Zrušenie vyživovacej povinnosti


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trenčiansky
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Zrušenie vyživovacej povinnosti

Dobrý deň potrebovala by som informáciu ohľadom zrušenia vyživovacej povinnosti. Dcéra ukončí strednú školu v máji a v štúdiu nebude pokračovať tak by som chcela vedieť kedy mám podať na zrušenie výživného a kto sa má súdu zúčastniť.

Odpoveď: Zrušenie vyživovacej povinnosti

dobrý deň,

 

 pokiaľ ide o zrušenie vyživovacej povinnosti k plnoletému dieťaťu, je najmä v záujme otca, aby takýto návrh na súd podal. Nakoľko je Vaša dcéra už plnoletá, účastníčkou takéhoto konania bude iba ona a to aj napriek tomu, že v konaní o určenie výživného ste ju v minulosti ako maloletú zastupovali Vy ako matka. Dcéra nemusí takýto návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti podávať pokiaľ nechce. Nikto ju za nečinnosť nemôže sankcionovať.  V záujme zachovania dobrých vzťahov s otcom (ak existujú) odporúčam sa sním dohodnúť mimosúdne a na súd poslať schválenú dohodu.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Zrušenie vyživovacej povinnosti (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať mám 21 ročnú dcéru a je už vydatá, či ešte musím platiť na ňu výživné v sume 300 €. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Zrušenie vyživovacej povinnosti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.08.2020)

Dobrý deň, podľa ust. zákona o rodine platí, že manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť a povinnosť rodiča plniť si vyživovaciu povinnosť je len podporná. V otázke neuvádzate, či dcéra ešte študuje resp. či študuje aj jej manžel a či doterajším štúdium nadobudla schopnosť samostatne sa živiť.

Uzavretím manželstva však vyživovacia povinnosť rodičov k dieťaťu, ktoré uzavrelo manželstvo zaniká len relatívne. Znamená to, že vyživovacia povinnosť rodičov k takémuto dieťaťu trvá podporne popri vyživovacej povinnosti medzi manželmi (judikát R 4/1972: Vyživovacia povinnosť rodičov k dieťaťu, ktoré uzavrelo manželstvo, trvá ako podporná vo vzťahu k vzájomnej vyživovacej povinnosti manželov. Rodičia plnia vyživovaciu povinnosť k svojmu dieťaťu len vtedy, ak ju manžel nie je schopný plniť vôbec, alebo nie v plnej miere.)

T.j. : Pokiaľ dcéra je schopná sa sama živiť, je treba podať návrh na súd na zrušenie výživného.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zrušenie vyživovacej povinnosti (Rodinné právo)

Dobrý deň, môžete mi prosím poslať vzor "Dohody o zrušení vyživovacej povinnosti k plnoletému dieťaťu "? Syn ma 25 rokov, je zamestnaný, finančne nezávislý. Mame so synom dobrý vzťah, a preto by sme chceli túto záležitosť vyriešiť mimosúdnou cestou, t. J. písomnou dohodou. Obidvoma stranami podpísaný originál by sme zaslali na súd. Ešte mi prosím napíšte, čo všetko bude treba k dohode priložiť. Vopred Vám ďakujem. S pozdravom.

Odpoveď: Zrušenie vyživovacej povinnosti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 08.02.2019)

Dobrý deň, každá dohoda, resp. žiadosť sa musí písať individuálne, pretože v tej treba zohľadniť osobitosti každého prípadu. V tomto prípade by bolo najlepšie, aby Váš syn podal na súd Žiadosť o zrušenie vyživovacej povinnosti, v ktorej uvedie, že sú splnené podmienky na jej zrušenie a že ste na takomto postupe dohodnutí. Po podaní žiadosti Vašim synom si môžete zistiť spisovú značku konania  a podať Vaše vyjadrenie, v ktorom uvediete, že ste dohodnutí a že súhlasíte so zrušením vyživovacej povinnosti. Dohodu spisovať nemusíte, stačí na súde vyhlásiť, že ste sa dohodli na zrušení výživného. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zrušenie vyživovacej povinnosti (Rodinné právo)

