Kedy je možné vyhodiť dieťa z domu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Kedy je možné vyhodiť dieťa z domu?

Dobrý deň. Po vysporiadaní BSM som jediným vlastníkom nehnuteľnosti, v ktorej bývam so svojimi troma dospelými deťmi. Moju otázku tvorí dilema, či môžem zrušiť trvalý pobyt jednému z detí a následne ho vysťahovať z bytu. Toto sa odôvodňuje tým, že sa voči mne správa veľmi zle a navyše odmieta finančne prispieť na hocičo, čo v konečnom dôsledku znamená, že ho de facto ešte aj živím. Kedy je možné vysťahovať dieťa z domu? Ďakujem vopred za odpoveď. S pozdravom, D.J.

Odpoveď: Kedy je možné vyhodiť dieťa z domu?

Dobrý deň,

Pokiaľ ide o otázku, kedy je možné dieťa vyhodiť z domu, zákon priamo neupravuje odpoveď, kedy tak rodič môže urobiť.

V takýchto prípadoch sa zohľadňujú aj dobré mravy. Dieťa by si malo vážiť svojich rodičov, pokiaľ sa o nich starajú a vytvárajú im domov. Nikde v zákone nie je napísané, že rodič nemôže vyhodiť svoje dieťa z domu (domácnosti). Pokiaľ sa dieťa správa v hrubom rozpore s dobrými mravmi voči rodičovi, rodič nie je povinný toto správanie dieťaťa trpieť. To, či môže rodič vyhodiť dieťa z domu, závisí od toho či je dieťa schopné samé sa živiť. Pokiaľ sa dieťa vie o seba samé postarať, rodič nie je povinný sa naďalej o dieťa starať a vyživovať ho.

Nepozerá sa pritom na to, či dieťa je zamestnané a má príjem ale na to, či je schopné sa zamestnať a mať príjem. Ak dieťa nechce pracovať, zarábať peniaze a samé sa živiť, hoci má na to schopnosti a možnosti (ktoré sa posudzujú objektívne), povinnosť rodiča živiť dieťa zaniká.

Pokiaľ Vaše dieťa má schopnosti a možnosti sa samé o seba postarať, potom ho môžte "vyhodiť" z domu. Pokiaľ si dieťa myslí, že na to nemáte právo, môže sa obrátiť na súd. Súd v tomto prípade bude brať do úvahy to, či dieťa je schopné sa samé živiť a samozrejme bude sa prihliadať aj na dobré mravy a správanie sa dieťaťa k Vám. Súd žalobe dieťaťa teda nemusí vyhovieť.

Nikto Vás nemôže nútiť trpieť správanie sa dieťaťa vo vlastnej nehnuteľnosti.