Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov

Dobrý deň, rád by som sa informoval ohľadom posielania výživného pre svoju dcéru. Moju povinnosť plním riadne od rozvodu bez jediného nedoplatku. Mám ale informáciu, že peniaze, ktoré posiela, neslúžia na určené účely, teda na dcéru. Preto by som sa chcel spýtať, či v prípade jej dovŕšenia 18 rokov môžem posielať výživné priamo dcére. Musím to posielať cez ruky matky, ako to určil súd, alebo musí byť vydané nové rozhodnutie? Obávam sa situácie, že ak začnem posielať peniaze priamo dcére, jej matka môže v budúcnosti tvrdiť, že si neplním svoju vyživovaciu povinnosť, teda že jej (matke) neposielam výživné. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Posielať výživné priamo dcére ak dovŕšila 18 rokov

Dobrý deň,

Okamihom, keď dcéra dovŕšila 18 rokov, výživné môže posielať priamo dcére. Nepotrebujete k tomu žiadne osobitné rozhodnutie súdu.

Nie ste jediný, kto rieši takýto problém, je to pomerne časté. Judikatúra v týchto prípadoch je jasná a ustálená, výživné je potrebné posielať priamo dcére, ak dovŕšila 18 rokov a je plnoletá.

Osobitné rozhodnutie nepotrebujete a to aj napriek tomu, že je uvedené v rozhodnutí, že peniaze máte posielať na účet matky alebo k jej rukám vždy k určitému dátumu. V tomto prípade ide o výživné na dcéru, ktorá keď sa stala plnoletou nepotrebuje zákonného zástupcu, ide predsa o jej výživné. Takže sa neobávajte a smelo posielajte peniaze priamo dcére na jej účet. Matka s tým neurobí nič. Nič Vám nehrozí.