Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Dedenie v prípade smrti brata

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Dedenie v prípade smrti brata

Dobrý deň, môj brat zomrel. Rodičovský dom bol po smrti matky prevedený na mojich dvoch súrodencov. Ja som sa vzdal svojho podielu v ich prospech. Náš otec ešte žije, ale tiež preniesol dom na brata a sestru. Môj brat sa neskôr oženil, avšak nemá vlastné deti. Manželka môjho brata má dve deti z predchádzajúceho manželstva. Spoločne si s manželkou kúpili dom, ktorý je rovnakým dielom prevedený na oboch. Chcel by som sa informovať o dedičnom práve na rodičovský dom, keďže bratovi patrila polovica ešte pred uzatvorením manželstva. Ďakujem. Ernest

Odpoveď: Dedenie v prípade smrti brata

Dobrý deň, vo Vami uvedeneom prípade ke´dže brat bol ženatý, ale bezdetný, platí § 474 Obč. zákonníka :

"(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
(2/ Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva."

Z uvedneého zák. ustanovenia vyplýva, že podiel brata na rodičovskom dome bude predmetom dedenia, rovnako aj dom, ktorý nadobudli spolu s manželkou do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Deti manželky brata nebudú dedičmi po Vašom bratovi a to z jednoduchého dôvodu, že nie sú potomkami Vášho brata.
Pokiaľ ide o rodičovský dom, podiel brata na dome bude predmetom dedenia a dedičmi budú jeho manželka a Váš žijúci otec, manželka najmenej jednu polovicu z bratovho podielu an rodičovskom dome. Vy ako brat zákonným dedičom v 2. skupine dedičov nie ste. Je vecou dohody v dedičskom konaní či sa manželka Vášho brata vzdá podielu na rodičovskom dome po svojom manželovi, a to je možné za náhradu alebo bez vyplatenia finančnej náhrady ako ustupujúcemu dedičovi.
V otázke uvádzate, že ste sa Vy vzdali podielu na dedičstve ohľadom rodičovského domu, neuvádzate však, či ako ustupujúcemu dedičovi Vám mala byť poskytnutá fin. náhrada zo strany nebohého brata alebo nemala byť poskytnutá fin. náhrada. Ak Vám mala byť poskytnutá fin. náhrada nebhovým bratom potom Vy si musíte uplatniť pohľadávku v dedičskom konaní  po nebohom bratovi.