Odpoveď: Susedské spory - strecha, stromy, plot ?
Dobrý deň, na Vašu otázku odpovedáme nasledovne :
Zodpovedanie otázky zasahuje niekoľko oblastí práva a aj preto odpoveď na otázku bude dlhšia, ale logicky dôjdeme k riešeniu Vášho problému.
I. ZÁKLADNÁ PRÁVNA ÚPRAVA
Základná právna úprava vlastníctva a jeho ochrany je obsiahnutá v ust. Obč. zákonníka - ust. §§ 123 a nasl., podľa ktorých :
" Vlastník je v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním. Všetci vlastníci majú rovnaké práva a povinnosti a poskytuje sa im rovnaká právna ochrana."
"Vlastník má právo na ochranu proti tomu, kto do jeho vlastníckeho práva neoprávnene zasahuje; najmä sa môže domáhať vydania veci od toho, kto mu ju neprávom zadržuje."
"Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok."
"Ak je to potrebné a ak to nebráni účelnému využívaniu susediacich pozemkov a stavieb, môže súd po zistení stanoviska príslušného stavebného úradu rozhodnúť, že vlastník pozemku je povinný pozemok oplotiť."
II. STAVEBNÉ PREDPISY
1./ STRECHA
Podľa ust. stav.poriadku § 49 "strechy stavieb musia zachytávať a odvádzať zrážky a zabraňovať ich vnikaniu do stavebných konštrukcií. Strešná krytina musí byť odolná proti klimatickým vplyvom a účinkom a proti zaťaženiu spôsobenému snehom." Ďalšie podrobnosti stanovuje vyhl. č. 532/2002 Z. z.ktorou sa ustnovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a technické predpisy.
Z pohľadu Vášho problému je podstatné to, či nová susedova strecha nezasahuje vo vertikálnej línii Váš pozemok /previs strechy/.
2./ OPLOTENIE
Obč. zákonník nestanovuje priamo povinnosť vlastníka oplotiť pozemok. Podľa ust. vyhl. č. 532/2002 Z. z.ktorou sa ustnovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu "pozemok zastavaný stavbou musí byť oplotený, ak
a) stavba môže pôsobiť nepriaznivo na životné prostredie,
b) treba zamedziť voľný pohyb osôb alebo zvierat,
c) stavbu treba chrániť pred okolitými vplyvmi,
d) stavbu treba chrániť pred vstupom neoprávnenej osoby.
Oplotenie nesmie
a) svojím rozsahom, tvarom a použitým materiálom narušiť charakter stavby na oplocovanom pozemku a v jeho okolí,
b) zasahovať do rozhľadového poľa pripojenia stavby na pozemnú komunikáciu,
c) ohrozovať bezpečnosť účastníkov cestnej premávky a iných osôb."
3./ ODSTUPY OD STAVIEB
Podľa cit. vyhl. č. . vyhl. č. 532/2002 Z. z.ktorou sa ustnovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu :
"Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania."
"Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.
V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m. Iné riešenia vzdialeností rodinných domov možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti."
Ústne povolenie pri stavebných prácach /zrejme bolo ústne/ nebolo ani v období pred 20 rokmi postačujúce.
4./ RASTLINY
K tejto otázke sa vyjadriť nevieme, nakoľko sa jedná o odbornú otázku. Odporúčame kontaktovať napr. dendrológa prípadne odborníka ochrany prírody.
5./ STAVEBNÉ KONANIE
Dôležitým pre zodpovedanie otázky je aj stavebný poriadok - zák. č. 50/1976 Zb.z., hlavne pokiaľ sa jedná o strechu a aj samotnú stavbu /okno do Vášho dvora/ :
"Stavebný úrad môže určiť, že ohlásenú drobnú stavbu, stavebnú úpravu alebo udržiavacie práce možno uskutočniť len na základe stavebného povolenia. Stavebník môže uskutočniť stavby, stavebné úpravy a udržiavacie práce len na základe písomného oznámenia stavebného úradu, že proti ich uskutočneniu nemá námietky."
"Oznámenie stavebného úradu nenahrádza rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy alebo iné opatrenia dotknutých orgánov požadované podľa osobitných predpisov. Stavebný úrad na to v oznámení upozorní stavebníka vrátane povinnosti dodržať pri uskutočňovaní a užívaní stavby príslušné slovenské technické normy. "
Pokiaľ na stavebné práce - výmenu strechy bolo potrebné stavebné povolenie /nepoznáme rozsah prác/ v zmysle ust. stav. poriadku ste ako susedia mali byť účastníkmi stavebného konania podľa ust. § 59 stav. poriadku.
To, či vo veci bolo vydané stav. povolenie zistite na úradnej tabuli alebo na internetovej stránke obce, kde by malo byť stav. povolenie zverejnené. Ak by tomu tak nebolo, požiadajte obec v zmysle ust. zákona o slobodnom prístupe k informáciám o jej sprístupnenie. To sa týka aj stavebného povolenia, ktoré bolo vydané pred 20 rokmi, kde má byť priložená aj projekt. dokumentácia.
III. ODPORÚČANIE A RIEŠENIE
1./ S riešením problému sa môžete síce obrátiť na súd a požadovať náhradu vzniklej škody, len túto budete musieť vedieť preukázať a to ako rozsah tak aj to, že kto za túto zodpovedá. Vo veci sa môžete nechať zastúpiť aj advokátom. Možnosťou je aj riešenie problému mediátorom.
2./ Sme toho názoru, že vec v súčasnosti by ste mali riešiť hlavne terajší stav a urobiť opatrenia, aby v budúcnosti ste Vy aj vlastnými krokmi zamedzili vzniku škody na vlastnom majetku /oplotenie/.
Podľa ust. § 5 Obč. zákonníka "ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde." Zrejmým zásahom je možné u Vás považovať obťažovanie zo strany suseda cez zrejme nepovolené okno.
3./ Súčasne aj zákon o obecnom zriadení umožňuje obrátiť sa na obec /§ 3/ : "Obyvateľ obce má právo požadovať súčinnosť pri ochrane svojej osoby a rodiny a svojho majetku nachádzajúceho sa v obci."
Dúfame, že sme Vám pomohli.