslaná: 26.07.2024)

Dobrý deň,

V prípade prevodu spoluvlastníckeho podielu na iného spoluvlastníka je dôležité zohľadniť ustanovenie § 140 Občianskeho zákonníka, ktoré upravuje predkupné právo. Toto právo sa vzťahuje na všetkých spoluvlastníkov, čo znamená, že podiel spoluvlastníka musí byť najprv ponúknutý každému spoluvlastníkovi na predaj.

Ak by predkupné právo nebolo rešpektované, tretí spoluvlastník, ktorého predkupné právo bolo porušené, by sa mohol dovolať relatívnej neplatnosti právneho úkonu súdnou cestou.

Jednoducho povedané, obísť tretieho spoluvlastníka by znamenalo porušiť jeho predkupné právo. Ak tretí spoluvlastník toto právo nevedomky ignoruje alebo sa mu neponúkne aktuálna možnosť odkúpenia, môže napadnúť platnosť zmluvy na súde, ktorý by mohol rozhodnúť o relatívnej neplatnosti daného právneho úkonu.

Predkupné právo neplatí, ak sú nadobúdateľ a predávajúci blízke osoby. 


Podotázka: Predkupné právo (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať o spoluvlastníctve pozemku. Moja stará mama vlastní 16/24 podiel trávnatého porastu v extraviláne. Má dve spoluvlastníkov, ktorí vlastnia 4/24 podiel. Moja otázka znie: Ak by mi stará mama predala alebo darovala jej podiel, je potrebné odkúpiť aj podiely ostatných spoluvlastníkov? Ďalej by ma zaujímalo, ako postupovať, ak moja stará mama souhlasí s predajom alebo darovaním, ale jej synovia sú proti. Dá sa v tejto situácii niečo robiť? Ďakujem.

Odpoveď: Predkupné právo

(odpoveď odoslaná: 07.04.2024)

Dobrý deň, pri predaji alebo darovaní podielu na spoluvlastníctve pozemku je potrebné zohľadniť právne predpisy upravujúce predkupné právo. Podľa týchto právnych predpisov, ak spoluvlastník chce predať svoj podiel, musí ho najprv ponúknuť ostatným spoluvlastníkom. Avšak predkupné právo sa nevzťahuje na prípady, keď ide o prevod blízkej osobe. To znamená, že ak stará mama by rozhodla predsať alebo darovať svoj podiel Vám ako blízkej osobe, nebude potrebné odkúpiť podiely ostatných spoluvlastníkov.

Pokiaľ ide o súhlas s predajom alebo darovaním, v zásade záleží na tom, koho podiel sa predáva alebo daruje. Keďže v prípade predaja alebo darovania podielu blízkej osobe sa neuplatňuje predkupné právo ostatných spoluvlastníkov, súhlas ostatných spoluvlastníkov v tomto kontexte nie je vyžadovaný. Avšak, v praxi môžu vznikať situácie, keď je vhodné mať otvorenú komunikáciu so všetkými spoluvlastníkmi, aby sa predišlo možným konfliktom alebo nedorozumeniam v budúcnosti.


Trápi vás "Predkupné právo" a chcete pomôcť?

Podotázka: Predkupné právo (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na predkupné právo v nasledujúcom prípade: Nehnuteľnosť vlastnia tri osoby: dvaja bratia vlastnia po 25 % a ich nevlastná sestra vlastní 50 %. Jeden z bratov by chcel predať svoj podiel nevlastnej sestre. Ak som to správne pochopil z odpovedí na podobné otázky vo vašej poradni, nevlastná sestra sa považuje za blízku osobu. Z toho vyplýva, že v danom prípade predávajúci brat nie je v súlade s predkupným právom povinný ponúknuť svoj podiel na predaj svojmu bratovi a môže svoj podiel predať sestre priamo. Je to správne? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Predkupné právo

(odpoveď odoslaná: 29.03.2024)

Dobrý deň,

Podľa § 140 Občianskeho zákonníka existuje zákonné predkupné právo spoluvlastníkov k spoluvlastníckym podielom. To znamená, že v prípade predaja podielu nehnuteľnosti musí mať spoluvlastník možnosť prvý kúpiť predávaný podiel na základe predkupného práva. Toto právo sa považuje za vecné právo a vzťahuje sa na vopred neurčených vlastníkov veci.

Avšak, dôležité je poznamenať, že záležitosť, či nevlastná sestra sa považuje za "blízku osobu" v kontexte predkupného práva, závisí od konkrétnych okolností. Ak majú spoločného rodiča, určite to bude blízka osoba. Ak nemajú spoločného rodiča, nemusí to tak byť automaticky a nemusia sa považovať za blízku osobu. 
Zákon je nastavený tak, že blízkou osobou môžu byť aj nepokrvné osoby. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Predkupné právo" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.