Máte
otázku?

Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov

Dobrý deň, rád by som sa informoval ohľadom posielania výživného pre svoju dcéru. Moju povinnosť plním riadne od rozvodu bez jediného nedoplatku. Mám ale informáciu, že peniaze, ktoré posiela, neslúžia na určené účely, teda na dcéru. Preto by som sa chcel spýtať, či v prípade jej dovŕšenia 18 rokov môžem posielať výživné priamo dcére. Musím to posielať cez ruky matky, ako to určil súd, alebo musí byť vydané nové rozhodnutie? Obávam sa situácie, že ak začnem posielať peniaze priamo dcére, jej matka môže v budúcnosti tvrdiť, že si neplním svoju vyživovaciu povinnosť, teda že jej (matke) neposielam výživné. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov

Dobrý deň,

Okamihom, keď dcéra dovŕšila 18 rokov, výživné môže posielať priamo dcére. Nepotrebujete k tomu žiadne osobitné rozhodnutie súdu. 

 

Nie ste jediný, kto rieši takýto problém, je to pomerne časté. Judikatúra v týchto prípadoch je jasná a ustálená, výživné je potrebné posielať priamo dcére, ak dovŕšila 18 rokov a je plnoletá.

Osobitné rozhodnutie nepotrebujete a to aj napriek tomu, že je uvedené v rozhodnutí, že peniaze máte posielať na účet matky alebo k jej rukám vždy k určitému dátumu. V tomto prípade ide o výživné na dcéru, ktorá keď sa stala plnoletou nepotrebuje zákonného zástupcu, ide predsa o jej výživné. Takže sa neobávajte a smelo posielajte peniaze priamo dcére na jej účet. Matka s tým neurobí nič. Nič Vám nehrozí.

Trápi vás "Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na výživné dospelého dieťaťa. Moja dcéra má 26 rokov a od narodenia so mnou neudržiava žiaden kontakt kvôli jej matke, ktorá si to neželala. Keď moja dcéra skončila strednú školu, kontaktoval som ju doporučeným listom. Chcel som sa dozvedieť, čo má v pláne do budúcnosti, či chce pracovať alebo pokračovať vo štúdiu na vysokej škole. Tiež som ju požiadal, aby mi dala svoje číslo účtu, pretože som chcel výživné posielať priamo jej, avšak list neprevzala a odvtedy o nej neviem vôbec nič. Výživné stále platím na účet jej matky už 6 rokov po jej dosiahnutí plnoletosti. Jej matka ma tiež nekontaktuje a neinformuje ma o ničom. Mohli by ste mi, prosím, poradiť, ako mám ďalej postupovať? Čo by som mal robiť? Neviem o nej vôbec nič a chcel by som mať všetko v poriadku. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov

(odpoveď odoslaná: 21.09.2023)

Dobrý deň, vo veci vami položenej otázky sú možnosti riešenia :

1./ Je predpoklad, že dcéra prípadne už ukončila vysokoškolské štúdium a teda je schopná sama sa živiť. V tomto smere by bolo potrebné podať návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti.

2./ V otázke uvádzate, že s dcérou ste doteraz komunikovali viac menej sporadicky a výživné podľa rozhodnutia súdu napriek tomu, že ste dcéru žiadali o oznámenie čísla účtu, ste posielali a posielate na účet matky. Uvažovali ste správne ak ste dcéru žiadali o oznámenie čísla bankového účtu, ktorého je ona majiteľom, lebo dosiahnutím plnoletosti ste oprávnený výživné posielať na bankový účet, ktorého majiteľom je dcéra, k čomu nepotrebujte žiadne súdne rozhodnutia a ani súhlas matky plnoletého dieťaťa. Nie je preto právny dôvod, aby ste výživné posielali na účet matky dieťaťa. Možnosťou je posielať výživné poštovou poukážku výlučne s prevzatím peňazí dcérou. Uvádzame tiež, že ak ste výživné uhradzovali v čase, kedy dcéra je už schopná sa sama živiť a dôjde v súdnom konaní k jeho zrušeniu, budete môcť žiadať vrátiť naviac uhradené výživné, čo je v súlade s ust. zákona o rodine.

Záver

Možnosťou riešenia je, aby ste podali cestou advokáta návrh na zrušenie výživného.

Vo veci môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov (Rodinné právo)

Dobrý deň, po rozvode bola našej dcére určená striedavá starostlivosť. Napriek tomu mi súd vymeral výživné za účelom zabezpečenia primeranej životnej úrovne pre dieťa v čase, keď bude u matky, nakoľko môj príjem bol v tom čase výrazne vyšší. Teraz naša dcéra dosiahla 18 rokov a môže sa sama rozhodovať, u koho bude bývať a ako často bude u matky či u mňa. Dcéra stále navštevuje strednú školu a ešte nevieme, či sa rozhodne pokračovať v štúdiu na vysokej škole. Ako je to teda s výživným? Platí sa ďalej napriek tomu, že bude bývať aj so mnou? Ak áno, komu a do kedy? Ďakujem. TP.

