Dedenie po zosnulom synovi

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Košice

Otázka: Dedenie po zosnulom synovi

Môj synovec zomrel pred dvoma týždňami ako 39-ročný. Mal syna, ktorý má 12 rokov, a súčasne žije so svojou mamou. Synovec nebol ženatý a už dlhší čas nežil so svojou družkou. Svoj život strávil so svojim otcom, keďže jeho mama mu už pred časom zomrela. Byt, v ktorom býval, je vedený na meno zosnulého synovca. Zaujímalo by ma, aký je postup dedenia, respektíve aký je postup dedičov. Ešte by som dodal, že na byte je ťarcha vo výške 30 000 €. V byte naďalej býva otec môjho synovca, ktorý je starobný dôchodca a obáva sa, že byt zdedí jeho vnuk a on nebude mať kde bývať. Ťarchu vo výške 30 000 € spláca otec môjho synovca.

Odpoveď: Dedenie po zosnulom synovi

Dobrý deň,

ďakujeme za otázku, na ktorú odpovedáme nasledovne :

Vaša otázka pozostáva v podstate z viacerých okruhov problémov, ktoré sa budeme snažiť rozobrať a poukázať na riešenie, resp. usmerniť Vás.

I./ Stav dedičského konania, resp. komu bola vec po poručiteľovi pridelená, môžete zistiť na stránke Ministerstva spravodlivosti SR - podľa sídla okresného súdu a rozvrhu  práce podľa posledného miesta trvalého pobytu poručiteľa.

II./ Dedičské konanie
V otázke uvádzate, že synovec nebol ženatý a má jedného potomka. Žil solu so svojim otcom v spoločnej domácnosti. Uvádzate ďalej, že na byte je ťarcha 30.000 €, ale nepíšete z akého dôvodu resp. titulu /úver, exekúcia, dlh na nájomnom a podobne, zrejme sa jedná o hypotéku/, ktorý v súčasnosti spláca otec poručiteľa.

Pre Vás je dôležité vedieť nasledovné :
1./ Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa, dedí sa zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov.  v dedičskom konaní sa najprv zistí, či poručiteľ zanechal závet. AK nie, nastupuje dedenie zo zákona, resp. predmetom dedenia zo zákona bude majetok, ktorý nie je predmetom dedenia zo závetu.

Občiansky zákonník rozoznáva 4 dedičské skupiny :
I. V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.  Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.

II. Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

III. Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.

IV.  Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.

Podľa textu otázky, zrejme dedičmi budú len syn poručiteľa a otec poručiteľa.

III./ V otázke neuvádzate, o aký druh ťarchy sa jedná, o jej celkovú výšku, jej zostatok, komu ťarcha patrila, resp. kto je povinný ju splácať. Uvádzate, že ťarchu splácal otec poručiteľa.

Pokiaľ by sa jednalo o hypotéku alebo napr. o exekúciu, je nevyhnutné uvedenú okolnosť oznámiť písomne banke, prípadne exekútorovi. Treba preštudovať samotné doklady k veci sa vzťahujúce . Pre prípad, že by sa jednalo o zmluvu o úvere, je možné, že poručiteľ ako dlžník mal dojednané aj poistenie pre prípad smrti, ktoré sa dojednáva hlavne v prípadoch, ak sa jedná o jediného dlžníka vo vzťahu k veriteľovi /banke/.  Ak by toto poistenie bolo dojednané, za splnenia podmienok by následne poisťovňa uhradila banke zostatok úveru a v podstate by ste v tomto smere mali po starostiach.  Len je potrebné komunikovať ako s bankou tak aj s poisťovňou, resp.  iným veriteľom.

Banku  je nevyhnutné požiadať o pozastavenie úročenia úveru, prípadne o zníženie úročenia  až do ukončenia dedičského konania.

Toto uvádzame len príkladmo, nakoľko nevieme o akú ťarchu sa jedná.

IV./ Vo veci samotnej zmluvy, z ktorej vyplýva ťarcha, v tomto smere , ak by sa jednalo o úver alebo hypotéku, odporúčame pre prípad akýchkoľvek pochybností  o samotnej zmluve, o istine, uhradených splátkach, zápočte uhradených splátok na istinu a príslušenstvo, odporúčame poslať zmluvu na posúdenie na Ministerstvo spravodlivosti SR a to bez ohľadu na prebiehajúce dedičské konanie . Zmluvu pošlite na MS RS, a to na komisiu pre posudzovanie podmienok spotrebiteľských zmlúv, adresa :  MS SR Župné námestie 13, 811 03 Bratislava. Ide o posúdenie toho, či zmluva v zmysle ust. Obč. zákonníka neobsahuje hlavne neprijateľné zmluvné podmienky, ktoré môžu spôsobiť to, že zmluva je bezúročná a  bez poplatkov. Zaslať zmluvu na posúdenie môžete bez ohľadu na dedičské konanie.

V./ K dedeniu maloletého syna poručiteľa uvádzame, že akákoľvek dohoda by bola uzatvorená v dedičskom konaní, táto podlieha schváleniu súdom. V dedičskom konaní maloletému  bude ustanovený kolízny opatrovník a tento posúdi prospech maloletého v tomto konaní a následne dohoda bude postúpená na súd a tento ju schváli, ak je v prospech maloletého.  Súdy sa obyčajne prikláňajú k tomu, aby maloletý dedič získal podiel na samotnej zdedenej nehnuteľnosti.

VI./  Pokaľ sa jedná o Vašu obavu, že pre prípad, že syn poručiteľa zdedí celú nehnuteľnosť a otec poručiteľa by nemal následne kde bývať, uvádzame, že Obč. zákonník vyslovene tieto prípady nerieši, resp. právny poriadok výslovne neupravuje postavenie toho, kto trvalo uspokojuje bytové potreby bývaním v byte z titulu existencie rodinnoprávneho vzťahu s vlastníkom bytu /otec Vášho synovca a synovec/. Poukazujeme na ust. § 853 ods. 1 Občianskeho zákonníka, ktorý stanovuje, že občianskoprávne vzťahy, pokiaľ nie sú osobitne upravené ani týmto ani iným zákonom, sa spravujú ustanoveniami tohto zákona (t.j. Občianskeho zákonníka), ktoré upravujú vzťahy obsahom aj účelom im najbližšie. Tu chceme poukázať  na následnú povinnosť vlastníka nehnuteľnosti zabezpečiť  bytovú náhradu. Ešte poznamenávame, že ak otec poručiteľa nie je v žiadnom zmluvnom zákonnom vzťahu k úveru, potom by si mal v dedičskom konaní uplatniť svoju pohľadávku v dedičskom konaní v rozsah ním uhradených splátok. Tiež poukazujeme na ust. § 712c/  Obč. zákonníka, kde je ustanovené, že ak tento zákon neustanovuje inak, nájomca nie je povinný vysťahovať sa z bytu a byt vypratať, kým nie je pre neho zabezpečená zodpovedajúca bytová náhrada.  Dôležité je vedieť, že dedič zodpovedá za dlhy poručiteľa do výšky ceny nadobudnutého dedičstva.

ZÁVER

Odporúčame  vec konzultovať s advokátom, aby došlo k ochrane záujmov predovšetkým aj otca poručiteľa, ktorý býva v predmetnom byte.  Pokiaľ by ste potrebovali právnu pomoc, môžete sa obrátiť aj na našu advokátsku kanceláriu na za účelom  posúdenia dokladov a to na hlavný mail JUDr. FICEKA podľa postupu uvedeného na úvodnej stránke advokátskej kancelárie.

Dúfame, že naša právna rada Vám pomôže.