Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.09.2019)
Dobrý deň,
pri prevodoch spoluvlastníckeho podielu platí, že podiel, ktorý bol na vás prevedený mal byť skutočne ponúknutý druhému spoluvlastníkovi, pretože mu z tohto titulu vyplýva na podiel predkupné právo.
Pri vami uvedenom pojme blízka osoba sa uplatňuje § 116 Občianskeho zákonníka a vtedy sa predkupné právo neuplatní. Podľa § 116 Občianskeho zákonníka Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.
Pri ujme, ktorú druhá dôvodne pociťuje ako vlastnú, by sa malo skúmať , či si osoby vzájomne prejavujú záujem, či si pomáhajú, ak žijú v spoločnej domácnosti, skúmajú sa pomery, v akých spoločne žijú a pod. Napriek objektivizujúcemu prvku „dôvodnosti“ pociťovanej ujmy ako vlastnej je splnenie tejto podmienky veľmi individuálne a je potrebné ho skúmať v každom jednotlivom prípade individuálne. Práve preto nevieme s určitosťou povedať, či práve vás vo vzťahu k bratrancovi vašej mamy, je možné nazývať blízkou osobou.
Avšak dôležitým faktorom pre určenie vás ako blízkej osoby, môže byť práve to, že ste sa o neho starali a teraz i spolu bývate v jednej domácnosti. A prihliadnuc na to, môžeme tvrdiť že sa radíte pod blízku osobu.
Spoluvlastník má predkupné právo na podiel, ktorý sa previedol na vás, a teda môže napadnúť darovaciu zmluvu. Môže tak urobiť žalobou o určenie neplatnosti darovacej zmluvy. Ak by spoluvlastník darovaciu zmluvu napadol v súdnom konaní, máte priestor na to preukázať a tvrdiť, že ste blízkou osobou a rovnako tak aj spoluvlastník musí uniesť dôkazné bremeno v súdnom konaní. Pokiaľ spoluvlastník nebude mať hodnoverné dôkazy, ktorými preukáže svoje tvrdenia, avšak vy áno, v tom prípade viete preukázať skutočnosť, že ste blízka osoba a predkupné právo sa nemuselo uplatňovať. Ak spoluvlastník vaše tvrdenia nijak nevyvráti, či nenamietne, má sa za to, že sú preukázané.
Pokiaľ by však spoluvlastník nenapadol darovaciu zmluvu v premlčacej lehote, jeho právo z porušenia predkupného práva by sa tak premlčalo. V tomto prípade sa uplatní trojročná premlčacia lehota, ktorá začína plynúť odo dňa, keď toto právo (to je právo na napadnutie neuplatneného predkupného práva) mohlo byť vykonané po prvýkrát.
JUDr. Milan Ficek, advokát