Odpoveď: Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov

(odpoveď odoslaná: 24.06.2023)

Dobrý deň,
vyživovacia povinnosť platí dovtedy, ak nie je dieťa schopné samé sa živiť. Tento moment by mohol nastať aj po ukončení štúdia strednej škole za podmienky, že by Vaša dcéra začala pracovať, avšak, ak by sa rozhodla študovať na vysokej škole, tak zväčša by povinnosť zanikla až po ukončení daného štúdia. Ak máte právoplatné rozhodnutie súdu, tak musíte platiť výživné v ňom určené, avšak nakoľko uvádzate, že ste predtým mali vyšší príjem, tak ide o skutočnosť zakladajúcu zmenu pomerov a môžete podať návrh na zmenu daného rozhodnutia a žiadať nižšie výživné, resp. žiadne výživné. Súd tu bude skúmať z akého dôvodu sa Váš príjem znížil, nakoľko, ak by sa pracovný pomer skončil výpoveďou, tak súd nemusí takéto zníženie vziať do úvahy, nakoľko sú dôležité schopnosti a možnosti rodiča.

Akonáhle má dcéra 18 rokov, výživné platíte jej (nie matke), výživné môžete 'platiť' aj tým, že jej budete stravu, bývanie, oblečenie. Nemusí to byť len peniazmi. 


Podotázka: Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov (Rodinné právo)Dakujem za odpoved.  Potreboval by som vsak vediet ze ci musim platit dcere vyzivne na jej ucet kedze dovrsila 18 bez ohladu na to ze uz nemusi dodrziavat pravidelnu striedavu starostlivost ako nariadil sud. Kedze ma 18 moze sa asi slobodne rohodnut u koho a ako casto bude byvat. Povodne vyzivne bolo urcene na zaklade pravidelnej striedavej starostlivosti cize rovnaky cas u mna a u matky. Teraz to uz dodrziavat nemusime. Napriek tomu ja musim platit tu istu vysku vyzivneho ? 
A matka ako preukaze starostlivost  ? Ona jej nemusi nic platit ? 


Odpoveď: Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov

(odpoveď odoslaná: 24.06.2023)

Dobrý deň,
ak vás dcéra nedá na exekúciu, tak jej nemusíte platiť.

Môžete sa s dcérou dohodnúť v písomnej zmluve, ze sa zruší vyživovacia povinnosť a to si pre istotu môžete dať schváliť súdom. Ale nemusíte to schvaľovať cez súd, ak jej dôverujete.

Ak dcéra nežije s matkou ale u vás, mohla by žiadať platiť výživné od nej. Ak by matka nechcela dobrovoľne, tak môže aj cez súd. 


Podotázka: Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov (Rodinné právo)

Dobrý deň, minulý rok v lete som oslávila svoje 18. narodeniny. Moji rodičia nie sú spolu a môj otec žije mimo Slovenska. Aktuálne som stále študentkou strednej školy a zároveň mám aj prácu. Kvôli rodinným problémom by som sa rada osamostatnila, preto by som potrebovala poradiť. S otcom nie som v kontakte a poskytuje mi výživné vo výške približne 60 eur, no rada by som peniaze priamo dostávala na svoj účet. Je to možné? Ak áno, čo k tomu potrebujem? Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov

(odpoveď odoslaná: 17.02.2023)

Dobrý deň,
vo veci je potrebné Vášmu otcovi písomne oznámiť číslo bankového účtu, ktorého ste majiteľkou, aby na predmetné číslo účtu posielam Vám výživné. Keďže ste dosiahli plnoletosť, nepotrebujete k tomu Vy a ani otec súdne rozhodnutie, že výživné má posielať na Váš bankový účet, ktorého ste majiteľkou.


Trápi vás "Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov" a chcete pomôcť?

Podotázka: Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov (Rodinné právo)

Dobrý deň, prosím vás o radu, ako ďalej postupovať. Môj manžel má dcéru, ktorá tohto roku dovŕšila 19 rokov a dokončila školu s maturitou. Až do augusta bola študentkou, táto skutočnosť bola aj dôvodom, prečo sme jej v auguste poslali finančnú podporu. V súčasnosti však nevieme, či nastúpi do školy alebo nie. Preto sme jej v septembri už nezasielali peniaze, keďže nemáme žiadne potvrdenie o jej ďalšom štúdiu. Prosím vás o radu, ako v tejto situácii postupovať. Manžel má zo súdu určenú povinnosť platiť výživné na dcéru.

