Odpoveď: Návrh na vzdanie sa dieťaťa
Dobrý deň,
právny poriadok Slovenskej republiky nepozná inštitút vzdanie sa dieťaťa alebo vzdanie sa otcovstva k dieťaťu. Za určitých okolností je možné zaprieť otcovstvo podľa ustanovení Zákona o rodine, avšak i táto možnosť je striktne upravená zákonnými ustanoveniami.
Je potrebné si uvedomiť, že určenie otcovstva a inštitút otcovstva nie je právom a povinnosťou iba otca dieťaťa, ale je veľmi dôležitým inštitútom aj z pohľadu samotného dieťaťa. Dieťa má právo poznať svojho otca, poznať svoju identitu, čo pomáha jeho zdravému všestrannému vývoju. Najmä pri chlapcoch je veľmi dôležité, aby si vo svojich otcoch hľadali mužský vzor, mali sa na koho obrátiť a poznali oboch svojich rodičov.
Vzhľadom na Vašu otázku predpokladám, že otcovstvo k maloletému dieťaťu bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov pred matrikou alebo súdom. V takom prípade je možné v lehote troch rokov odo dňa určenia otcovstvo tzv. druhou domnienkou zaprieť otcovstvo. Pri zapretí otcovstva sú dôležité dve podmienky. Jednak musí byť dodržaná zákonná lehota na podanie návrhu na zapretie otcovstva. Na druhej strane musia existovať dôležité dôvody pre zapretie otcovstva. Zákon ich uvádza ako "ak je vylúčené, že by mohol byť otcom dieťaťa" (napr. ak by sa dodatočne zistilo, že otec dieťaťa je neplodný...). Takýmto zákonným dôvodom však nie je nezáujem otca o dieťa alebo čo býva ešte horšie, neochota platiť výživné.
Podľa ustanovenia § 93 ods. 1 Zákona o rodine
Muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov, môže otcovstvo pred súdom zaprieť do troch rokov odo dňa jeho určenia, len ak je vylúčené, že by mohol byť otcom dieťaťa; táto lehota sa neskončí pred uplynutím troch rokov od narodenia dieťaťa.
Nezáujem otca o dieťa alebo jeho neochota, neschopnosť platiť výživné nie sú zákonnými dôvodmi na zapretie otcovstva. Byť rodičom je nielen výsadou, ale sú s ním spojené i dôležité rodičovské povinnosti, zodpovednosti. Medzi najdôležitejšie patrí rodičovská zodpovedať zabezpečiť adekvátnu výživu svojmu dieťaťu. Nie je možné sa ho žiadnym spôsobom (okrem osvojenia dieťaťa iným mužom) vzdať takým spôsobom, ako to vyplýva z Vašej otázky.
V prípade, že po posúdení Vášho prípadu vzhľadom na vyššie uvedené zistíte, že nie je možné otcovstvo k dieťaťu zaprieť a nemáte rodičovské práva a povinnosti doteraz upravené súdnym rozhodnutím, odporúčam Vám čo najskôr ich upraviť v súlade s ustanovením § 36 ods. 1 Zákona o rodine.
Podľa ustanovenia § 36 ods. 1 Zákona o rodine
Rodičia maloletého dieťaťa, ktorí spolu nežijú, môžu sa kedykoľvek dohodnúť o úprave výkonu ich rodičovských práv a povinností. Ak sa nedohodnú, súd môže aj bez návrhu upraviť výkon ich rodičovských práv a povinností, najmä určí, ktorému z rodičov zverí maloleté dieťa do osobnej starostlivosti. Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa a ak to vyžadujú pomery v rodine, súd môže upraviť styk dieťaťa aj s blízkymi osobami. Ustanovenia § 24, § 25 a 26 sa použijú primerane.
V rámci takéhoto súdneho konania súd upravuje rodičovské práva a povinností k maloletému dieťaťa komplexne. Tzn. že súd rozhodne o tom, ktorému rodičovi bude maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, v akej výške určí otcovi dieťaťa výživné a akým spôsobom (ak vôbec) upraví súd právo otca stretávať sa so svojim maloletým dieťaťom.
Vzhľadom na to, že je maloleté dieťa dlhodobo vo Vašej osobnej starostlivosti a otec nejaví žiadny záujem podieľať sa na jeho výchove je vysoko pravdepodobné, že dieťa bude zverené do Vašej osobnej starostlivosti. Napriek tomuto faktickému stavu však bude súd zisťovať tzv. skutočný stav veci, a tiež to, či takáto forma starostlivosti o maloleté dieťa bude v jeho najlepšom záujme.
Pri určení styku môže súd rozhodnúť aj tak, že styk neurčí a v takom prípade sa bude môcť otec dieťaťa s dieťaťom stretávať po vašej predchádzajúcej dohode a iba s Vaším súhlasom. To, či bude otec toto svoje právo využívať bude výlučne na ňom.
Ako je však uvedené vyššie, zabezpečovať výživu pre svoje dieťa je základnou a prvoradou rodičovskou zodpovednosťou každého rodiča. To, že nejaví žiadny záujem o dieťa alebo sa s ním nechce stretávať, ho nezbavuje povinnosť prispievať podľa svojich možností, schopností a majetkových pomerov na odôvodnené potreby maloletého dieťaťa. Ak by Vám dobrovoľne neplatil výživné, môžete sa domáhať plnenia jeho povinnosti buď prostredníctvom súdneho exekútora alebo aj formou trestného oznámenia za zanedbanie povinnej výživy.
O všetkých týchto aspektoch úpravy výkonu rodičovských práv a povinností sa však v rámci súdneho konania môžete s otcom maloletého dieťaťa aj dohodnúť. Ak Vaša dohoda nebude odporovať zákonu a súd ju posúdi ako súladnú s najlepším záujmom maloletého dieťaťa, súd ho schváli rozsudkom. Bez schválenia súdom je takáto rodičovská dohoda nevykonateľná. Uzatvorením rodičovskej dohody urýchlite celé súdne konanie a je možné, že bude ukončené už na prvom pojednávaní.