POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Vzdanie sa otcovstva a dedenie dlhov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitra

Otázka: Vzdanie sa otcovstva a dedenie dlhov

Dobrý deň! Moja otázka sa týka môjho otca. Rada by som, aby sa dobrovoľne vzdal otcovstva, a to z dôvodu, že s mojou matkou sú už dlhé roky rozvedení. Výživné neplatil ani raz, má problémy s pitím alkoholu, o mňa neprejavuje veľký záujem a je veľmi zadlžený. Mám 21 rokov, bývam s priateľom, ale obávam sa, že raz by mohli nárokovať otcove dlhy u mňa. Ak by sa s ním niečo náhodou stalo, napríklad by zomrel, obávam sa, že by som musela splatiť jeho dlhy. Nechcem s ním mať nič spoločné, ale o tomto sa s ním neviem ani porozprávať, pretože je vždy opitý. Mohla by som o to požiadať aj bez jeho súhlasu, aby som s ním o tom nemusela diskutovať? Ako by som mala postupovať? Ďakujem pekne za vašu odpoveď. Alexandra

Odpoveď: Vzdanie sa otcovstva a dedenie dlhov

Dobrý deň.

Podľa §96 Zákona o rodine:

(1) Ak je to potrebné v záujme dieťaťa a ak uplynula rodičom dieťaťa lehota ustanovená na zapretie otcovstva, môže súd na návrh dieťaťa rozhodnúť o prípustnosti zapretia otcovstva. V tomto konaní musí byť maloleté dieťa zastúpené kolíznym opatrovníkom.
(2) Ak súd rozhodne tak, že návrhu podanému podľa odseku 1 vyhovie, a určí, že zapretie otcovstva po uplynutí zákonnej lehoty je v záujme dieťaťa, môže dieťa po právoplatnosti tohto rozhodnutia podať návrh na zapretie otcovstva.
(3) Ak jeden z rodičov nežije, môže dieťa podať návrh na zapretie otcovstva proti druhému rodičovi; ak nežije ani jeden z rodičov, návrh nemožno podať.

Podľa tohto ustanovenia ide pri zapretí otcovstva o dve konania, najskôr je to konanie o prípustnosti zapretia otcovstva a následne o konanie o zapretie otcovstva. V prípade, že chcete zaprieť otcovstvo k svojmu biologickému otcovi obávam sa, že nebudete úspešná, pokiaľ je Váš otec zapísaný v rodnom liste Vašim skutočným otcom (biologickým).

Dlhov Vášho otca sa nemusíte obávať, pokiaľ za neho neprevezmete ručiteľský záväzok alebo niečo podobné. V prípade smrti Vášho otca máte právo dedičstvo po ňom odmietnuť. Okrem toho dedič zodpovedá za dlhy poručiteľa a primerané náklady na jeho pohreb iba do výšky ceny nadobudnutého dedičstva.

Odmietnutie dedičstva § 463 Občianskeho zákonníka:

(1) Dedič môže dedičstvo odmietnuť. Odmietnutie sa musí stať ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením jemu zaslaným.
(2) Zástupca dediča môže za neho dedičstvo odmietnuť len podľa plnomocenstva, ktoré ho na to výslovne oprávňuje.

Prechod dlhov § 470 Občianskeho zákonníka:

 (1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.

(2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu.

Takže sa ničoho nemusite obávať a vzdávať sa otcovstva, pretože jeho dlhy na Vás nemusia prejsť, pokiaľ dedičstvo odmietnete.