Odpoveď: Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov

(odpoveď odoslaná: 21.09.2022)

Dobrý deň,
ak mal manžel určené výživné súdom, tak je potrebné výživné platiť do doby kým súd jeho vyživovaciu povinnosť nezruší. Nakoľko nemá o dcére žiadne informácie, bežne postupujeme s klientmi tak, že sa podá návrh na zrušenie výživného a následne je na dieťati, aby v súdnom preukázalo, že ešte študuje a má nárok na výživné. Ak to nepreukáže, súd rozhodnutím zruší vyživovaciu povinnosť a následne môže prestať platiť výživné. Ak by prestal platiť už teraz, hoci nevieme či študuje alebo nie, vystavuje sa možnému riziku exekučného konania.


Podotázka: Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov (Rodinné právo)

Dobrý deň, moja dcéra je plnoletá a ja by som ju chcela zastupovať na súde vo veci zvýšenia výživného. Prosím, ako máme postupovať? S otcom nie je v kontakte už od malička, nemal o ňu záujem, preto nechce ísť na súd ona, ale ja ako matka. Ďakujem, Lucia.

Odpoveď: Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov

(odpoveď odoslaná: 18.05.2022)

Dobrý deň,
vo veci môžete podať návrh na súd na zvýšenie výživného avšak nie ako zákonný zástupca vašej dcéry, keďýže dcéra dosiahla plnoletosť. Aby ste mohli podať návrh v mene dcéry, musíte mať od nej písomné splnomocnenie na podanie predmetného návrhu. Podpis dcéry na splnomocnení nemusí byť úradne overený.

Návrh na zvýšenie výživného odporúčam nechať vypracovať advokátovi.

Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris GálPodotázka: Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov (Rodinné právo)

Dobrý deň, v novembri 2021 som dovŕšila 18 rokov a rada by som sa spýtala, ako mám postupovať, ak môj otec si neplní vyživovaciu povinnosť. Rodičia sú rozvedení a otec dlhé roky neplatil mame alimenty. Až keď mama podala sťažnosť na súd pre jeho veľký dlh, zaplatil časť z neho. Aktuálne študujem na strednej škole a pravdepodobne budem pokračovať aj na vysokej škole, preto by som rada vyriešila výživné. Ako mám, prosím, v takejto situácii postupovať? Čo je potrebné spraviť? Mám podať nejaký návrh na súd? Ako čerstvo dospelá som v tomto nováčik a neviem, čo robiť a ako postupovať. Veľmi pekne ďakujem za ochotu a odpoveď. Zuzana

Odpoveď: Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov

(odpoveď odoslaná: 23.03.2022)

Dobrý deň, ďakujeme za prejavenú dôveru.

Riešenie Vami uvedeného problému je jednoduché : podajte návrh na vykonanie exekúcie ohľadom výživného a to aj za predchádzajúce obodbie, kedy otec výživné neplatil. Z otázky totiž predpokladáme, že máte súdne rozhodnutie o určení výživného pre Vás. Keďže ste dosiahli plnoletosť, návrh na vykonanie exekúcie môžete podať Vy prípadne aj Vaša mama ale len na základe písomného splnomocnenia s Vašim úradne vereným podpisom, teda Vy naďalej budete vystupovať v exek. konaní ako oprávnená.

Návrh Vám spíše ktorýkoľvek súdny exekútor, keďže návrh musí byť podaný elektronicky.

Ak je otec držiteľom vodičského oprávnenia, súdny exekútor môže vydať príkaz nazadržanie vodičského oprávnenia a toto nebude otcovi vrátené dokiaľ dlh nevyrovná.

 

 


Trápi vás "Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov" a chcete pomôcť?

Podotázka: Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov (Rodinné právo)

Dobrý deň, potrebujem poradiť, prosím. Mám povinnosť platiť výživné na dcéru, ale môj ex-manžel odmieta prijať výživné iným spôsobom než poštou. Zámerne mi nechce poskytnúť číslo jeho účtu, hoci ho o to už dlhší čas prosím. V dnešnej covidovej situácii je šialené vystáť tie fronty na pošte. Hygiena a všeobecne platba cez internet banking je z mnohých stránok oveľa lepším a pohodlnejším spôsobom úhrady. Ak odmieta tento spôsob, môže mi napríklad súd v tomto pomôcť, vyhovieť? Ďakujem. Katka

Odpoveď: Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov

(odpoveď odoslaná: 16.12.2021)

Dobrý deň, chápeme Vašu situáciu. Bývalý manžel nie je povinný Vám poskytnúť číslo svojho bankového účtu. V tejto vedi Vám súd nepomôže a ani by sa predmetným návrhom nezaoberal, keďže nie je na to právny titul.

Možnosťou je prípadne len nahliadnuť do súdneho spisu vo veci určenia výživného, kde by teoreticky mohol byť uvedený bankový účet bývalého manžela. Bankové spojenie býv. manžela nie je povinnou náležitosťou návrhu na súd. Z otázky predpokladáme, že dcéra nedosiahla plnoletosť.