Dobre ráno. Potrebovala by som poradiť v oblasti výživného. Dcéra si pri rozvode vybrala život pri otcovi. Ja pravidelne platím výživné. Najskôr jej otcovi, po dokončení jej 18.ky platím dcére na účet. Môj problém spočíva v tom, že v piatok som sa dozvedela, že dcéra už 2 roky do školy nechodí. Ukončenú povinnú dochádzku má a má aj prácu na TPP. Lenže nechceme, aby sa o tom dozvedela rodina. Viem o tom teraz aj ja. Vie o tom len jej otec, ktorý to celé dva roky tajil. Preto sa chcem spýtať ako ukončiť vyplatenie výživného tak, aby sa to ešte štyri mesiace utajilo. Nestačilo by nejaké prehlásenie s notársky overenými podpismi? Nakoľko mám rodičov zo starej školy a oni všetko kopírujú a doklady tak sú založené 2x. Ak áno, poprosila by som Vás o nejaký vzor. Vopred ďakujem.

Odpoveď: Zrušenie vyživovacej povinnosti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.02.2017)

Dobrý deň. Pokiaľ už Vaša dcéra neštuduje, ale pracuje na trvalý pracovný pomer, vo všeobecnosti platí, že už je objektívne schopná sama sa živiť. Zákonná podmienka na zrušenie vyživovacej povinnosti je teda splnená. Pokiaľ však bolo výživné určené súdom, resp. ak bola rodičovská dohoda schválená súdnym rozhodnutím, je potrebné vyživovaciu povinnosť zrušiť súdnym rozhodnutím. Ak podáte návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti, nie je mi zrejmé, prečo by sa o tom mala dozvedieť aj širšia rodina.
Čo sa týka vzoru návrhu na zrušenie výživného, vzory takýchto dokladov nevytvárame, nakoľko podania na súd by mali byť individualizované a zohľadňujúce konkrétne okolnosti každého jedného prípadu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zrušenie vyživovacej povinnosti (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadom alimentov na syna, nakoľko som nezamestnaná a som tehotná a poberám iba rodičovský príspevok. Chcem sa spýtať, či je možné napísať si žiadosť na zrušenie alimentov na súd. Ďakujem za odpoveď vopred.

Odpoveď: Zrušenie vyživovacej povinnosti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.02.2017)

Dobrý deň. Podanie návrhu na zrušenie vyživovacej povinnosti je na mieste iba vtedy, pokiaľ je dieťa už objektívne schopné samé sa živiť. Pokiaľ táto podmienka nie je splnená, nie je dôvod na to, aby súd návrhu na zrušenie vyživovacej povinnosti vyhovel. Ak aj je povinný rodič v zlej finančnej situácii, je povinný prispievať aspoň zákonné minimálne výživné vo výške 27,13 €.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zrušenie vyživovacej povinnosti (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom zrušenia výživovacej povinnosti. Manžel má dceru z prvého manželstva. Dcera bude v máji 2017 končiť vysokú školu. Platí výživné priamo dcere na účet o niečo viac ako bolo stanovené súdom. My máme spolu 13 ročného syna, ktorý navštevuje ZŠ, ale o rok pôjde na gymnázium. Moja otázka znie, či môže po jej ukončení štátnic, prestať platiť výživné, alebo treba podať návrh na súd o zrušenie? Ak treba podať návrh o kolko mesiacov ho treba podať skôr a pokiaľ nebude vytýčené pojednávanie treba platiť ďalej aj po skončení VŠ? Ak bude pojednávanie neskôr, môže žiadať o vrátenie peňazí od dcery, ktoré jej budú vyplatené navyše? Ďakujem

Odpoveď: Zrušenie vyživovacej povinnosti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.02.2016)

Dobrý deň, 

manžel je povinný na dcéru prispievať až kým dcéra nie je schopná sama sa živiť. Štátnice neznamenajú automaticky koniec povinnosti platiť výživné. Rovnako ani vek. Dôležité je či dcéra bude objektívne schopná uplatniť sa trhu práce, či bude schopná vlastnou prácou a úsilím zarábať a uhrádzať svoje náklady. Pokiaľ výživné určil súd, tak platí, že len súd môže rozhodnúť či je dieťa schopné samo sa živiť, a teda rozhodnúť o tom, či je alebo nie je rodič povinný ešte platiť výživné. Je teda potrebné podať návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti na plnoleté dieťa. V návrhu bude treba uviesť dôvody, pre ktoré sa domnievate, že je schopná sama sa živiť a pod. Čo sa týka toho, kedy podať návrh, tak platí, že na to, aby súd mohol rozhodovať o tej istej veci, musí nastať zmena pomerov. Zmena pomerov však nastane reálne až po štátniciach, resp. prípadnej evidencii na úrade práce alebo uzatvorení pracovnej zmluvy. Od dcéry je možné žiadať výživné späť, no musíte o to požiadať súd. Ak ten určí, že je schopná sama sa živiť, určí aj odkedy nastala zmena pomerov (nadobudla schopnosť sama sa živiť) a od toho času je možné žiadať vrátiť výživné.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zrušenie vyživovacej povinnosti (Rodinné právo)

