Výživné a úvery, exekúcie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trenčín

Otázka: Výživné a úvery, exekúcie

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať na situáciu týkajúcu sa výživného. Moja dcéra sa čoskoro dožije pol roka a môj expartner na ňu neposkytuje žiadne výživné. Môžem len poznámkať, že jej takmer nič nefinancoval, nehovoriac o zaplatení detskej výbavy. Nadáva, že nemá peniaze, je zaťažený exekúciami a prevzal si aj pôžičky. Navyše sa k nemu uplatňuje aj exekúcia na majetok kvôli dlhom. Už má z predchádzajúceho manželstva jednu dcéru, na ktorú súd našťastie stanovil výživné, ale nie som si istá, či ho platí. Rada by som upozornila, že pracuje vo verejnej sfére. Chcem vedieť, či má zmysel ho súdiť, aby som od neho získala výživné pre našu dcéru. Obávam sa, že pri vymáhaní výživného sa možno zohľadňujú aj jeho exekúcie, dlhy a už existujúce výživné. Keby to tak bolo, pravdepodobne by mu nemohli prideliť ďalšie výživné na našu dcéru. Nevýhodou je, že neviem, ako ďalej postupovať. V súčasnosti dostávam materskú dávku od Sociálnej poisťovne, a aj to je jeden z dôvodov, pre ktoré váham so žiadosťou o výživné. Nie som si istá, či sa pri stanovovaní výše výživného zohľadňuje aj moja materská dávka.

Odpoveď: Výživné a úvery, exekúcie

Dobrý deň. V zmysle Zákona o rodine platí, že bez ohľadu na schopnosti, možnosti a majetkové pomery rodičov, je každý rodič povinný prispievať na výživu svojich detí aspoň minimálne výživné. Spomenuté exekúcie a nepriaznivá finančná situácia otca preto nemôže byť dôvodom na neplatenie žiadneho výživného. Z tohto dôvodu sa môžete obrátiť na súd s návrhom na určenie výživného. Pritom minimálna výška výživného v súčasnosti predstavuje sumu 27,13 €. Navyše v prípade exekučného vymáhania výživného ide o tzv. prednostnú pohľadávku.

Pri výživnom sa neposudzujú len úvery a exekúcie, pozerá sa na schopnosti a možnosti povinného rodiča ale aj oprávneného rodiča.

Určite Vám odporúčam podať návrh na určenie výživného ešte v čase, keď sa o dieťa osobne staráte a ste na materskej dovolenke. Sud bude okrem výživného rozhodovať aj o zverení dieťaťa a o prípadnom styku otca s dieťaťom, ak to otec bude požadovať. Kým je dieťa malé, obyčajne súdy určia styk (ak ho otec požaduje) za prítomnosti matky. Keď už dieťa bude väčšie, bude to zložitejšie pre Vás.