Pre prípad, že by dcéra bola plnoletá, potom výživné môžete uhradzovať priamo jej na jej bankový účet. K tomuto nepotrebuje súdne rozhodnutie, ani súhlas bývalého manžela.

 


Podotázka: Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na nasledovné: momentálne žijem s otcom a moje výživné prichádza na jeho účet. V januári mi bude 18 rokov a chcela by som, aby moja matka začala posielat výživné priamo mne. Potrebujem túto zmenu riešiť prostredníctvom právnika? Ďakujem. Denisa

Odpoveď: Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov

(odpoveď odoslaná: 17.11.2021)

Dobrý deň, vo veci nie je potrebné žiadne súdne rozhodnutie, ktorým by súd nariadil Vašej matke ako povinnej, aby výživné po dosiahnutí Vašej plnoletosti posielala priamo Vám. K zasielaniu výživného po dosiahnutí plnoletosti nepotrebuje ani súhlas Vášho otca, ktorému je teraz výživné zasielané.

Odporúčame, aby ste matke napísali list a požiadali ju, aby výživné určené súdnym rozhodnutím po dosiahnutí plnoletosti posielala priamo na Váš bankový účet alebo poštovou poukážkou na Vaše meno.


Podotázka: Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám otázku týkajúcu sa výživného. Momentálne platím výživné na maloleté dieťa, konkrétne matke dieťaťa. Chcem sa opýtať, čo sa stane, keď dieťa dovŕši 18 rokov a rozhodne sa pokračovať vo štúdiu. Predpokladám, že výživné môžem resp. budem ďalej platiť už plnoletému dieťaťu priamo na jeho účet, a nie na účet matky. Ak sa to automaticky nemení, môžem o tom požiadať súd? Dieťa žije u matky. Ďakujem.

Odpoveď: Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov

(odpoveď odoslaná: 03.05.2021)

Dobrý deň,

ak maloleté dieťa dosiahne plnoletosť, výživné môžete platiť priamo na bankový účet plnoletého dieťaťa a nepotrebujete k tomu ani súhlas resp. rozhodnutie súdu, a ani súhlas matky dieťaťa. Ak výživné budete po dosiahnutí plnoletosti posielať na účet dieťaťa neporušíte tým žiadny zákon.


Trápi vás "Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov" a chcete pomôcť?

Podotázka: Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov (Rodinné právo)

Dobrý deň. Mám 22 rokov a študujem na vysokej škole. Moji rodičia sú rozvedení. Otec každý mesiac posiela 100 eur výživného na účet mojej matky. Matka mi však nepomáha s domácimi prácmi, ani na moje stravovanie. Používa tieto peniaze len na cestovné, ktoré je 5 eur na mesiac, a na jedlo v škole. Je moja matka oprávnená dávať mi len toľko peňazí, koľko ona sama uzná za vhodné? Nedávno sa s otcom dohodli, že mi peniaze začne posielať len na požiadanie, pritom ich využívam rozumne. Používam ich buď na školu alebo na voľnočasové aktivity. Rada by som podotkla, že matka mi z tých 100 eur, ktoré dostane od otca, dáva iba 50 eur na mesiac, pritom zo svojich peňazí mi nič neprispeje. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov

(odpoveď odoslaná: 06.04.2019)

Dobrý deň, Vami uvedená otázka je pomerne častou problematikou v našej poradni.

Požiadajte svojho otca, aby posielal výživné priamo na Váš účet.

Keďže ste plnoletá,  nepotrebujete  žiadne osobitné rozhodnutie súdu k tomu, aby výživné bolo zasielané priamo Vám. ŕšila 18 rokov, výživné môže posielať priamo dcére. Judikatúra v týchto prípadoch je jasná a ustálená, nepotrebujete k tomu žiadne osobitné rozhodnutie súdu

Osobitné rozhodnutie nepotrebujete a to aj napriek tomu, že je uvedené v rozhodnutí, že peniaze má otec posielať na účet matky alebo k jej rukám vždy k určitému dátumu. 

Ak Váš otec bude výživné posielať priamo Vám nemusí sa obávať súdneho konania, neporuší žiaden predpis, lebo vyživovacia povinnosť bola určené jemu voči Vám a nie voči Vašej matke. V čase súdneho konania ste neboli plnoletá a preto súd musel rozhodnúť tak, že otec má platiť výživné k rukám matky, lebo ona bola Vašim zákonným zástupcom.

V súčasnosti, ak by ste chceli požiadať o zvýšenie výživného, návrh na súd by ste museli podať sama, lebo ste plnoletá. Vec môžete riešiť aj tak, že sa s otcom dohodnete písomne a dohodu necháte schváliť súdom.

 

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.