Dobrý deň p. JUDr. Ficek, ja som sa zabudla opýtať ešte na jednu dôležitú vec. Dcerá byva v Kežmarku a manžel v Bratislave. Kde treba podavať navrh na zrušenie vyživovacej povinnosti? V bydlisku dcery, alebo v bydlisku otca? Ďakujem

Odpoveď: Zrušenie vyživovacej povinnosti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.02.2016)

Dobrý deň, 

pokiaľ je dcéra plnoletá návrh sa podáva na súde podľa miesta bydliska odporcu, čiže ak bude odporcom dcéra tak, na Okresnom súde Kežmarok.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zrušenie vyživovacej povinnosti (Rodinné právo)

Pekny vecer, uz 10 rokov som rozvedeny. Moj syn je v opatere byvalych svokrovcov, pricom na neho platim vyzivne. Moji byvali svokrovci zmenili mojmu synovi priezvisko bez mojho vedomia a nepraju si osobny kontakt, v dosledku coho ho nekontaktujem. Mozem podat ziadost na zrusenie vyzivneho, kedze nema moje meno? Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Zrušenie vyživovacej povinnosti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 28.09.2015)

Dobrý deň, v zmysle ustanovenia § 62 ods. 1 zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine, plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Zmena priezviska Vášho dieťaťa na existenciu tohto práva, resp. Vašej povinnosti, nemá vplyv. Aj napriek zmene priezviska ste stále jeho rodičom, preto až do času, kedy nebude schopné samostatne hradiť svoje životné potreby, ste stále povinný platiť mu výživné. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zrušenie vyživovacej povinnosti (Rodinné právo)

Dobrý deň. S bývalou priateľkou sme sa dohodli na výške výživného, ktoré jej platím na naše dieťa. Pár mesiacov po tom, čo súd túto zmluvu potvrdil už chce odo mňa viac. Na oči mi neustále vyhadzuje, že pred súdom to zahrá tak, že súd dohodu zruší, a že budem aj tak musieť platiť viac. Môže vôbec k niečomu takému dôjsť? Môže súd zrušiť schválenú dohodu o výživé dieťaťa? Veď predsa tú dohodu už raz súd potvrdil a navyše zvýšenie je len jej výmysel, ak by to naša dcéra potrebovala, tak by som jej prispel viac. Obávam sa ale, že moja bývalá si myslí, že tie peniaze nepatria našej dcére ale jej...

Odpoveď: Zrušenie vyživovacej povinnosti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 11.11.2013)

Dobrý deň, ak by sa Vaša priateľka domáhala zrušenia súdom schválenej dohody o výžive dieťaťa, s poukazom na nasledujúci judikát by nebola úspešná:

 

R 3/1966

Dohoda podľa § 26 ods. 2 ZR (teraz § 24 ods. 2 –pozn. autora) nemá povahu súdneho zmieru, preto sa nemožno domáhať zrušenia rozhodnutia o schválení tejto dohody podľa § 99 ods. 3 OSP.

 

V prípade, že by sa však  zmenili pomery, je možné obrátiť sa na súd, ktorý by upravil vyživovaciu povinnosť s ohľadom na túto zmenu pomerov. Nedôjde teda k zrušeniu súdom schválenej dohody o výžive dieťaťa. Pokiaľ má súd zmeniť určené výživné na dieťa, ktoré bolo či už schválené dohodou alebo priamo určené súdom, je potrebné, aby došlo k zmene pomerov. Nemôže ísť iba o malú zmenu, zmena pomerov musí býť vážna.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musia zhodovať a otázka musí byť vyplnená..
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Prosím vyberte svoj kraj..
Prosím vyberte kategóriu..
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..

Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku